A második világháború borzalmai hetvenöt éve, 1944 áprilisában érték el leginkább Győrt.
Az amerikai nehézbombázók egy év alatt 24 légitámadást hajtottak végre a megyeszékhely ellen. A bombázók fő célpontja a mai Budai út környéke, az ott lévő Vagongyár és a teherpályaudvar voltak. Csodának számít, hogy a Budai úti víztorony épségben maradt, pedig a célterület közepén épült. Hadtörténészek szerint könnyen lehet, hogy a víztornyot tájékozódási pontként hagyták meg az olaszországi repülőterekről érkező amerikai bombázó pilóták számára.
A másik győri víztorony a Hédervári úton szintén épségben maradt. Ezt a környéket is sok találat érte, a bombatölcsérekből felcsapódó földből a víztorony második teraszára is bőven jutott. Számottevően csak az egyik tartóoszlop sérült, de ez nem veszélyeztette az építmény állékonyságát, hamar sikerült kijavítani.
A felrobbantott hidak és a szétbombázott főnyomó vezetékek sokáig lehetetlenné tették a vízellátást. A város lakói egy ideig ismét a házak udvarán lévő kutakból jutottak vízhez. A bombázók távozása után a vízmű első teendője volt, hogy kiiktassák a sérült vezetékszakaszokat. A helyreállítás fontossági sorrendben történt, előbb a sűrűbben lakott területeket kapcsolták vissza. A ritkán lakott területeken végeztek legutoljára. Révfaluban, a mai 14-es sz. főútvonaltól kifelé eső területeken csak jóval a háború után sikerült helyreállítani a vízszolgáltatást.
Szöveg: Pannon-Víz Zrt.
Fotó: Dobos Vilmos felvétele a 1944-es bombázásról, Fortepan