A robotizáció nem jelent megoldást a villamosszerelő hiányra
Élményalapon ismerhetik meg a fiatalok a műszaki szakmákat a „Mi a pálya? Műszaki pályaválasztó fesztivál” keretében szerdán a Molnár Vid Bertalan Művelődési Központban.
Egyre több villanyszerelő szakembert várnak a cégek, közel 45%-kal több végzős diákra lenne szükség évről-évre. Az utánpótlásképzés azért is nélkülözhetetlen, mert a robotizáció sem jelent megoldást egyes munkafolyamatok esetén. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület által szervezett, roadshow célja, hogy élményalapon ismertesse meg és népszerűsítse a műszaki szakmákat a fiatalok körében.
A IV. ipari forradalom egyre nagyobb munkaerőkeresletet gerjeszt a műszaki pályákon, ebből kifolyólag pedig folyamatosan növekvő igény mutatkozik hazánkban is a szakképzett villamos szakemberekre. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület felmérése szerint a szélesebb körű és megnövekedett feladatkörök miatt éves szinten legalább 600 villanyszerelőre volna szükség, közel 45%-kal többre, mint ahány végzős diák jelenleg van.
“Ahhoz, hogy a fiatalok számára vonzóvá váljon a műszaki pálya, fontos, hogy megismerjék, hogy a mindennapokban az életük részét képező eszközök működésében milyen szerepet játszik ez a szakma, amely sokszínűségéből adódóan számos lehetőséget kínál különböző szakterületen a végzett hallgatók számára” – mondta Béres József, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület elnöke.
Az építőipar egyre nagyobb volumenű fellendülésének köszönhetően ebben a szektorban is egyre több szakemberre van szükség. 2017 I. negyedévében 2061 új lakás épült, ami 47%-os növekedést jelent az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. A kiadott lakásépítési engedélyek és az egyszerű bejelentések együttes száma 9525 volt, 89%-kal magasabb, mint 2016 I. negyedévében (KSH), és ebben az egyre növekvő számban, az ingatlanfelújítások és egyéb nem lakó célú ingatlanok még nincsenek is benne. Ezekben az épületekben ugyancsak szükség van villanyra, ezáltal egyre nagyobb számban villanyszerelőkre is.
A változó villamosenergia-ipar számos területen igényel olyan megoldásokat, amelyek segítségével fenntartható módon elégíthető ki a növekvő energiaszükséglet. A tiszta energia térnyerése, ezen belül is az egyre növekvő villamosenergia-szükséglet is egyre több munkaerőt kíván, például az e-mobilitás területén.
Nem beszélve arról, hogy a 200 ezer kilométernyi magyarországi villamos energia elosztóhálózat folyamatos karbantartása és korszerűsítése is jelentős szakmai kihívást jelent a hálózati társaságoknak.
A fentiek jól mutatják, hogy azok a munkafolyamatok, amelyek nem automatizálhatóak és folyamatos változókkal bírnak, emberi erőforrást igényelnek, vagyis a színvonalas munkavégzés a technológia és az emberi tényező alapvető integrálásában rejlik.
Egyértelmű tehát, hogy rövidtávon nagyon fontos célkitűzés, hogy a diákok megismerjék a műszaki pályában rejlő lehetőségeket, valamint az, hogy a villamosipari szakemberképzés és szakma a fiatalok számára egy kiszámítható életpályamodellt kínáljon. A „Mi a pálya? Műszaki pályaválasztó fesztivál” célja élményalapon népszerűsíteni a műszaki szakmákat az ifjúság körében. Az elektrotechnika mellett a gépészet, az informatika, a távközlés, az elektronika és vegyipar világába is betekinthetnek a fiatalok.
„Az energetikában mára előtérbe került és nagy hangsúlyt kap az innováció, az új megoldások keresése, az üzembiztonság további fokozása és az ehhez szükséges legmagasabb színvonalú szakmai kompetenciák. A szakmának a jövőben még inkább szüksége lesz a kiművelt, gondolkodó és a minőséget képviselő szakemberekre. Hosszútávban gondolkozunk, amikor új szakembereinket keressük. A folyamat a szakma iránti érdeklődés megszületésével kezdődik, majd a képzéssel és a szakmai tapasztalatszerzéssel folytatódik – ezért vagyunk jelen mindhárom területen. Ezen a rendezvényen nem csak a legmodernebb technológiával és eszközparkkal ismerkedhetnek meg a fiatalok, de tapasztalt munkatársainkkal is találkozhatnak, pályaválasztásukat meghatározó élményeket szerezhetnek” – emelte ki Torda Balázs, a rendezvény fő támogatója, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. régióvezetője.
Tavaly 400 iskolából közel 8000 gyerek látogatta meg a rendezvényt, idén országosan több mint 10 000 diákot hív párbeszédre a Magyar Elektrotechnikai Egyesület, iparági összefogással és a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével. Ez a rendezvény azoknak a pályaválasztás előtt állóknak segít a döntésében, akik néhány év múlva a jövő technológiáinak képviselői lesznek. 2017-ben Budapest mellett már 5 további helyszínen – Pécsen, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon és Győrben – várták a diákokat számos izgalmas élménnyel az ország minden részéről.
fotó: illusztráció