Győr+
2013.10.26. 13:09

A Ráth Mátyás-gyűjtemény

Huszonötezer kötetes könyvtár, százhúsz iratfolyóméter levéltári dokumentum és több száz múzeumi darab, festmény, kegytárgy alkotja a győri Ráth Mátyás-gyűjteményt. Az evangélikus konvent épületegyüttesében megbújó kincsekről kevesen tudnak.

A győri gyülekezet Magyarország egyik legrégebbi és legjelentősebb evangélikus közössége, napjainkban is a nagyobbak közé tartozva hatezer lelket számlál. Világi Dávid történész és levéltáros szerint a Ráth Mátyás-gyűjtemény nem tudatos fejlesztés eredménye, a kincsek a közösség tagjainak ajándékaként, hagyatékaként gyarapodnak a 17. század óta. Legrégebbi darabjai 16. századi magyar nyomtatványok, múzeumi értékű dokumentumok, a magyar pietizmus nyomdatermékei.

 

 

Világi Dávid első főállású elődjét a 19. században iktatta levéltári hivatalba a gyülekezet. A hívek 1949-ig a könyvtár szolgáltatásait is élvezhették. A bibliotéka a 20. század második felében bezárt, de a pártállam illetékesei nem tudtak a könyvekről, így egyben maradhatott. Az anyakönyvek 1685 óta őrzik a gyülekezet adatait. Csupán három évtizednyi hiátus mutatkozik, ugyanis 1749-ben Mária Terézia megtiltotta az egyház működését, a hívek csak titokban gyakorolhatták vallásukat, nem volt anyakönyvezés sem. Manapság a családfakutatás népszerűsége okán a kutatókat elsősorban ezek a könyvek érdeklik. Nem csalódnak, hiszen evangélikus körökben maradva a soproni után a győri feljegyzések a legrégebbiek. Kis ideje már nyilvánosan kutatható itt minden irat.

 

 

A könyvtár gerincét a teológiai munkák képezik. A legrégebbi könyvek közül való az 1530-ból származó Ágostoni hitvallás korai kiadása, valamint az 1527-es keltezésű protestáns János evangéliuma, magyarázattal, latin nyelven. Az érdekességek, ritkaságok, nyomdászati kuriózumok közül említést érdemelnek a 19. századi történészek, irodalmárok első kiadású kötetei. Ilyen Arany János Toldija és Vajda János gyűjteményes verseskönyve. Az eredeti kéziratok között a legféltettebb darab a győri evangélikus öregtemplom avatásakor elmondott Ráth Mátyás-beszéd leirata 1785-ből. A könyvtár számos német és egzotikus nyelvű kiadványt is őriz, s teljesnek mondható több mint ezerdarabos bibliagyűjteménye.

 

 

Világi Dávid egy éve kezelője a gyűjteménynek. A levéltári anyagokat már feldolgozta, most a könyvtári állomány jegyzékét viszi számítógépre, de a munka több évig eltarthat. Azt mondja, izgalmas a dolog, mert teljes bizonyossággal nem lehet tudni, mit rejtenek a polcok.

 

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor