Győr+
2013.11.25. 12:48

A nagy elődök nyomdokain halad

Nagyszerű évet tudhat maga mögött Takács Tamara, a Graboplast Győri VSE kajakosa, akit a szakemberek az egyik leg ígéretesebb magyar tehetségnek tartanak. A sportoló jövőre még az ifjúságiak között versenyez, utána pedig már a felnőttek között bizonyíthat.

Van valami sorsszerűség abban, hogy egy toborzó hatására az egész iskolából mindössze egyetlen gyermek jelentkezik kajakedzésre, róla pedig történetesen kiderül, hogy hatalmas tehetség. Takács Tamara így kötött ki a vízitilepen hét évvel ezelőtt, a toborzót tartó Fazekas Tibor legnagyobb örömére. A ma már tizenhét éves sportoló korosztálya egyik legjobbjává vált, és a szakemberek fényes jövőt jósolnak neki a felnőttek mezőnyében is.

 

 

„Rögtön megtetszett a kajakozás, nagyon szép környezetben készülünk, remek a közösség, a társaim az edzőmmel együtt folyamatosan motiválnak. Az első naptól kezdve Fazekas Tiborral dolgozom, akivel nagyon jó a kapcsolatom, sokat segít a magánéletemben is. Bármikor fordulhatok hozzá, ha tanácsra van szükségem, mindig nagyon megértően fogad. A családom is mögöttem áll, ráadásul nálunk nem én vagyok az egyetlen sportoló, a testvérem, Kristóf kenuzik” – mesélt a háttérről Takács Tamara.

 

 

A sportoló rendkívül mozgalmas szezont tudhat maga mögött, hiszen az összes nagy nemzetközi versenyre eljutott. Az évet Sydneyben kezdte az Ausztrál Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, majd részt vett a poznani ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságon és a kanadai Wellandban megrendezett világbajnokságon is. Zárásként szeptember közepén a koppenhágai maratoni világbajnokságon is vízre szállt.

 

 

„Ausztráliába az előző évi eredmények alapján utazhattam és több szokatlan körülménnyel is meg kellett küzdenem. Az alapozás közben ültünk be a hajóba, ami nem a sajátunk volt, ráadásul a télből a nyárba csöppentünk. Az is furcsa volt, hogy én voltam a legfiatalabb, de vártam már, hogy végre egyesben is versenyezhessek az idősebbek ellen. Harmadik lettem, aminek akkor még nem nagyon örültem, de itthon átértékeltem a helyzetet és most már jobban tetszik az eredmény. Az EB-n párosban versenyeztem Zsófival (Czéllai-Vörös Zsófia – a szerk.), és bár választhattam volna az egyest is, több okból is örülök, hogy nem így tettem. Egyrészt olyan időjárási körülmények között rendezték a futamot, amilyeneket egyesben nem szeretek, másrészt pedig elég komoly előnnyel nyerni is tudtunk. A világbajnokságon a páros mellett már ötszáz méteren egyesben is rajthoz álltam. A párost sajnos eléggé elrontottuk, egyesben pedig éppen lecsúsztam a dobogóról. Csalódott voltam, de nagyon sokat tanultam Kanadában, amiből később még sokat tudok meríteni. A maratoni világbajnokságra először nem is készültem annyira, de miután nyertem a válogatón, már komolyabban vettem a munkát.

Az utazás előtt három nappal derült ki, hogy nemcsak egyesben indulhatok, hanem Zsófival párosban is, szerencsére az előbbi futamot rendezték előbb, így vállaltam. Tizenhét kilométert nehéz leevezni kétszer, de olyan állóképességem volt, hogy az utolsó körben úgy szóltak rám, hogy most már a befutó jön, én bírtam volna tovább is. Végül mindkét számban aranyérem került a nyakamba” – elevenítette fel a versenyeket Takács Tamara.

 

A sportolónak a következő lesz az utolsó éve az ifjúsági versenyzők között, és természetesen szeretné emlékezetes eredményekkel lezárni pályafutásának ezt a szakaszát.

 

 

„Inkább az egyesre szeretnék koncentrálni a folytatásban, a kedvenc távom az ötszáz méter, amit idén nagyon megszerettem. Jövőre szeretnék indulni a szegedi világbajnokságon is ebben a számban, és jó lenne bekerülni a négyesbe is. A maratont sem hagyom ki, szeretném ismét kivívni a világbajnoki szereplést” – mondta jövő évi terveiről a kajakos, aki jelenleg az alapozást végzi.

 

 

„Naponta két edzésem van, reggel úszom, délután pedig erősítek. Nem mondom, hogy ez a kedvenc időszakom, de meg kell dolgozni a sikerekért. Az úszóedzéseket a Móra-iskolában végzem, magántanulóként egyébként is ide járok. Az iskolától szerencsére minden segítséget megkapok a sportoláshoz” – fogalmazott a tizenhét éves tehetség, aki hosszú távú céljait is megosztotta olvasóinkkal.

 

 

„Szeretnék felnőtt szinten is bizonyítani, a legnagyobb álmom, hogy részt vegyek egy olimpián és éremesélyesként indulhassak. Rio talán még túl korai, de azért jó lenne már ott is indulni. Tokióban viszont mindenképpen szeretnék vízre szállni.”

 

Lakner Gábor

Fotó: Marcali Gábor