Győr+
2012.09.22. 10:46

A közbiztonság stratégiai kérdés Győrben- TÖLTSE KI KÉRDŐÍVÜNKET

Bár a számok azt mutatják, Győr közbiztonsága megfelelő, az önkormányzat kiemelt feladatának tartja annak további javítását, ezért – a lakosság bevonásával – bűnmegelőzési stratégiát készít.

Bár a számok azt mutatják,
Győr közbiztonsága megfelelő, az önkormányzat ki -
emelt feladatának tartja
annak  további javítását,
ezért – a lakosság bevoná-
sával – bűnmegelőzési stratégiát készít.

 

Bár városunk két szomszédos ország határához is közel fekszik, fejlett gazdasága miatt számos vendégmunkás fordul meg itt, és az átutazók száma is jelentős, a bűnügyi statisztikákban mindez nem mutatkozik meg. Egy, az országos sajtóban frissen megjelent összeállításból az derül ki, hogy a nagyvárosok bűnügyi toplistájában Győr egy bűncselekményfajtában sem produkál kiugrót.

 

Az Egyesített Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika 2011-es adataira támaszkodó anyagban Pécset az emberölések, míg Székesfehérvárt az elkövetett öszszes bűncselekmények száma miatt emelik ki. (A statisztikai táblázatok alapján Győrben 2011-ben tízezer lakosra 681 bűncselekmény és 112 elkövető jutott, 34 rablás és összesen 195 lakásbetörés történt.)

 

Győr közbiztonsága tehát országos összehasonlításban jónak mondható, amihez a város nagymértékben hozzájárul. Partnerséget ápol a rendőrséggel és a társszervekkel annak érdekében, hogy a bűnözés minél inkább háttérbe szoruljon. Az önkormányzat több beruházása is kifejezetten a közbiztonság javítására irányul,ezek közül a legjelentősebb a városi térfigyelő kamerarendszer kiépítése, amelynek bővítésére 2008 óta a közgyűlés minden évben jelentős összeget szavaz meg.

 

Borkai Zsolt polgármester több fórumon elmondta, bár Győr a közbiztonság szempontjából is élhető város, az önkormányzat kiemelten kezeli ezt a kérdést annak érdekében, hogy tovább javítson a helyzeten. A bűnüldözés természetesen a rendőrség feladata, de az önkormányzat kötelessége, hogy ezt a munkát ereje szerint maximálisan segítse, ezért támogatja a rendőrség és a polgárőrség tevékenységét, és ezért kezdeményezte a győri bűnmegelőzési stratégia elkészítését, amely legalább öt évre meghatározza a bűnmegelőzés főbb irányait, súlypontjait és prioritásait. Mivel ez a téma minden győri polgárt és a városban bármilyen célból megforduló embert érint, ezért is kéri az önkormányzat, hogy a kérdőív kitöltésével a lakosság is járuljonhozzá a stratégia elkészítéséhez, hogy az a valódi problémákra tudjon fókuszálni.

 

A közigazgatási és közrendvédelmi bizottság elnöke, Borsi Róbert lapunknak elmondta, a 2013–2017. közötti időszakra vonatkozó bűnmegelőzési stratégia megalkotása komplex feladat, amely meghatározott ütemterv szerint halad. Hogy az anyag valóban tudjon reagálni a fennálló problémákra, mintegy kétszáz szervezetet, hatóságot, intézményt, alapítványt és civil csoportot vonnak be a munkába, ezen felül pedig a lakosság minél szélesebb körű részvételét is várják. Hozzátette, a győriek érdeke, hogy a stratégia és a hozzá kapcsolódó, évente felülvizsgálandó cselekvési terv jól működjön, ezért fontos, hogy minél többen töltsék ki és küldjék vissza a kérdőívet.

 

Borsi Róbert hangsúlyozta, az anyag elkészítéséhez részletes helyzetelemzést végeznek, amely során az elmúlt öt évet veszik figyelembe. Erre azért van szükség, mert a stratégia folyamatszemléletű gondolkodást kell tükrözzön annak érdekében, hogy ne csak egy-egy jelentkező problémára reagáljanak, hanem felkutassák a bűnügyi tendenciákat, és az előre jelezhető jelenségek elébe menjenek.

Az elkészítés során nagy segítséget jelent a rendőrség adatbázisa, amelyből az is kiszűrhető, hogy a városon belül utcaszinten melyek a jellemző bűncselekmények. A most készülő, öt évre szóló stratégiai dokumentum célja Győr közbiztonságának további javítása, a bűncselekmények számának csökkentése, a bűnmegelőzés fókuszba állítása és a lakossági biztonságérzet erősítése.

 

A bűnmegelőzési stratégiát még az idén elfogadhatja a közgyűlés.

 

A kitöltött kérdőíveket a következő két hétben a l[email protected] e-mail címre, illetve a Győri Polgármesteri Hivatal – Marketing, Turizmus és Kommunikációs Osztály, 9021 Győr, Városház tér 1. levelezési címre várják. Az e-mail tárgyába, illetve a borítékra írják rá: Bűnmegelőzési stratégia.

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter