Akár nyugdíjba is mehetnék a ledolgozott órákat tekintve
Sokféle embert különböztethetünk meg abból a szempontból is, hogy miként bánik az idővel. Széles Zoltán számára egy végtelen folyam, amiben mindennek megvan a helye.
Vezeti a vállalkozását, titkár az Arrabona Eagles elnevezésű motoros klubban, alapítója a Baráti Dal-Szín-Háznak, és tagja a Győri Nemzeti Színház férfikarának.
Ahhoz, hogy ma már ő uralja az idejét, rengeteg dolgot kellett megtanulnia. Többek között azt, hogy az ismert közmondás, mely szerint a vér nem válik vízzé, az ő életére is igaz. Már gyerekkorában azt látta, hogy az édesapja hajnaltól estig dolgozik, és ez többnyire a hétvégékre is érvényes volt. „Szüleim a kereskedelemben dolgoztak, édesapám pedig a munka mellett sertéseket hizlalt. Az ’üzlet’ annyira beindult, hogy az 1980-as évek közepétől már négyszáz állatot tartott” – meséli Széles Zoltán, majd hozzáteszi: „hétvégenként böllérként hívták a házakhoz, ennek köszönhetően pedig én is számos disznóvágásra elkísértem, hogy segítsek neki.”
A családi vállalkozás hiába működött sikeresen, a családfő két fiától megkövetelte, hogy mindenért megdolgozzon. Így amikor a nagyobbik fiú, Zoltán tizenévesen kitalálta, hogy szeretne egy motort, az édesapja vett neki egy malacot, amit fel kellett nevelnie. „Amikor később eladtuk, megkaptam az utána járó hasznot, amiből újabb disznókat vettem. Néhány turnust követően már tucatnyi sertést neveltem, az árukból pedig megvettem életem első motorját” – mondja a Széles Húsüzlet tulajdonosa.
Talán a motorozásnak köszönhető, hogy miután lakhelyén, Ménfőcsanakon befejezte az általános iskolát, az akkori 400. Sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet és Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, ahol 1992-ben végzett karosszérialakatosként. „Mindig is szerettem bütykölni, legyen szó motorról vagy a húsüzletben használt hűtőkamrákról. Főállásban viszont csak nagyon rövid időre helyezkedtem el karosszérialakatosként, hiszen az iskola elvégzése után fél évvel, már a családi vállalkozáshoz kerültem” – meséli Széles Zoltán, aki 2005 óta külön utakon viszi vállalkozását. „1996-ban jött egy mélypont édesapám üzletében, mert addigra már olyan mértékű volt a bővülés, hogy képtelenség volt kontrollálni. Utána újrakezdtük, de lassan másfél évtizede én már a Széles Húsüzletet vezetem. Ráadásul az elmúlt hetekben átvettük a bőnyi üzletet is édesapámtól. Emellett pedig visszatérünk az ideiglenes és a felújított vásárcsarnokba is.”
A sok munka miatt, az elmúlt időszakban háttérbe szorult a motorozás, de az Arrabona Eagles M. C. titkári teendőit továbbra is ő látja el. „A motorozás máig szerelem csakúgy, mint az öcsémnél. Neki köszönhetem, hogy annak idején motoros társaságba kerültem. Tizenkét éve vagyok tagja a Győr és Környéke Motorosok Baráti Körének, ami tavaly szeptemberben feljebb lépett a motoros hierarchiában, és megalakult hazánk legújabb motoros klubja, az Arrabona Eagles M. C. Hungary” – magyarázza a klub titkára.
Széles Zoltánt Gyirmóton kis Figának becézik, nagypapája után, akit mindenki Figaként ismert. „Ha bement egy helyre, ahol zene szólt, akkor abbahagyták a muzsikusok, és elkezdték játszani a nótáját. Tőle örököltem a hangomat” – meséli Széles Zoltán, akihez mindig is az operett műfaja állt a legközelebb. Kezdetben egy szilveszteri bulinak köszönhetően került Pannonhalmára, a Mozdulat Színházba, ahol elsajátította az éneklés alapjait. Az ott eltöltött esztendő után néhány társával Győrújbarátra tette át székhelyét, ahol minden támogatást megkaptak ahhoz, hogy megfelelő körülmények között próbálhassanak. „Illés Gabriella művésznő az énektanárom, akinek szintén nagyon sokat köszönhetek, hiszen megtanított arra, hogy miként használjam a hangomat. Így pedig sokkal bátrabban vágtam bele a társaimmal, Ács Viktóriával, Kardos Anitával, Valiczkó Szilviával, és megalapítottuk a Baráti Dal-Szín-Házat” – mondja a társulat egyetlen férfi énekese, aki két éve bekerült a Győri Nemzeti Színház férfikarába is. „Leírhatatlan, hogy mit éreztem akkor, amikor többszöri próbálkozás után, egyszer megcsörrent a telefonom, és Balogh Eszter karigazgató közölte velem a jó hírt.”
Ahogy a sorokból is kitűnik, Széles Zoltán teherbírásban és munkakedvben az édesapjára ütött, három gyermeke és párja pedig támogatja, hogy a jövőben is mindenre maradjon ideje.
Kaszás Kornél
Fotó: O. Jakócs Péter