A Rómer Mozi májusi programjai


A Rómer Házban (Győr, Teleki László u. 21.) az I love mozi májusban is filmújdonságokkal, mozikülönlegességekkel várja a nézőket.

Hirdetés

05.02. 18.00: Túl minden határon – lengyel, német, finn dokumentumfilm orosz nyelven, magyar felirattal, 2017, 74 perc, rendező: Marta Prus

Túl minden határon

Hogyan lép át minden határt az élsportolókat képző, sikeres orosz rendszer? Rita Mamun, a kiváló ritmikus sportgimnasztika versenyző karrierje sorsdöntő pillanatához ért. Lassan itt az idő, hogy visszavonuljon, de mielőtt felhagy a sportággal, még egy utolsó célt teljesítenie kell: az olimpiai aranyérem még hátra van. Rita színfalak mögött játszódó, lélegzetelállító drámája egy olyan sportágba fektetett kemény fizikai és mentális munkáról szól, amelyben a szépség sem mellékes.

05.02. 20.00: Tisztogatók – német-brazil dokumentumfilm angol nyelven, magyar felirattal, 2018, 88 perc, rendező: Hans Block, Moritz Riesewieck

Tisztogatók

Frankenstein életre kelt. Lépj be a digitális tisztogatás árnyékiparának rejtőzködő világába, ahol az internet megszabadul minden olyantól, ami nem tetszik neki. Kik döntik el, milyen tartalmak túl veszélyesek ahhoz, hogy láthassuk őket? És kik nézik végig ezeket? Találkozhatsz a Szilícium-völgy tehetős vállalkozói által a harmadik világba kiszervezett több ezer ember közül öt „digitális guberálóval”, akiknek az a dolga, hogy a „nem megfelelőnek” minősülő tartalmat letörölje a netről. Ezzel párhuzamosan a világ minden tájáról találkozhatsz olyanokkal is, akiknek az életét drasztikusan befolyásolja az online cenzúra. Egy átlagos „tisztogatónak” napi szinten több ezer (gyakran mélységesen felkavaró) képet és videót kell megtekintenie és besorolnia, ami tartós pszichés következményeket von maga után. Munkájuk azonban alapkérdéseket vet fel: egy kép mitől minősül művészi alkotásnak vagy éppen propagandának? Hol van a határ, amikor a közösségi média nem válik a törvények által megzabolázhatatlanná, de nem is fojtja meg a cenzúra?

05.12. 15.30: Monet és vízililiomai – színes, feliratos olasz ismeretterjesztő film, 90 perc, 2019, rendező: Giovanni Troili

Monet és vízililiomai

Az alkotás az impresszionizmus géniuszának világába nyújt betekintést, Ross King Dühödt ámulat – Claude Monet és a Vízililiomok című bestsellere nyomán. Az író – aki szakértőként is megszólal a filmben – ebben a könyvében levelek és visszaemlékezések alapján mutatja be a legendás festő portréját, és meséli el legemlékezetesebb művészi vállalkozásának történetét.

05.12. 17.30: Én vagyok a vihar – olasz vígjáték, 97 perc, 2018 (12), rendező: Daniele Lucchetti

Én vagyok a vihar


Marco Giallini a filmben Numa Tempesta pénzügyi szakembert alakítja, aki egy másfél milliárd eurós pénzügyi alapot kezel és egyedül lakik elhagyatott, hatalmas szállodájában, sok-sok szobával, melyek egyikében sem tudja álomra hajtani a fejét. Tempestának van pénze, karizmája, jó üzleti érzéke és kevés lelkiismereti kétség merül fel benne. Egyik nap azonban az élet neki is benyújtja a számlát: egy adócsalás miatt kiszabott régebbi ítélet értelmében egy évig egy befogadóközpont szociális ellátásában kell részt vállalnia. Így a befolyásos, nagyhatalmú Numa kénytelen a nincstelenek rendelkezésére állni, kiszolgálni a társadalom legalján lévőket, köztük Brunót (Elio Germano), aki pénzügyi nehézségei miatt jár fiával a központba. Úgy tűnik, ez a találkozás mindkettőjük számára lehetőséget ad az újjászületésre a jóság és a barátság jegyében, de közbeszól a pénz, és egy csapat hajléktalan, akiknél a mérleg nyelve az erkölccsel szemben inkább a pénz felé billen.

05.12. 19.30: Rossz versek – magyar vígjáték, 97 perc, 2018 (12). Vendég: Reisz Gábor, a film rendezője és egyik főszereplője.

Rossz versek

A Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan alkotóinak legújabb filmje! A 33 éves Merthner Tamás magánélete romokban, mert párizsi ösztöndíját töltő barátnője, Anna éppen most szakított vele. Tamás önsajnálatában, a múltjában kezdi keresni a választ arra, hogy a szerelem valóban csak akkor létezik-e, amikor már gyakorlatilag nincs. Magánéleti problémáinak feldolgozása mellett, Tamás emlékeiből ébred rá a mai társadalom elveszettségére is, ezúton kapunk egy rendkívül szubjektív képet Magyarország jelenéről.

05.13. 17.30: Leonardo 500 – színes, olasz ismeretterjesztő film, 90 perc, 2019 (12), rendező: Francesco Invernizzi

Leonardo 500

Az alkotás Leonardo da Vinci előtt tiszteleg, halálának ötszázadik évfordulója alkalmából. Leonardo az itáliai reneszánsz polihisztor mestere: festőművész, szobrász, építész, természettudós, humanista, és feltaláló volt egy személyben – ám mindenekelőtt a világ titkai után kutató, fáradhatatlan felfedező volt. Tudományos feljegyzései és találmányainak leírásai több ezer oldalt tesznek ki, amelyeket összefoglaló néven Da Vinci-kódexeknek neveznek. Az évforduló alkalmából moziba kerülő film ezek megfejtését kísérli meg, egy egészen új nézőpontból vizsgálva és értelmezve ezt a monumentális művet. A film több évtizednyi kutatómunka eredményei és mesterséges intelligencia alapú technológiák felhasználásával a Da Vinci-kódexek merőben új perspektíváit tárja fel.Megszólaló szakértők és mérnökök Leonardo tanulmányait olyan új megvilágításba helyezik, amely során a nézők a modern kor vívmányain keresztül ismerhetik meg a mester géniuszát, felfedezve, hogy az ipar, a mérnöki- és orvostudományok, a kommunikáció, az anatómia és a 21. századi modern művészet gyökerei mind Leonardo munkásságáig nyúlnak vissza.

05.13. 19.30: Csodálatos fiú – Amerikai életrajzi dráma, 112 perc, 2018 (16), rendező: Felix Van Groeningen

Csodálatos fiú

David Sheff (az Oscar-jelölt Steve Carell – Foxcatcher, A nagy dobás) újságíróként már-már egészen hétköznapi, középosztálybeli életet él második feleségével és két gyermekükkel. Az idillt megtöri, hogy legnagyobb fia, az előző házasságából született Nic (az Oscar-jelölt Timothée Chalamet – Szólíts a neveden, Lady Bird) egyre súlyosbodó drogfüggőséggel küzd. A különféle leszokási kísérletek, ígéretek, próbálkozások és elvonókúrák elvetélt kísérleteknek bizonyulnak. A fia állapotát kétségbeesetten megérteni próbáló David pedig kénytelen feltenni magának a kérdést: meddig terjed a szülő felelőssége? A szereteten kívül mit tehet még a fiáért, amit eddig nem tett meg? Veszélybe sodorhatja-e saját, és új családja életét pusztán azzal, hogy tovább reménykedik Nic gyógyulásában?

05.26. 16.00: Pezsgő és macaron – Egy feledhetetlen kerti parti, fFeliratos fancia vígjáték, 2019, 98 perc (16), rendező: Agnès Jaoui

Hova fajulhat egy házavató, ahova kiöregedett médiacelebek és feltörekvő YouTube-sztárok is meghívást kaptak? Castro, az egykor sikeres, de mára szinte teljesen elfeledett tévésztár kerti partira hivatalos Párizs egyik gyönyörű villájába. Az összejövetelre, amelyet producere rendez, eljön Castro volt felesége, Hélène is. A két ember régen közös célokat tűzött ki, de míg Hélène hű maradt értékrendjéhez, Castro az évek során kiábrándult cinikussá vált. Felbukkan a lányuk, Nina is, aki nemrég könyvet írt szüleinek életéről. Miközben fogy a pezsgő és a macaron, a francia vígjátékok hagyományainak megfelelően mindenkiről lehull a lepel, és felszínre kerülnek a rejtegetni való titkok és gyengeségek.

05.26. 18.00: Üres lovak – magyar kísérleti film, 67 perc, 2019, rendező: Lichter Péter

Üres lovak

Lichter Péter harmadik játékfilmje, az Üres lovak két filmrendező, Kertész Mihály és Bódy Gábor halál utáni találkozásának szatirikus történetét meséli el. A Mácsai Pál és Rába Roland által megformált kísértetek beszélgetéseit régi hollywoodi klasszikusok, illetve szerzői és avantgárd alkotások asszociatív kollázsa kíséri. Kertész és Bódy gyakran vitáig élesedő anekdotázásából nemcsak a személyes drámáik és a filmkészítés ma is aktuális kérdései bomlanak ki, hanem a kollektív filmemlékezet világába is belemerülhetünk. Az Üres lovak az úgynevezett ‘found footage’ műfajába tartozik: ez az ötvenes évek óta virágzó kísérleti filmes irányzat elsősorban talált nyersagok újrafelhasználásával dolgozik.

(A vetítés ingyenes!)

05.26. 19.30: Best of Friss Hús 2019 – Válogatás a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál idei díjazott alkotásaiból

A vetítendő rövidfilmek:

Molvay Norbert: Jövő szerdán (13′) – a legjobb élőszereplős kisjátékfilm díja

Lengyel Balázs: Hármasban (11′) – a zsűri különdíja

Füzes Dániel: Szokásjog (34′) – a legjobb színész díja

Osman Cerfon: I’m Going Out for Cigarettes (11′) – a nemzetközi szekció különdíja

Regős Ábel: Kék óra (20′) – a legjobb színésznő díja

(A belépés ingyenes.)

további programok
2024-08-12

Könyvklub: Parti Nagy Lajos művei

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér programja.

részletek
2024-08-10

Cserók Placc

Termelői piac és kézműves vásár.

részletek