A győri székesegyház felszentelésére emlékeztek
Pápai Lajos nyugalmazott győri püspök mutatott be ünnepi szentmisét a győri Nagyboldogasszony-székesegyház felszentelésének évfordulója alkalmából a Győri Egyházmegye papságával csütörtökön.
Pápai Lajos püspök szentbeszédében a székesegyház jelentőségéről beszélt: a székesegyház szimbolikusan az egész egyházmegyét reprezentálja. A szentmise főcelebránsa XVI. Benedek pápát idézve rámutatott az Egyház legfőbb feladatára, amely nem más, mint hogy áttetszően sugározza Krisztus jelenlétét.
Az Egyház jövője mindannyiunk személyes tanúságtételén, elkötelezettségén múlik – hangsúlyozta Pápai Lajos püspök, felidézve Boldog Brenner János vértanú pap és a Közel-Kelet keresztény vértanúinak életpéldáját. A vértanúk vére új keresztényeket termő mag. A mi hitünk sem lehet csupán régi hagyományok maradványa, mert abból nem fakad élet, csak annyit ér, mint egy kereszténynek mondott demokrácia kereszténység nélkül. A mi hitünk kizárólag a Jézus Krisztussal való személyes kapcsolatból és elköteleződésből fakadhat.
Minden keresztény feladata, hogy áldozatot mutasson be: Krisztus áldozatának mintájára saját életünket, egzisztenciánkat kell felajánlani nap mint nap. Ahogy Szent Pál írja a rómaiakhoz: „Adjátok testeteket élő, szent, Istennek tetsző áldozatul” (Róm 12,1). Továbbá minden keresztény kötelessége, hogy Isten dicsőségét hirdesse, szóval és tettel egyaránt.
Pápai Lajos püspök kiemelte, hogy a hit továbbadásában a szülőkre és a lelkipásztorokra egyaránt nagy felelősség hárul: „Egy jó pap jelenléte, szavai, gesztusai többet jelentenek számtalan dorgálásnál, hosszú prédikációnál.”
Befejezésként a nyugalmazott főpásztor felidézte Szent II. János Pál pápa 1996-os győri látogatását, valamint rávilágított az Egyház és a részegyház elengedhetetlenül szoros kapcsolatára.
forrsá/fotó: Győri Egyházmegye