A házasság a leghatékonyabb eszköz arra, hogy pokollá tegyük a házastársunk életét. De miért is ne élhetnénk boldog házasságban? Csak meg kell találni az igazit, a nekünk legjobban megfelelő embert, akivel aztán a legszebb pillanatokat élhetjük át életünk során. Végh József pszichológus szerint a párválasztásban mindenki a maga boldogságának lehet a kovácsa.
Mennyire megbízható előjele a szerelem a boldog házasságnak? A szerelem vak, nem mindig azt látjuk a szerelmünkben, ami a valóság, a pszichológia nyelvén szólva, a szerelmesek tudata beszűkül, és nem tudják objektíven látni a másik szerethető és nem annyira előnyös tulajdonságait. Aztán később, már a házasságkötés után csak annyit tudnak mondani: „Én nem is ezzel az emberrel kötöttem össze az életemet.” Végh József szerint a könyvekben és filmekben romantikus mázban vetítik elénk a házasságkötésig tartó utat, pedig a valóságban boldogságunk titkát nem a másik emberben, hanem saját gondolkodásunk érettségében, értékrendszerünkben és önismeretünkben találjuk meg. A házasságkötések fele válással végződik, pedig ennek nem kellene bekövetkeznie, ha jól választanánk meg leendő feleségünket vagy férjünket. Ádám azt az Évát vezethetné az oltárhoz, akivel egy életen át, jóban-rosszban együtt maradva, egymást erősítve és egymást kiegészítve, szeretetben élnének boldog és hosszú házasságban, ahogy az anyakönyvvezető előtt meg is fogadják.
Mi is kell a jó párválasztáshoz? Nagy jelentőségű döntés előtt áll mind a férfi, mind a nő. Ahogy például egy orvos is sok-sok évig tanul, hogy műtéteket végezhessen, ugyanúgy a házasságra felkészülés is tanulást, önismeretet, érzelmi intelligenciát követel mindkét féltől. Óriási felelősség meghozni egy döntést, amely jó esetben tényleg egy életre szól. A szerelem rózsaszín ködén át is kell látnunk, ezért segít mindkét félnek, ha adnak maguknak időt arra, hogy a szerelem lángjai kissé takarékra is álljanak.
Mire figyeljen a férfi és mire a nő egy kapcsolatban ahhoz, hogy bátran vállalja a házasságot a másikkal? A pszichológus szerint minden férfi olyan feleséget válasszon, aki segíti őt abban, hogy szüleivel, különösképpen édesanyjával, szeretetteljes kapcsolatot tarthasson fenn. Egyszerűen szólva, a férfi édesanyja fia mellé kap-e egy lányt is vagy elveszíti a fiát is. Nagyon árulkodó tud lenni azonban egy nő számára az, hogyan viselkedik jövendőbelije a saját édesanyjával. Apró jelekből olvashatók előre a házasságban majd felmerülő problémák. A ,,Nézd meg az anyját, vedd el a lányát!” mondást kiegészíthetnénk a ,,Nézd meg az anyját, vedd el a fiát!” mondással.
Végh József szerint Ádám rátermett Évára, Éva céltudatos Ádámra vágyik. Magyarán egy férfinak fel kell ismernie, mennyire gyakorlatias a választottja, jól működő vagy diszfunkcionális családot fognak-e alkotni, ha gyermekeik születnek, a nő a házasság ráeső feladatait jól fogja-e megoldani. Nem árt meggyőződni arról is, hogyan viselkedik a férfi és a nő váratlan helyzetekben. Sokat elárul a másikról, vajon a valódi arcukat mutatták egymásnak, vagy csak szerepet játszottak. Ugyanígy fel kell tudnia mérni a nőnek is, hogy a jövendőbelije csak élvezeteket szeretne vagy komoly szándékai vannak-e, és mennyire inspiráló a jelenléte, mennyire vannak céljai a jövőt illetően.
Felmérések bizonyítják, hogy a hölgyek házasság előtt nyolcszor többet mosolyognak, mint utána, tudnak megnyerők lenni, hogy a férfi szerelmét elnyerjék, megtartsák, odaadják magukat neki. Ahogy a férfiak is hamar megtanulják, hogyan ébresszék fel a nő vonzalmát, hogyan mutassanak szerelmet a testi örömökért. Később sok csalódás és boldogtalanság oka lehet a házasság előtti szerelmet szexért, szexet szerelemért játszma. Segíthet a jó párválasztásban, ha mindkét félnek van alkalma egy őszinte beszélgetésre az „előéletük” megismerésére, mert egy újabb mondással szólva: „Kutyából nem lesz szalonna.”
A bibliai Ádám szép Évára vágyik, de nem árt tudni, hogy a szépség számára nemcsak a külsőt jelenti, hanem egy olyan nőt szeretne maga mellé, aki nemesíti őt a házasságban. Nem a férfiasságát lenyomva, kettétörve, hanem mellette állva, segítve, finomítva férje személyiségét. Ahogy a nőnek szüksége van a biztonságot nyújtó, szerető férjre, úgy a férfinek is az őt kiegészítő, nemesítő nőre.
A pszichológus szerint a házassághoz a közös világnézet és értékítélet elengedhetetlen. Mindkét félnek fel kell tennie magában a kérdést, hogy a szó nemes értelmében szabad vagyok-e, egyenlőek vagyunk-e a kapcsolatunkban, és ha nemleges a magunknak őszintén adott válasz, legyen bátorságunk még a házasság előtt szakítani. Mielőtt elszánnánk magunkat a házasságkötésre, tapasztalatot kell szereznünk, hogy boldog, egymást kölcsönösen támogató együttélés vár-e ránk, vagy vitákkal és szenvedéssel terhelt lesz-e kapcsolatunk az igen kimondása után. A házasság sikerét nagymértékben befolyásoló, legfontosabb kérdésekre válaszolva döntsünk a közös vagy a külön útról.
Szerző: Szabó Csilla
Kiemelt kép: giulia186/Shutterstock.com
Képek a cikkben: Pixabay