Győr+
2015.10.23. 17:04

A Győr-Szol Zrt. a város fejlődésének egyik garanciája – Interjú Sági Gézával

A közszolgáltatót általában a lakosság és a tulajdonos minősíti. A Győr-Szol Zrt. működését azonban egy ellenőrző szerv – mondhatjuk így – ismerte el a közelmúltban, az Állami Számvevőszék elnöke ugyanis felkérte Sági Géza elnök-vezérigazgatót: tartson előadást a győri cég magas szintű vagyongazdálkodásáról az ország többi, hasonló vállalata okulására. Ez visszhangos sikerrel meg is történt. Ahogy siker a társaság vezetőjének az is, hogy újabb öt évre őt nevezte ki a Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatójának a tulajdonos önkormányzat, mégpedig úgy, hogy az erről szóló szavazáson sem ellenszavazat, sem pedig tartózkodás nem volt. Interjú Sági Gézával, a társaság elnök-vezérigazgatójával.

Azonnal igent mondott a felkérésre?

Gondolkodtam rajta. Számba vettem, hogy végül is a tulajdonos önkormányzat szándéka, elképzelése alapján egységes vállalati filozófiával létrehoztunk egy céget, amely – úgy gondolom – azon túl, hogy összehangolta a különböző tevékenységeket, garanciális távlatot nyitott a további fejlődésre. A létszámot és a feladatokat össze tudtuk hangolni, ami a nyereségesség egyik feltétele. Megalakulásakor 1100 ember dolgozott a társaságnál, jelenleg 580 munkatársunk végzi el szinte ugyanazokat a feladatokat. Győr egyik legnagyobb adózói lettünk, az első önálló gazdasági évben 800 millió forint megtakarítást értünk el a városnak. Méretünk ellenére úgy gondolom, rugalmassá váltunk. Persze biztosan hibáztunk, tévedtünk is, de összességében sikeres projekteket hajtottunk végre. Győr fejlődésében a vállalatnak további fontos szerepe van. Ezek, a munkatársaimmal közösen elért eredmények győztek meg a folytatásról.


A cég megalakulását nagy politikai és szakmai vita előzte meg. Hogyan lehetett összehangolni ennyi társaság filozófiáját, cselekvési gyakorlatát, alkalmazottjainak fizetését?

Nehezen. Általános bérfejlesztés helyett bérkorrekcióval érjük el a korábbi fizetésekben érzékelhető különbségeket. Azt egyáltalán nem bánjuk, ha a régi dolgozóink lélekben még régebbi munkahelyükhöz kötődnek, de motivációjuk, céljaik már ide kötik őket.

 

Térjünk ki néhány kiemelt, a lakók és az ide érkezők mindennapjait érintő tevékenységre. Szükség van-e további parkolókra a városban?

A német Ingolstadt, az Audi anyacégének városa létszámában nagyjából akkora, mint Győr. Ott kétszer annyi parkoló és kétszer annyi parkolóház van, mint nálunk. Egyértelmű, hogy Győrben is többre volna szükség. Kifejezetten örültem annak, hogy a Dunakapu tér alá mélygarázst építettünk, ez környezetvédelmi, turisztikai, várospolitikai szempontból is előnyös. Még egy jó helyen felépített garázsra feltétlen szüksége van a városnak.

 

 

Elégedett a hulladékgazdálkodás eredményeivel?

Csitulnak a korábbi viták, kedélyek, továbbra is leginkább a zugszemetelők háborítják fel az embereket. Őket hatósági módszerekkel kell elriasztani ettől a cselekedetüktől. A kihelyezett hulladékudvaraink jó fogadtatásra találtak. Szociálpolitikai oldalról lehet talán finomítani a rendszeren, de egyébként nyugodt lelkiismerettel mondhatjuk: ez az ágazat csúcsra jár, mindent megtesz a rend érdekében.

 

Ön ingatlanfejlesztési szakemberként, a korábbi Inszol vezetőjeként került a Győr-Szol Zrt. élére. Ebben a minőségében, ilyen előzmény után mennyire lehet büszke a Győr-Szol Zrt. eredményeire?

Látványos és fontos ingatlanfejlesztésekkel gazdagítottuk a várost. A Dunakapu téri beruházás és a nagyszabású Kossuth utcai rekonstrukció mellett megemlítem 260 bérlakásunkat – mely közül egy tucatnyi az üzlethelyiség –, s mi vagyunk a gazdái az önkormányzat 4300 szociális bérlakásának is. Tessék elképzelni, ezek bérleti díja négyzetméterenként legfeljebb 500 forint, tehát talán a negyede a valós piaci árnak. Ebből kell kielégíteni az igényeket. Nem kis feladat.

 

A hírek szerint jövőre a távhőszolgáltatás 600 millió forinttal kevesebb támogatásra számíthat az államtól, mint az idén. Ezt a hiányt ki fizeti meg?

A távhőszolgáltatás állami támogatása mindig függ a gázáraktól. Ha a gázár csökken a világpiacon, akkor kevesebb pénzt kapunk, ha emelkedik, akkor többet. Az előjelek szerint jövőre olcsóbban jutunk a gázhoz. Úgy gondolom, a kettőt átgondolt munkával harmóniába lehet majd hozni, de ehhez még nagyon sok mindennek össze kell állnia.

 

Melyek a következő öt esztendő legfontosabb feladatai, célkitűzései?

Minden ágazatunkban fejlődni szeretnénk, rugalmasan alkalmazkodni egy dinamikusan fejlődő modern város igényeihez. Mindennapi rutinmunkánk mellett az olajgyár helyére tervezett beruházások, majd az Ifjúsági Olimpiai Fesztivál rónak ránk rengeteg, igényes feladatot. Ezeknek a beruházásoknak az esetében is hosszú távon gondolkodunk, később is hasznosítható létesítményeket tervezünk. A Kossuth utca rekonstrukciójának további ütemével is számolunk, és a már említett parkolási helyzet javítása is ránk vár. Minden tevékenységünk kötődik az önkormányzathoz, így a folyamatosan végzett feladatainkhoz mért támogatásra szükség van.

 

Fotó: O. Jakócs Péter