Április végén 12, a nyár közepén pedig további 10 vak és gyengénlátó személy kap megyénkben egy iPhone 7-est. A segítség a készüléknél sokkal több: egy kapcsolat, a távszem, aki a távolból válaszol olyan kérdésekre, amikre egy vak ember egyedül nem tudna.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) tavaly év elején kezdett dolgozni egy olyan szolgáltatás kialakításán, ami infokommunikációs alapon segíti a látássérült embereket. A cél az volt, hogy a vakok és gyengénlátók akadálymentesen használható mobileszközök segítségével jussanak internet alapú segítő szolgáltatáshoz. Az úgynevezett Távszem szolgáltatás az év minden napján, a nap huszonnégy órájában elérhető lesz (az alkalmazás ingyenesen letölthető lesz). Az MVGYOSZ tagegyesületeinek 800 tagja okostelefonhoz is juthat majd a program támogatásával. A projekt munkatársai március 18-án Győrben tartottak tájékoztatást a részletekről, ahol Németh Orsolya, a társadalmi kapcsolatok referense elmondta, a Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületéhez két részletben összesen 22 iPhone-t juttatnak, amik sorsáról a helyi elnökség dönt.
A Távszem alkalmazás a telefon segítségével kapcsolja össze a vak vagy gyengénlátó felhasználót az ép látású operátorral, aki a távolból, a látássérült személy okos eszközének kamerája segítségével lát majd helyette és segíti a számára szükséges információk megszerzését. Az operátor például olyan hétköznapi, egy ép látású ember számára evidens kérdésben segít, amiben egy vak vagy erősen gyengénlátó személy egyedül nem tudna dönteni. Három konzerv közül vajon melyik a kukorica, a bab és a borsó? A harisnyám fekete, de vajon szívecskés, vagy pöttyös? Milyen színű nyakkendő illik egy halványkék inghez? Mikor jár le a felvágott? Mit mutat a villanyóra? Mit írnak a postai értesítőn? A színfelismerő megmondja, hogy fekete a harisnya, de egy temetésre mégse lehet elmenni olyanban, amin apró piros szívecskék vannak. Ugyanígy fel lehet ismerni egy ing és egy nyakkendő színét, de azt még ekkor sem feltétlenül lehet tudni, hogy az egyik csíkos, míg a másik pöttyös. A postai értesítőt be lehet szkennelni, de a postás kézírását a karakterfelismerő sem tudja kibetűzni. De akkor is hívható az operátor, ha a látássérült eltévedt és nem tudja hol van.
A projekt sikeres megvalósítását tagegyesületenként egy-egy mentor is segíti majd, az ő feladatuk az okostelefonok és a Távszem alkalmazás használatának betanítása az azt igénylő vak és gyengénlátó egyesületi tagok részére.
Azt, hogy a Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületének mely tagjai kapják a telefonokat, még nem lehet tudni. Szalai Miklósné Erdélyi Tünde elnök elmondta, az egyesület vezetése dönt a választási szempontokról, de valószínűleg pályázatot írnak ki, hogy mindenki egyenlő esélyekkel induljon.
Szigethy Teodóra
Fotó: MVGYOSZ