Győr+
2018.03.22. 10:02

A víz élet és halál kérdése

2,1 milliárd ember szennyezett vizet iszik nap mint nap, minden öt emberből kettő vízhiányos térségben él. – A vízválság ezért nem a jövő, hanem a jelen megoldandó problémája…

Minderről Tőke László a Pannon-Víz Zrt. elnök vezérigazgatója beszélt a Víz Világnapja alkalmából az 1954-es révfalui árvíz emlékművénél.  Mint mondta, a vízhiány egyre inkább fenyegeti a Földet, Fokvárosban például gyakorlatilag kifogytak az ivóvízből, de sajnos egyre nagyobb területeken jelent problémát az egészséges víz hiánya. A szónok idézte Áder János köztársasági elnököt, aki a napokban Brazíliavárosban a Víz Világfórumon vett részt, ahol a világ vezetői a megoldásokat keresik:

„A fenyegető vízproblémák – a vízszennyezés, az elsivatagosodás, a tisztítatlan szennyvíz – miatt évente 600 milliárd dollárt kellene költeni új technológiák bevezetésére világszerte.” Áder János arra is emlékeztetett, napjainkban 4,5 milliárd ember – az emberiség kétharmada – szennyvizének kezelése nem megoldott, s a szennyvíz 80 százaléka napjainkban is tisztítatlanul kerül vissza a természetbe! Hozzátette, a 2050-re vonatkozó prognózisok még riasztóbb képet mutatnak.

Ekkorra az emberiség fele vízhiányos területen él majd, az elsivatagosodás egymilliárd ember életét nehezíti meg. – idézte a köztársasági elnök gondolatait Tőke László. Mindezek miatt a víz olyan hatékony felhasználására lenne szükség a gazdaságban, amely nem csak takarékos, de a szennyezést is minimalizálja.

Az elnök-vezérigazgató az emlékműnél megemlékezett az 1954-es árvízről is, amely elöntötte Révfalut. Az utcákon hömpölygő víz emlékeztet arra, a víz áldás és átok is lehet. 2013-ban ismét komolyan fenyegetett az ár, de összefogással sikerült megóvni Győrújfalut, és a többi veszélyeztetett területet is. Ekkor országosan tízmillió homokzsákot használtak fel, a gátakon pedig 37 ezer regisztrált önkéntes állt helyt. Gondolatait azzal zárta, Brazíliavárosban a vezetőknek, de rajtuk kívül is mindenkinek arra kell törekednie, hogy a víz ne probléma, hanem az élet egyik megoldása legyen.

 

Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter