Győr+
2017.05.27. 13:58

A grönlandi jégmezőktől a Cambridge-i Egyetemig

Többek között grönlandi kutatóhelyről származó jégmagmintákat vizsgáltak azok a tehetséges fiatalok, akik részt vehettek az Európai Unió által rendezett Természettudományos Diákolimpián, Dániában. Magyarországról két, egyenként háromfős csapat utazhatott, az egyik tagja volt egy győri lány, Mihalicz Ivett is.

A Révai Miklós Gimnáziumban tanuló 16 éves Mihalicz Ivett hatévesen nyerte az első országos versenyét. Ekkor még sakkban teljesített a második helyen, és valószínűleg már akkor ráérzett a versenyzés izgalmára. Persze nem csak ez motiválja újra és újra, hogy részt vegyen számos megmérettetésen, hanem az érdeklődése és céltudatossága is, mely már egész fiatalon kialakult benne. A természettudományok kerültek a középpontba nála, s sorra nyeri a tanulmányi versenyeket évek óta. A közelmúltban kijutott az egyik legrangosabb, 15–17 évesek számára tartott versenyre is, az Európai Unió XV. Természettudományos Diákolimpiájára, ahol ezüstérmet szerzett csapattársaival. Egy ifjú fizikus, egy biológus és egy kémikus szakértő alkotta a csapatokat, Ivett az utóbbi szerepben erősítette a csapatot. Számos izgalmas feladatot oldottak meg, például szennyvizek algatartalmát tanulmányozták, illetve egy grönlandi kutatóhelyről származó jégmagmintákat vizsgáltak különböző mérésekkel. A fizikus a sűrűségét, a biológus a növény- és állatmaradványokból származó DNS-t, ő pedig a cink- és rézkoncentrációt vizsgálta. Rámutatott, ezek az eredmények azért fontosak, mert a múltbeli változások megértésével következtethetünk a jövőbeni éghajlatváltozásra, a globális felmelegedés hatására.

 

A második helyen végzett Mihalicz Ivett csapata

 

A feladatok teljesítése persze nem középiskolai szintű tudást igényelt. A fiatal lány évek munkájával jutott el idáig, rengeteget olvas, tehetségkutató programokban vesz részt, előadásokra és táborokba jár, például az elmúlt héten a Nemzetközi Kémiai Diákolimpia kéthetes felkészítő táborában tanult a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A világ legnagyobb kémiaversenye ugyanis a következő cél, majd pedig a sikeres felvételi Cambridge-be, Európa egyik legjobb orvosegyetemére. „Érdekel az orvostudomány, szeretnék embereken segíteni, mindent megteszek, hogy sikerüljön” – árulta el és hozzátette, szerinte végső soron, hogy sikeres orvos legyen, a hozzáállás nyom a legtöbbet a latban.

A szülei, a barátai és az iskola is támogatják mindebben. A 16 éves lány azt vallja, megfelelő időbeosztással helytállhat mindenhol, s még a sítáborra és a mozira is jut idő. Sportol is, bár most már csak hobbiszinten. Szép eredményeket ért el ugyanis show-táncban, Európa- és világbajnok címeket szerzett, majd ezt szinkronúszásra cserélte, és amatőr kategóriában ebben a sportágban is az országos helyig úszott. Most azonban a tanulmányaira koncentrál, és igyekszik még azokban a reáltárgyakban is szépen teljesíteni, amik kevésbé állnak hozzá közel, mint a természettudományok.

 

Z. A.