Győr+
2015.11.11. 11:14

A győri tanítóképzés múltja

A Győri Városi Levéltár kiadásában két kiadvány jelent meg a Győri Könyvszalonra.

Az egyik Varga József: A győri tanítóképzés az első világháború árnyékában (Győri Tanulmányok Füzetek 2015/17) című kötet. A szerző a győri Gyakorló Általános Iskola nyugállományú igazgatója, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar jogelődjének első világháborús történetét írta meg. Varga József a műhöz a levéltári, a könyvtári kutatások mellett korabeli visszaemlékezéseket is felhasznált. A könyvet gazdag képanyag illusztrálja.

 

A másik könyv a Győri Tanulmányok 35. kötete, színes tartalommal, idén 296 oldalnyi terjedelemben látott napvilágot. Olvashatunk benne többek között arról, hogyan kobozták el a győri harangokat az első világháborúban, hogyan kísérelték meg a Pozsonyi Tudományegyetemet Győrbe telepíteni 1921-ben.

Betekintést kapunk a 18. századból a győri seborvosok végrendeleteibe, valamint az egy évtizedig tartó győri diákotthon-ügybe. Megismerhetjük Káldy Barna győri építész és Schleich Lajos pályáját, munkásságát. A könyvben visszaemlékező írást találunk Grábics Frigyesről, Winkler Gáborról és Várayné Bíró Ibolyáról.