Dr. Dézsi Csaba András elérte a város célját

A polgármester kezdeményezésére leveszik a GIPZ besorolást az Ipari Park 2. területéről

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2024.05.17. 10:39

„GIPZ övezetből GIPE övezetbe – azaz egyéb ipari övezetbe – sorolják az új Ipari Park területét. Az új besorolásról szerdán tárgyalt a Stratégiai Kabinet, a döntés pedig csütörtökön már fel is kerülhet a kormany.hu-ra, társadalmi egyeztetésre. Teljesítettem, amit a lakosság kért tőlem, elvégeztem a feladatomat!” – tájékoztatta lapunkat a polgármester.

Miután a 32 éve létesített Győri Ipari Park betelt, a győri önkormányzat, dr. Dézsi Csaba András polgármester kezdeményezésére néhány éve úgy döntött, hogy a további biztonságos munkahelyeket biztosító modern ipartelepítés céljából létrehozza az új Ipari Park 2-t. Mindezt a legnehezebb, a Covid-19 világjárványtól terhelt időkben, a kormány jelentős anyagi támogatásával sikerült elérni. A 400 hektárból hamarosan licitre is kerülhetnek az első területek.

Az Ipari Park bővítése azonban nem mindenkinek tetszett. Egy szentiváni civil szervezet tüntetésekkel, lakossági fórumokkal, aláírásgyűjtéssel tiltakozott és mindent megtett, hogy a győrieket a város szempontjából jelentős biztonságot nyújtó ipari fejlesztés ellen fordítsa. „A magát civilnek mondó társaság azzal kezdte el ijesztgeti a lakosságot, hogy az új ipari parkba akkumulátorgyár települ. Ez álhír, nincs szó arról, hogy akkumulátorgyárat akar bárki is létesíteni az Ipari Park 2. területén, vagy Győr bármely területén” – hívta fel a figyelmet a polgármester.

Ami viszont jogosan borzolta fel a kedélyeket és hihetővé tette a civil szervezet állításait, vádaskodásait, az az, hogy mindeközben az állam GIPZ – azaz jelentős mértékben zavaró hatású ipari – övezetbe sorolta az Ipari Park 2 területét. Ez ellen határozottan tiltakozott a Győrszentivánon élő lakosság.

Megváltozik a besorolás

„Nekem polgármesterként az a feladatom, hogy a győriek érdekeit és véleményét képviseljem minden fórumon. Ezt meg is tettem. Azért dolgozom a kezdetektől, hogy ez az indokolatlan és irritáló besorolás megváltozzon. Több szakmai és döntési fórumon is elmondtam a véleményemet, többek között miniszterelnök úrnak is személyesen, amikor legutóbb, néhány hete Győrben járt. Kérésünkkel levélben fordultam Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterhez is, aki a Nemzeti Befektetési Ügynökséget (HIPA) is felügyeli, és kértem, hogy a GIPZ övezeti besorolást változtassák meg, ugyanis azt semmi nem indokolja!” – tájékoztatott dr. Dézsi Csaba András.

Győr polgármestere jól lobbizott, munkájával elérte azt, amit akart, megváltoztatják az övezeti besorolást. „GIPZ övezetből GIPE övezetbe – azaz egyéb ipari övezetbe – sorolják az új ipari park területét. Az új besorolásról szerdán tárgyalt a Stratégiai Kabinet, a döntés pedig csütörtökön felkerülhet a kormany.hu oldalra, társadalmi egyeztetésre. Teljesítettem, amit a lakosság kért tőlem, elvégeztem a feladatomat!” – emelte ki a polgármester.

Környezetvédelem

A polgármester további rémhírt és álhírt is el kíván oszlatni a témában. A szentiváni civil szervezet több környezetvédelmi mérést is végeztetett, hogy bizonygassa a Győrszentivánon élőknek, hogy az ipari park szennyezi a környezetet. Az önkormányzat megbízásából Győrszentiván levegőjét többször vizsgálták a környezetvédelmi szakértők. A kiértékelt eredmények azt mutatták, hogy néhány érték, például a formaldehid-koncentráció emelkedése volt észlelhető néhány napon, ám ez nem jelentett veszélyt az emberekre. Tudni kell, hogy ezeket az értékeket kizárólag fűtési szezonban és csak néhány órán át észlelték és a lakosság nem megfelelő tüzelési szokásaival hozták összefüggésbe, hiszen ipari szennyezés esetén ezek a kissé magasabb értékek többször és minden évszakban előfordultak volna. A településen élők is elmondták, hogy télidőben bizony néhány lakó kéményéből időnként igencsak kellemetlen füstöt lehet észlelni.

Az önkormányzat megvizsgáltatta Szentivánon a talajvíz állapotát is, a laboratóriumi vizsgálatok elvégzése után a szakemberek megállapították, hogy egyes helyeken a lítiumkoncentráció mutatott határérték közeli eredményt, ami betudható a környező mezőgazdasági területek hatásainak, hiszen számos műtrágya tartalmaz lítiumot, ami az évtizedek során beszivárgott a földbe. Azonban ez sem közelítette meg a veszélyt jelentő értéket.

„A civil, de ma már köztudottan politikailag is erősen motivált aktivisták állítása szerint az akkumulátorgyártás egyik mellékterméke a talajban észlelt lítium. Ez már csak azért is lehetetlen állítás, mivel Győrben nincs is akkumulátorgyár! Ellenben egyes mezőgazdasági tevékenységek során sajnos a föld kemikáliákkal is megterhelődik, feltehetően ennek a nyomait találtuk meg mi is a talajvízben. A független laboratóriumban elvégeztetett méréseink eredményeit természetesen át is adtuk további értékelés céljából a zöld hatóságoknak” – hívta fel a figyelmet a polgármester a visszásságra.

Már vannak érdeklődők

Az új ipari park területei iránt már vannak érdeklődők. Győrnek fontos is az ipar fejlesztése, hiszen szükséges, hogy több lábon álljon a város.

„Az autóipar átalakulás alatt áll, hogy mi lesz a vége, azt ma még nem pontosan tudjuk. Az azonban egyértelműen ismert, hogy az elektromos autók gyártása sokkal kevesebb dolgozót igényel, mint a győri ipart az utóbbi évtizedekben jelentősen megerősítő belső égésű motorgyártás. Diverzifikálni, vagyis több lábon állóvá szeretnénk tenni a győri ipart, ahogy az az előző évszázadban is működött. Ez a város és ez az itt élők érdeke. Ha nem készülünk fel időben és nem figyelünk az ipari fejlődés jelzéseire, akkor könnyen úgy járhatunk még belátható időn belül is, ahogy a rendszerváltás idején történt, amikor szinte az egyik pillanatról a másikra 14 gyár épült le vagy zárta be a kapuit Győrben, ezzel jelentős munkanélküliséget generálva akkoriban.

Orvos-polgármesterként azt mondom, a megelőzés rendkívül fontos, ezért próbálunk meg újabb, természetesen a környezetünkre veszélytelen ipari cégeket telepíteni az új ipari parkba” – hangsúlyozta dr. Dézsi Csaba András. Arról is beszámolt lapunknak, hogy azt is sikerként értékelhetjük, hogy hazánkban elsőként Győrben lehetséges az, hogy az Ipari Park 2. azon területein, ahol nem történik még értékesítés, ott az ásatások végeztével továbbra is folytathatnak mezőgazdasági termelést a gazdák, tehát a területek nem állnak parlagon.

„Fontos számomra, hogy biztonságos és egészséges környezetben élhessünk itt Győrben, ezért ennek érdekében továbbra is mindent megteszek. A Győrbe települő vállalkozások a tevékenységük során csak a legszigorúbb munkahelyi előírásoknak megfelelően működhetnek. Természetesen a már jelenlevő vállalkozásoknak is be kell tartaniuk a környezetvédelmi szabályokat, ezeknek a környezeti hatásait az önkormányzat is rendszeresen figyelemmel kíséri” – zárta a beszélgetést dr. Dézsi Csaba András.

Kapcsolódó cikkünk: