Győr+
2015.08.18. 16:23

Áder János a megye díszpolgára

Áder János köztársasági elnök vehette át a megye díszpolgára elismerést Németh Zoltántól, a megyei közgyűlés elnökétől a keddi, augusztus 20-i díszközgyűlésen.

Az államfő, Áder János vehette át idén a Győr-Moson-Sopron Megye Díszpolgára Kék Szalag Kitüntető Címet a megyei közgyűlés Szent István-napi díszközgyűlésén. A városi és a megyei önkormányzat közös ünnepsége után tartott eseményen további elismeréseket is átadtak.

A Szent István napi ünnepi megemlékezés a Vársétányon, Szent István lovas szobránál kezdődött, ahol Németh Zoltán ünnepi beszédében kiemelte:

 

„Szent István azon történelmi nagyjaink egyike, akinek személye és alakja jelkép lett, a nemzeti függetlenség, a nemzeti méltóság és a nemzeti identitás szimbóluma.”

 

A szónok hangsúlyozta:”a Szent István által teremtett értékek számunkra gyökeret jelentenek, itt a Kárpát-medencében vannak a gyökereink… itt ahol Szent István országot tervezett, ahol a kereszténység értékrendjével együtt érkezett hozzánk az európai jogrend és kultúra. Joggal lehetünk büszkék arra, hogy több mint ezer éve élünk és alkotunk a Kárpát-medencében. Olyan módon járultunk hozzá Európa értékrendjéhez, amely nélkül ez a kontinens szegényebb lenne. Mi szeretünk itt élni, mi itt szeretnénk békében és nyugalomban élni – tette hozzá.

 

Dr. Somogyi Tivadar Győr alpolgármestere megemlékezésében arra hívta fel a figyelmet, hogy Szent István helyezte fel hazánkat Európa térképére, és indította el a nemzetet a kereszténység útján. Bátorsága, Magyarország iránt érzett hűsége és hite kiemelte a kor emberei közül, a magyar jövőért végzett munkássága a Kárpát-medence történetének legnagyobb alakjává tette. Erős keresztény birodalmat teremtett Európa szívében, amelyet a XX. század történelmi viharai megtépáztak, de évezredes léte Szent István nagyságát, zsenialitását, a magyar nemzetben rejlő értékek fontosságát igazolja.

Az alpolgármester végül Szent István intelmeiből idézett: Tartsd mindig eszedbe, hogy minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlöltség.

 

A megemlékezők koszorúkat, virágokat helyeztek el az államalapító királyunk szobránál.

 

Az ünnepi díszközgyűlést az egykori megyeházán, a mai NAV székházában rendezték, ahol dr. Horváth József , a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér igazgató-helyettese tartott ünnepi megemlékezést, majd Németh Zoltán adta át a megyei kitüntető díjakat.

Győr-Moson-Sopron megye díszpolgára Áder János, Magyarország köztársasági elnöke lett, a megyei közgyűlés ezzel ismerte el és köszönte meg Áder Jánosnak az országgyűlési képviselőként, az Európai Parlament tagjaként, valamint köztársasági elnökként végzett kiemelkedő tevékenységét.

Áder János köztársasági elnök, megköszönve a kitüntetést, győri Révai gimnáziumbeli diákéveit elevenítette fel. Elmondta, ez az időszak a nagy találkozások ideje volt, beszélt arról, milyen meghatározók voltak számára tanárai, akik nemcsak a sikeres egyetemi felvételire készítették fel, hanem olyan értékrendet mutattak számára, ami máig elkíséri. Mi az a legfontosabb dolog, amit szülőföldjétől a Rábaköztől kapott Áder János? A kérdésre két dolgot válaszolt a köztársasági elnök: az egyik a szorgalom, a másik a hűség. Hűség a szülőföldhöz, hűség a hazához. Ezeket a municiókat használja közel 30 éves közéleti pályafutása során Áder János.

Áder János az elismeréssel együtt járó pénzösszeget felajánlotta a Révai Miklós Alapítvány javára.

 

A megye oktatásáért Péterfy Sándor-díjat Dr. Kovács Zsolt , a Széchenyi István Egyetem főtitkára vehette át.

Dr. Kovács Zsolt a Széchenyi István Egyetem hallgatójaként, később oktatójaként és az egyetem főtitkáraként aktív szerepet vállal a Széchenyi István Egyetem oktató-nevelői munkájának fejlesztésében, az egyetem szakmai jó hírének erősítésében.

Hallgatói képviselőként és később az EHÖK elnökeként bővítette az érdekképviseletet a hallgatói szolgáltatások fejlesztésével. Alapítója volt a Széchenyi István Egyetemen létrejövő Karrier és Öregdiák Irodának, melynek kiemelt célja a hallgatók elhelyezkedését segítő kompetenciák fejlesztése, a hallgatók vállalati gyakorlati rendszerének továbbfejlesztése. Alapítója volt Karrier Irodák Országos Kerekasztalának.

Éveken keresztül tagja volt a Győri Egyetemért Közhasznú Egyesületnek. Főtitkárként folyamatosan támogatja az ifjúsági szervezeteket, ösztönzi megalakulásukat. Kiegyensúlyozott, hatékony munkát végzett az ifjúsági, egyetemi érdekképviselet különböző vezetői színterein, vezetői tevékenységének mindig meghatározó eleme volt a csapatépítés.

Dr. Kovács Zsolt a Széchenyi István Egyetem beiskolázási, pályakövetési programjának szakmai megalapozását, sokoldalú elemzését végezte az elmúlt évtizedekben. A hallgatók karrierépítéséről készített felméréseinek adatai eredményesen közvetítették a térségi munkaerőpiac követelményeit és értékítéletét. A Gazdasági Elemzések Tanszék Oktatójaként ez a szakterület, ez a szellemiség határozta meg tanári, kutatói tevékenységét

 

A megye egészségügyéért Dr. Petz Aladár-díjat Dr. Dézsiné Szentes Veronika, a Petz Aladár Megyei Oktató kórház Kardiológiai Osztálya

vezető asszisztense vehette át.

Magyarországon a szívinfarktusnak katéterezéssel történő ellátása 1997-ben, Zalaegerszegen kezdődött, az első beteg ellátását Dr. Apró Dezső főorvos mellett Dr. Dézsiné Szentes Veronika végezte. Ezt követően 2004-től bekapcsolódott a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Kardiológiai Osztályán a Szívkatéteres Laboratórium létrehozásának szervezésébe, a szakdolgozók kiképzésébe, a szakmai protokollok összeállításába. 2005-ben az osztályvezető professzor mellett részt vett az első tervezett szívkatéteres beavatkozáson, majd az első helyi szívinfarktusos beteg sürgős invazív ellátásában. Azóta is mint intervenciós vezető asszisztens irányítja a haemodinamikai laboratórium szakmai munkáját. 2013-ban asszisztensként részt vett pacemakeres beteg esetében a világon elsőként Győrött elvégzett vérnyomáscsökkentő katéteres beavatkozásban.

Tanít a Széchenyi István Egyetemen, hazai és nemzetközi szaklapokban publikál. Jelenleg folyamatban van a Pécsi Tudományegyetemen doktori fokozatának (Ph.D.) megszerzése. Rendszeresen végez egészségügyi felvilágosító munkát a Kisalföld napilap Gyógy-ír c. rovatában, emellett a Győr+ hetilap Vény nélkül rovatának szerkesztője.

 

A megye közszolgálatáért Dr. Csizmadiai Andor-díjat dr. Németh Andrea, a Győri Járási Hivatal vezetője vehetett át.

Dr. Németh Andrea 1985 óta dolgozik a közigazgatásban. A mosonmagyaróvári városi tanácson előadóként, majd főelőadóként dolgozott, ezt követően Bezenye, valamint Máriakálnok Önkormányzatánál jegyzői feladatokat látott el. 1996 júliusától a Mosonmagyaróvári Polgármesteri Hivatalnál szervezési osztályvezető, 2002-től aljegyző, majd 2010-től jegyző a városban. 2012 februárjától a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal hatósági főosztályvezetője, majd ugyanezen évben igazgatója lett. Jelenleg a győri járási hivatal hivatalvezetője.

Számára – a közigazgatási feladat- és hatáskörök változása miatt – mindvégig fontos volt a folyamatos képzés, továbbképzés. 2013. évben a Magyar Kormánytisztviselői Kar Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Etikai Bizottsága Elnökének választották. Kiváló közigazgatási szakember. Megfelelő vezetői tapasztalattal és készséggel rendelkezik, munkatársai szigorú, de emberséges vezetőként ismerik. Munkáját a pontosság, a szorgalom, a lelkiismeretes munkavégzés jellemzi.

 

A megyei gazdaságáért Meller Ignác-díjat a Pannon Víz Zrt. kapott, a díjat Tőke Péter vezérigazgató vette át.

A Pannon-Víz Zrt. jogelődjének számító Győri Vízvezetéki Részvénytársaságot 130 éve alapították, ma már a régió meghatározó vízi közmű társasága.A térség 122 településén megközelítőleg 300 ezer fogyasztónak nyújt egészséges és biztonságos szolgáltatást. Területileg 4 üzemmérnökségre tagozódik, sSzakembereik összesen 34 db vízműtelepet, 16 db szennyvíztisztítót üzemeltetnek.

Ivóvíz szolgáltatás, valamint szennyvízelvezetési- és tisztítási alaptevékenységeik mellett kiegészítő szolgáltatásokkal is a felhasználók és partnereik rendelkezésére állnak, pld. laborvizsgálat, csatorna- és kútkamerás vizsgálat. Ügyfélszolgálataikkal igyekeznek a változó a fogyasztói igényekhez igazodni. Egyre többen használják mobil applikációikat. Győrben bekapcsolódtak a Smart City projektbe is, amely az okos mérésen keresztül ösztönzi a fogyasztókat a környezettudatos fogyasztásra. Nagy gondot fordítanak a rendszerek állagának megőrzésére.

Győr-Moson-Sopron megye Térségfejlesztéséért Gróf Széchényi Ferenc-díjat Horváth Tibor, Fertőszentmiklós város polgármestere kapott.

A megye közművelődéséért Dr. Kovács Pál-díjat Székely Zoltán, a Hansági Múzeum igazgatója kapta.

A megye művészetéért Kormos István-díjat Csoltói József, a soproni Testvériség Néptáncegyüttes művészeti vezetője vehette át.

A megye szociális ellátásáért és gyermekvédelméért Dr. Batthyány-Strattmann László-díjat Orbán Ferencné, a „Gondoskodás” Rábaközi Szociális Központ intézményvezetője kapott.

A megye sportjáért Bauer Rudolf-díjat Sastin Marianna birkózónak adományozta a közgyűlés.

Az ünnepségen a Hangraforgó együttes, és Háromszéki Bence közreműködött.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor