Február elsején több esemény emléknapját tartjuk.
A köztársaság emléknapja
1946. február 1-jén fogadta el a Magyarország államformájáról szóló 1946. évi I. törvénycikket az országgyűlés. Ennek emlékére 2005-ben a Magyar Köztársaság kormánya a kulturális miniszter előterjesztésére február 1-jét a köztársaság emléknapjává nyilvánította.
Civilek napja
Az 1994-ben alakult Civil Parlament 1997-ben február 1-jét jelölte meg A civilek napjának. Az eseményről elsőként 1998-ban emlékeztek meg. A civilek napja arra hívja fel a figyelmet, hogy ha nem működnek kellő számban civil szervezetek, akkor az önkormányzatokra sokkal több feladat és felelősség hárul. Csak a civilek, a civil szervezetek felelősségvállalása, társadalmi munkája, jelenléte teheti jobbá az élet számos területét.
A Tisza élővilágának emléknapja
2000. január 31-én a Szamos felső folyásának vízgyűjtő területén működő román-ausztrál tulajdonú Aurul nevű bányavállalat cianiddal és nehézfémekkel szennyezte a Szamos és a Tisza folyókat Romániában. A szennyeződés február 1-12. között vonult le a Tiszán ökológiai katasztrófát okozva a folyó élővilágában. A magyar országgyűlés erre emlékezve 2000. június 16-án elfogadott határozatának 10. pontjában február 1-jét a Tisza élővilágának emléknapjává nyilvánította.
A furmint nemzetközi napja
A 2017-től megrendezett nap célja e szőlőfajta és a belőle készített borok népszerűsítése. A furmint Magyarország fontos őshonos szőlőfajtája, amelyből különleges száraz fehérborok készülnek, de az édes tokaji aszúnak is fő alapanyaga. Tokajon kívül elsősorban Somlón és a Balatonon termesztik, Magyarországon kívül Szlovákiában, Ausztriában és Szlovéniában foglalkoznak a fajtával.
Forrás: MTI, jelesnapok.oszk.hu