A Reflex Egyesület pályázatot nyert- „konfliktust megelőző eszköztár”
A Reflex Környezetvédő Egyesület a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás pályázati kiírásán támogatást nyert Győr város környezeti állapotát befolyásoló beruházások civil oldali részvételének vizsgálatára- derült ki a portálunkhoz eljuttatott közleményből.
A féléves feladatok két részre, a felszíni vizeket és a közlekedést érintő tervek és kivitelezések problémáira osztódtak. Az őszi-téli hónapokban tartott programok így a város vizeinek védelmét és fenntartható használatát, a települési levegőminőség javítását, a zajvédelmet, valamint a természetes ökoszisztémák belterületi megőrzését foglalták magukba.
A programba 28 helyi/térségi szakmai civil szervezet kapcsolódott be. A rendszeres műhelytalálkozókon, egyeztető tárgyalásokon, szakmai napokon, fórumokon a tervezés és a kivitelezés konfliktusait elemezték a résztvevők. A kilenc kiemelt téma, többek közt a Mosoni-Duna rehabilitációja, a Rába árvízi előrejelző modellje, vagy a Dunakapu téri mélygarázs helyzete, a város stratégiai zajtérképe, lehetőséget adott a részletes elemzésre. A témakörök megismertetésében a rendezvényeken segítséget nyújtott a győri vízügy igazgatója, a város főépítésze, több szakmai intézmény és hatóság munkatársa.
A programban résztvevők általános megállapítása, hogy a nagy beruházások szándékáról a lakosság és a civil érdekvédelmi szervezetek nem tudnak, csak a tervek engedélyezési eljárásában juthatnak információkhoz. Ebbe a folyamatba illeszthető a nem megfelelő tájékoztatás hiányában érdektelenségbe fulladó, de már „leadminisztrálható” lakossági fórum is. Sajnos ennél a fázisnál már csak a jogi és nem jogi lehetőségek maradnak az érintetteknek. Külön témaként elemezték a szervezetek a jóváhagyott, megkezdett kivitelezési munkák okozta konfliktusokat (pl. fakivágások, nehézgépjárművek közlekedési- és zajterhelése, sárfelhordás, utcai burkolatok, zöldfelületek károsodása, stb.), melyeknél szintén a folyamatos és több forráson át történő lakossági tájékoztatással megelőzhetőek lennének a problémák.
Az 1,4 millió forinttal támogatott program összegzéseként megfogalmazható, hogy amennyiben a tervezési szándékoknál az érintett lakosság, a szakmai civil szervezetek előzetes tájékoztatást kapnának, és a felek konzultálnának egymással, akkor kialakulhatna közöttük egy partnerségre épített párbeszéd. Így számos konfliktust meg lehetne előzni. A Reflex Egyesület a beruházásokról szerzett információi, és több éves tapasztalata alapján összegző elemzést és módszertani javaslatokat, egy úgy nevezett „konfliktust megelőző eszköztár”-t dolgozott ki a partner társadalmi szervezetek részére.