A pénzügyi tervezés fontossága
Minden családi háztartás egyben vállalkozás is. Hó végi egyenlegünk pontosan megmutatja, hogyan gazdálkodtunk abban a hónapban. A célravezető pénzügyi tervezésről szól az Aegon Pénzügyi Akadémia online képzésének 3. leckéje.
A családi kassza biztonságos működtetéséhez mindenképpen szükséges pénzügyi költségvetésünk megtervezése, így pontos képet kapunk bevételeinkről, kiadásainkról. Ennek megfelelően vágyainkat célokká, tervekké formáljuk át, szembenézünk valós lehetőségeinkkel – hangsúlyozza a témával kapcsolatban állandó szakértőnk, Zsidi Mária, az Aegon Biztosító megyei igazgatója.
A hétköznapi gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy megnézzük az előző egy év (azaz 12 hónap) bevételeit és költségeit, és háztartási kiadásainkat így három időtávra – rövid, közép és hosszú távra – osztjuk fel.
A hosszú távú terv a nagyobb értékű javak megvásárlását vagy a költségesebb szolgáltatások (utazások, költséges hobbi) kifizetését jelenti. A családok többségénél ez tervszerű beosztást igényel, és bizonyos vágyakról le kell mondaniuk cserébe. Természetesen az adott háztartás életszínvonala és eszközparkjának minősége (bútor, gépjármű, elektronikai eszközök) is meghatározza, hogy mi a rangsora akár a céloknak, akár a szükségleteknek.
A költségek optimális arányát az 50–30–20 százalékos szabály írja le. Eszerint fix költségeink (rezsi, hitelrészlet) a jövedelmünk maximum 50 százalékát, megtakarításaink a 20 százalékát, míg változó költségeink (szórakozás, hobbi) maximum 30 százalékát tegyék ki mindenkori kiadásainknak – figyelmeztet a pénzügyi tervezés fontosságára szakértőnk. (x)
Szakértőnk, Zsidi Mária a témával kapcsolatban továbbra is várja kérdéseiket: [email protected]
A teljes beszélgetést ide kattintva hallgathatják meg!