Győr+
2018.01.21. 11:01

A messzire tekintés tornyai – jeleket hagyunk térben és időben

Az Európa Kulturális Fővárosa pályázatra és az általa 2023-ra elnyerhető figyelemre úgy tekintünk, mintha egy kulturális fókuszú reflektor pásztázna felettünk. A fénye egyre erősödve ér el minket 2023-ra, hogy aztán 2024-től egyre halványulva fókuszáljon másra – olvasható a győri pályázatban.

A programterv elemeit három csoportba sorolták: ezek az ÚT, a VÁROS és a PÁRBRESZÉD. Előző számunkban az ÚT-ról írtunk, most a VÁROS témakörét mutatjuk be olvasóinknak.

2021-ben 750 éves lesz a város

Hogyan gondolkodunk közösen a városunkról? Ez a kérdés vonul végig a pályázat kulturális és művészeti tartalmának VÁROS témacsoportjában. Mit hagytak az utókorra a híres győriek? Hogyan éljünk együtt a folyókkal? Milyen előnyökkel járhat a kultúrára nézve az erős gazdasági háttér?

Hogyan változtat meg egy iparvárost az egyetemi művészeti képzés? – teszik fel a kérdéseket valamennyiünknek a pályázat megfogalmazói. Fontos, hogy a városról való közös gondolkodás apropója nem csak az Európa Kulturális Fővárosa programév előkészítése. A pályázat felhívja a figyelmet arra, hogy Győr 2021-ben ünnepli várossá válásának 750. évfordulóját. A VÁROS programcsomag 2018 tavaszától egy tudatos felkészülés erre az ünnepre is. „1271-ben V. István városi kiváltságot adományozott Győrnek, és ezzel máig ható fejlődési pályára állította azt. Egy ilyen mérföldkő nemcsak addigi erőfeszítéseink intézményesült elismerése, de sokkal inkább lehetőség, hogy a következő szintre emeljük azt, amivel kiérdemeltük” – olvasható a dokumentumban.

Hogyan éljük meg a győriségünket?

A pályázatot benyújtó önkormányzat azt ígéri: „A programcsomag elemei segítenek saját élménnyé formálni a városi életformát, megélni a „győriséget”, és megfogalmazni annak a gondolatnak az igényét és lehetőségét, hogy az egyén szintjén mi az, ami a közösség jóléte és jövője szempontjából megtehető. Mert éppen ez az aktivitás segíthet hozzá minden résztvevőt egy közös áramlat-élmény eléréséhez.”

Minden program alapkérdése, hogy kinek szánjuk és kivel akarjuk megvalósítani. Mindenekelőtt azt érdemes felkutatni, elemezni tehát, hogy kik is laknak a városban. Ennek a programnak már forrása is van, a TOP egyik pályázata keretében. A Ki lakik a városban? program megvalósítási időszaka 2019–2021 közé esik. „A projekt alatt vagy annak lezárásaként születő megoldások a városrészek és ezen keresztül az egész város személyes kötődés-szövetévé állnak össze”– vázolja a pályázat a jövőképet.

Az emberek, közösségek mindig hagynak valamilyen jeleket azon a településrészen, ahol mindennapi életüket élik. Ahová születnek, vagy ahová költöznek, ahol felnőnek, örömöket és konfliktusokat élnek át, életstratégiákat alkotnak, elhelyezik magukat a saját környezetükben, alakítják azt, feladatokat és ahhoz tartozó szerepeket találnak maguknak. Ehhez az alkotó létezéshez kapcsolódik a Jelek a városban program, mely különböző jelképek megszületését akarja katalizálni. A szimbólumalkotás legismertebb eszköze a zászló. Győr több művészeti pályázatot ír ki zászlók alkotására.

E mellett elindul majd a „torony-projekt” is. A pályázat szerzői felidézik, hogy „Győr az elmúlt alig több mint kétszáz évben két szimbolikus értékű tornyát is elveszítette. A ferencesek templomának tornyát a napóleoni háború bontotta le, a város tűztornyát pedig a rövid távú gazdasági érdek. Az Európa Kulturális Fővárosa program jó alkalom, hogy a tornyok mint a messzire tekintés lehetőségei „újraéledjenek”.

Győr városszerkezeti adottságaihoz és lehetőségeihez kapcsolódik a „sétány-program.” Az ebben résztvevők közösen döntik majd el, hogy kiket tartanak a városfejlődés meghatározó alakjainak. A  szobrokkal szegélyezett folyóparti sétány az ő emlékükre készül. A szobrok interaktív megoldásokkal történő összekötésével a sétány kiindulópontja lehet egy tematikus városismereti túrának, ami elsősorban az általános iskolás korosztály helyismereti oktatásában használható a későbbiekben.

Intézményesített biztatás a szabad ötletekre

A pályázat VÁROS fejezetének izgalmas ötlete a Város-műhely, mely elsősorban a virtuális térben létezik. Lehetőség a fiatal alkotóknak, hogy a Győrről formálódó gondolataikat egymással megoszthassák. Felületet teremt a szabad ötleteknek, kötetlen beszélgetéseknek, ugyanakkor irányított projektjeivel, ötletpályázataival, kérdésfelvetéseivel az Európa Kulturális Fővárosa program felé vezető mederben tartja az elképzeléseket.

A Város-műhelyt olyan „intézményesített biztatásnak” szánják, melynek a hatására mindenki bátran előállhat az őt foglalkoztató városi problémával, hogy arra bárki válaszolhasson, megoldást kínáljon.

A beruházások társadalmasítása jegyében Legyen a te helyed címet kapta az a szándék, hogy az emberek segítsék új tartalmakkal megtölteni a Modern Városok Programjában, vagy a város saját pénzéből, illetve már elnyert forrásokból épülő létesítményeket. Az első ilyen beruházás a színház teljes körű felújítása lesz. A Városnap nevet kapta az a program, ami a lokálpatrióta érzület felébresztésére jön létre. A Városnap jó alkalom arra, hogy a győriek együtt ünnepeljék „győriségüket”, és ennek a hagyománynak az elindításához a legjobb időpont a közelgő 750. évforduló. Az első Városnapot ezért 2021-ben rendezik meg.

A következő héten a PÁRBESZÉD című témakört mutatjuk be. A pályázat hivatalos oldala: www.2023gyor.hu

Hajba Ferenc
Fotó: Marcali Gábor, O. Jakócs Péter