Győr+
2012.09.01. 10:43

A köz szolgálatáért – az élhető városért

Truka István, a győri Közterületfelügyelet és Mezei Őrszolgálat vezetője nemzeti ünnepünk alkalmából eredményes szakmai tevékenysége elismeréséül a Köz Szolgálatáért Érdemjel ezüst fokozatában részesült…

A belügyminiszteri elismerést a kitüntetett lapunknak úgy értékelte, az nem csak a saját, de az egész intézmény tevékenységének minősítése, hiszen a kollégák odaadó munkája nélkül a vezető sem lehetne eredményes. „Köszönettel tartozom az önkormányzatnak tevékenységünk támogatásáért. A kitüntetésre való felterjesztés egy visszajelzés számomra, hogy a város vezetése pozitívan értékeli munkánkat, amiért szintén köszönetet mondok.”

Truka István vezetői kinevezésekor úgy fogalmazott, szigorú, de polgárbarát intézményt kíván vezetni. Sikerült-e megvalósítani ezt a célkitűzést?

Úgy érzem, hogy igen, méghozzá egy újfajta szemléletmód bevezetésével, amelynek köszönhetően munkatársaim intézkedéseik során amellett, hogy természetesen a törvények szerint járnak el, arra törekednek, hogy érvényesüljön az empátia is. Vannak helyzetek, amikor a figyelmeztetés, a szankció elkerülhetetlen, de közben figyelembe vesszük azadott élethelyzetet, hogy az embert lássuk, ne csupán a szabálytalankodót. A mi feladatunk az ellenőrzés, ez nyilván nem a legnépszerűbb munkakör. Sokan nehezen fogadják el a korlátokat, de a szabályok betartása és betartatása közösségi érdek. A nagy számú lakossági bejelentés azt mutatja, hogy a győriek bizalommal fordulnak hozzánk, és számos közterületi problémára tőlünk várják a megoldást. Ennek azért is örülök, mert a mi munkánk csak a győriekkel való együttműködés révén lehet igazán eredményes.

Mi a legnagyobb feladata napjainkban a közterület-felügyelőknek?

A legnagyobb volumenű és folyamatos munkát a közlekedési, parkolási szabályok betartatása jelenti, de a legnehezebb és legproblémásabb terület a köztisztaság fenntartása. Elsősorban természetesen az illegális szemételhelyezésre gondolok, amely sajnos egyre több feladatot ró az intézményünkre. Ez a munka csak a társszervekkel való összefogással végezhető sikeresen, és mindent megteszünk azért, hogy ezen a területen se csak részsikereket tudjunk elérni.

Mennyiben változott a munkája attól, hogy a mezei őrszolgálat is a felügyelete alá került?

Lényegében nem változott, hiszen a mezei őrszolgálat is hasonlóképp ellenőrzést folytat, mint a közterület-felügyelet. A mezőőrök a termőföldek vagyonvédelmét látják el, munkájuk eredményessége érdekében együttműködő kapcsolatot alakítottak ki a földtulajdonosokkal. Tevékenységük során a megelőzés a cél, arra törekszünk, hogy a kár be se következzen.

Milyen célt tűz ki maga és az ön által vezetett szervezet elé a jövőre vonatkozóan?

Egyrészt fontos feladatunknak tartom, hogy a közterület-felügyelet egyre inkább tehermentesítse a rendőrséget. Azokkal az ügyekkel, amelyekben hatáskörrel rendelkezünk, nekik ne kelljen foglalkozniuk, és így a pusztán rendőrségi ügyekre tudjanak összpontosítani. Másrészt – azt gondolom – a mi feladatunk az, hogy a győri polgárok még élhetőbbnek érezzék ezt a várost. Győr az elmúlt időszakban jelentős fejlődésen ment keresztül, számos előremutató beruházás valósult meg, de az állampolgárok komfortérzetéhez az is hozzájárul, hogy ne kelljen bosszankodniuk a járdán parkolók miatt, ne lépjenek lépten-nyomon kutyaürülékbe, házfalukat ne ragasszák tele mindenféle hirdetéssel. Mindezek egyenként apróságnak tűnhetnek, de akkor érezzük jól magunkat a mindennapokban, ha ezekkel a problémákkal nem találkozunk. Ehhez pedig nekünk keményen kell dolgoznunk. Összességében az a célom, hogy intézményünk tevékenységével hozzájáruljon az önkormányzat azon törekvéséhez, hogy Győr valóban egy élhető, 21. századi európai város legyen, amelyre mindnyájan büszkék lehetünk.

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter