A szingli szó angol megfelelője a hajadon vagy nőtlen állapot. Kovács Sára Judith párkapcsolati coach, életvezetési tanácsadó szerint olyan tartós párkapcsolat nélkül élő, többnyire iskolázott, harmincas-negyvenes-ötvenes nőkre vagy férfiakra használják a kifejezést, akik a függetlenséget választják, vagy esetleg rákényszerülnek az egyedül élésre.
A szingli létnek ma már van negatív töltete is, a választott magány azonban nem egyenlő a magányossággal, mondja az életvezetési tanácsadó, aki visszautal a régi időkre, amikor – nem csak Magyarországon – még birtok házasodott a birtokkal, vagyis mindenki igyekezett párt találni abban a társadalmi rétegben, ahová tartozott. Királynő királyt keresett és fordítva, ahogy mondják, de kivételek persze mindig is voltak. Mára kissé megváltozott a helyzet, a házasság mellett sokan élnek tartós vagy rövid távú kapcsolatban, és persze emelkedik az egyedül élők száma mind a férfiak, mind a nők körében. Van, aki választja a szingli létet, mert szívesen él egyedül, vagy tudatos választása, hogy átmenetileg van partner nélkül. Ám egyre többen vannak, akik nagyon szeretnének partnert találni, de valahogy nem jön össze nekik, vagyis rákényszerülnek a szingli életformára.
A szingli jelenségnek számos külső és belső oka lehet, egyesek a negatív kapcsolati mintákat szeretnék elkerülni, vagy olyan értékrendet alakítanak ki, hogy nem találják a nekik mindenben megfelelő társat. A karriert építő szingli az érvényesülést tartja elsődlegesnek, a munkájának rendel alá mindent, és többnyire nagyon óvatos a párkapcsolat létesítésekor, tologatja a házasság és családalapítás idejét. A házasságot kerülő egyedülállók szomorú családi példák vagy válás utáni csalódás miatt maradnak inkább egyedül, de egyre többen vannak olyanok is, akik bár kapcsolatban élnek, de az elköteleződéstől félnek, szabadságukat látják veszélyeztetni a hivatalos papírt aláírva. Az „igazi” szinglik azonban szándékosan akarnak egyedül élni, nem képesek vagy nem szeretnének egy ideig partnerhez alkalmazkodni. Ám ők azok többnyire, akik minél tovább maradnak egyedül, annál nehezebb ezt az autonóm életmódot feladniuk.
Nagyot változott a világunk, ha az iskolás évek alatt nem találunk párt magunknak – és itt főleg a nőkről van szó –, a munka világába kikerülve jelentősen csökken az ismerkedési lehetőségek száma, mutat rá a párkapcsolati szakember. Egyre nagyobb szerepet kapnak a társkereső oldalak, ami érthető, hiszen felgyorsult életünkben lerövidíthető az ismerkedés folyamata. Manapság egyre kevesebb az olyan hely, ahol az azonos érdeklődésű, tudású, erkölcsi és világnézetű emberek megtalálják egymást. A társkereső oldalak hátránya is felhívja a figyelmet Kovács Sára Judit, arra, hogy nem őszinték az emberek egymással, akadnak szélhámosok is, és tendenciaként jelentkezik ma már, hogy a férfiak nem mernek kezdeményezni, arra várnak, hogy a nők jelentkezzenek. Eltűnik a klasszikus udvarlás, amikor a férfi kezdeményez, és a nő választ, elférfiasodott társadalmunkban a nők hordják a nadrágot, határozottak. Ha a férfiak helyett ők is kezdeményeznek, mire lehet számítani? – kérdezi a szakember. Jönnek a hazugságok, jobb színben próbálja mindenki feltüntetni magát, és legtöbb esetben csak a személyes találkozáskor derül ki a turpisság.
Ha szerencsések vagyunk, nem kell sokáig szingliként élnünk, a világhálón találhatunk magunknak párt, és egyre többen együtt is maradnak hosszabb távon azok, akiknek az internet segített a társkeresésben. A társkereső irodák szervezte villámrandik is lehetőséget hordoznak, sőt a párkapcsolati coach szerint eredményesebbek az internetes keresésnél, mert bár villámgyorsnak tűnnek, ahogy a nevük is mutatja, de ezek már személyes találkozáson alapulnak, ahol fesztelenebb viselkedésre van lehetősége a jelentkezőknek és a beszélgetés során sok minden kedvezőbben alakulhat, mint a netes levelezésnél.
Kovács Sára Judith azt javasolja a szingliként élő, de boldog párkapcsolatra vágyóknak, hogy egy igénylistát készítsenek, amelyen a vágyott partner külső és belső tulajdonságai egyaránt szerepelnek. A társkeresés vagy egyedül élés magánügy, mindenki választhat, hogyan szeretne élni. Ha nem megmentőt keresünk, hanem társat, akivel új, tartalmas életformát alakíthatunk ki, akkor a rövidebb-hosszabb ideig vállalt szingliség nagyon jó alap lehet a boldog párkapcsolathoz, amely célként lebeg a szemünk előtt. De úgy még partnert találnunk is sokkal könnyebb, ha jóban vagyunk éppen egyedülálló önmagunkkal.
Szerző: Szabó Csilla
Fotó: illusztráció