Magyarországon először a Xantus János Állatkertben találkozhatnak vadkutyákkal a látogatók, június 20-án ugyanis különleges afrikai vadkutya-falka érkezett Győrbe, akikkel csütörtök délelőtt a sajtó munkatársai is megismerkedhettek.
A Xantus-állatkertben átadták a megújult Afrika komplexum első ütemét, a megszépült kifutóban pedig egy különleges fajt ismerhetnek meg az érdeklődők: a vadkutyát. Fercsik Péter, az állatkert zoopedagógiai csoportvezetője a sajtótájékoztatón elmondta, komoly, többéves előkészületi munkát igényelt, hogy a vadkutyák a győri állatkertbe költözhessenek. Európai tenyészprogram keretében hét nőstény érkezett Csehországból, a Dvur Kralove állatkertből Győrbe, s ha minden a terv szerint alakul, pár éven belül akár tenyészthetik is őket.
Fercsik Péter ismertette, mára a vadkutya természetben élő példányait három- és ötezer közé tehető. Hozzátette, állománya napjainkban is csökken, ennek okai az élőhely feldarabolása, mezőgazdasági művelésbe vonása, a populációk elszigetelődése, a kutyák által terjesztett betegségek, például a szopornyica vagy a veszettség megjelenése és a vadászat. A vadkutyák természetben nagyjából 10 évig élnek, de fogságban 15-re is nőhet a várható életkoruk. Manapság mindössze 10-15 egyedből álló csapatokban élnek, míg régebben száz példányból álló falkát is megfigyeltek. Bár első ránézésre az egyedek egyformának tűnnek, valójában minden állat színezete más, hosszas megfigyelés után meg is tudjuk különböztetni őket.
Az ifjú vadállatokat földön heverő és fára kötözött húsokkal csalogatták az érdeklődők elé, és természetesen azonnal előjött belőlük a vadászösztön, pillanatok alatt letépték a fára aggatott táplálékot. Nem csoda, hiszen Fercsik Péter elárulta, Afrika legsikeresebb ragadozóiként ismerjük őket, akik természetes élőhelyükön 80-90 százalékos sikerrel cserkészik be áldozatukat. Vadászati stratégiájuk az üldözésre és a kifárasztásra épül, az üldözők folyamatosan váltják egymást. Ezt a taktikát segíti, hogy a vadkutya hihetetlenül kitartó és szívós állat, percekig képes 55-60 km/órás sebességgel futni.
Fercsik Péter elárulta, a vadkutyáknál nagyon erős hierarchia uralkodik, náluk is van falkavezér. Érdekességük, hogy a falkából mindig csak egy pár szaporodik, akár 10-15 utód is születhet, és a kicsinyeket a falka közösen eteti. A vadkutyák hússal táplálkoznak, a győri állatkertben farháttal, lóhússal és vadhússal etetik őket.
Földünk egyik legveszélyeztetettebb ragadozóját a hét bármely napján megtekintheti, aki ellátogat a Xantus János Állatkertbe, ahol a vadkutyák mellett a többi faj is várja, hogy megcsodálják.
Szerző: Bodrogi Sára
Fotó: MekliZ Fotóstúdió / Zselló Péter