Győr+
2016.12.14. 16:36

A tudást emberközelbe kell vinni

A száz éve született Timaffy László néprajztudós, tanár mottója volt: A tudást emberközelbe kell vinni, és szeretettel kell adni. Az emlékév záróeseményének is ezt a címet választották a szervezők, melyet kedden tartottak az Esterházy-palotában.

Tanainé Városi Ágnes, a nap főszervezője lapunknak elmondta, április 16-án, Timaffy születésnapján indult a programsorozat, konferenciákkal, előadásokkal, kiállításokkal, népzenei- és néptánc programokkal folytatódott az év során. A zárónapon a tudós ismeretterjesztő tevékenységét kívánták megismertetni az érdeklődőkkel. A konferencián jelen voltak többek mellett lányai, tanítványai és tisztelői is.

 

Délelőtt a gyerekeket várták kézműves foglalkozásokkal, olyanokkal, melyet Timaffy is kutatott, a bőrözéssel, a hangszerkészítéssel, szalmafonással. Azt is megtudhatták például, hogyan kell ólmot önteni és abból jósolni.

 

 

Délután hat ismeretterjesztő előadást hallhattak a résztvevők, dr. Horváth József, Balázs Lívia, Tanai Péter, dr. Lanczendorfer Zsuzsanna, dr. Liszkai József és dr. Nagy Veronika tolmácsolásában.

Dr. Horváth József, Timaffy László írásos ismertterjesztő tevékenységét mutatta be újságcikkeken keresztül, de szólt az előadó Timaffyról, a néprajzi filmek szakértőjéről, a rádióelőadások elismert tudósáról, a Szigetköz, a Rábaköz, a Hanság kutatójáról is. 250 publikáció, 21 önálló kötet őrzi munkásságát, közülük a kevésbé ismert írásokat emelte ki az előadó. Szólt az 1930-40-es években a Moson Vármegye című lapban megjelent publikációiról, ahová nyolc év alatt 39 írást küldött, valamint a Földgömb című földrajzi ismeretterjesztő lapról, amelyben 1938-44 között 8 tanulmánya jelent meg, ekkor publikált először a szigetközi aranymosókról, valamint a szilaj pásztorkodásról.

Este népzenei műsor részesei lehettek a jelenlévők, énektanítással.

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: O. Jakócs Péter