Az állatok védelmére tette fel az életét
Vannak, akik bár szeretik az állatokat, egy házi kedvenc gondozását túl nagy falatnak tartják. Vannak, akik állatok nélkül el sem tudják képzelni a mindennapjaikat. És persze ott a legkisebb hányad, amelybe azok tartoznak, akik az állatok védelmére kiemelt feladatként tekintenek. Közéjük tartozik Virág Anikó is, az Országos Állatvédőrség Alapítvány önkéntese.
Virág Anikó egy kirándulásnak köszönheti, hogy tizenhárom évvel ezelőtt, kislányával együtt Győrbe költözött. „Az őszi szünetben szerettem volna elutazni az akkor hét éves lányommal, és végül Győrre esett a választásunk. Mindketten beleszerettünk a városba, így nem volt kérdés, hogy elérkezett az idő a váltásra” – meséli Virág Anikó, aki hosszas mérlegelés után, Kecskemétet hagyta maga mögött a folyók városáért.
„Szerencsére viszonylag hamar találtam munkát, és mivel egyedül neveltem a gyermekemet, rendszeresen másodállást is bevállaltam. Így kezdetben sem időm, sem lehetőségem nem volt arra, hogy segítsek az állatokon” – meséli az önkéntes állatvédő, majd hozzáteszi: „már gyerekként bevonzottam a kóbor kutyákat. Úgy gondolom, ha valaki magában hordozza az állatok szeretetét, az örökre elkíséri.”
A lehetőségre 2012-ig kellett várnia, amikor is a 2011-ben alapított állatvédelmi szervezet, az Országos Állatvédőrség Alapítvány újabb felhívást tett közzé. A felhívás az Állatvédőrség képzését mutatta be, amelyet Virág Anikó sikeresen el is végzett. „A tanagyagot az egykori Rendőrtiszti Főiskola segítségével állították össze. A képzés keretében az állatvédőrök elsajátítják az állatvédelemre vonatkozó jogszabályokat és szakmai ismereteket. Ez nagy segítség azoknak, akik komolyabban szeretnének foglalkozni az állatok védelmével.”
Virág Anikó úgy látja, hogy sokan szeretnének segíteni az állatokon, de a kezdeti lendület sokszor nagyobb, mint a kitartás. Az önkéntes állatvédelemhez olyan mértékű elhivatottság szükséges, ami felülírja a munka utáni fáradtság és a szabadidő fogalmát.
„Ki kell hangsúlyozni, hogy az állatvédelem csapatban lehet igazán eredményes. Az Állatvédőrség számos szervezettel és menhellyel ápol szoros kapcsolatot, hogy minél hatékonyabb legyen a működése” – mondja az önkéntes. „Azt is fontos tudni, hogy az Állatvédőrség nem rendelkezik saját telephellyel. Ugyanis egy megkínzott állatot nem lehet kennel sorra rakni, mert a teste mellett, a lelkét is ápolni kell” – teszi hozzá Virág Anikó. Ezért ilyen esetekben többnyire az állatvédőrök veszik magukhoz a megkínzott kutyákat, de van egy úgynevezett keménymag, amelynek tagjai úgy segítik az alapítvány munkáját, hogy átmenetileg befogadják a mentett állatokat.
Bár a régióban kevés a kirívó eset, ő maga is találkozott már embertelen állatsorsokkal. „Sajnos akadnak elképesztő dolgok, amiket nem lehet ép ésszel felfogni. Azoknak az állattartóknak talán el sem jut a tudatáig, hogy házi „kedvenceiknek” mennyi szenvedést okoznak.”
Az önkéntes állatvédő úgy látja, hogy egyre többen keresnek mentett, vagy menhelyi állatokat. „Ezek a kutyák és macskák végtelenül hálásak, ha valaki szerető otthont biztosít számukra. Az emberek pedig alapvetően jószívűek, csak nem elég tájékozottak” – emeli ki Virág Anikó. Szerinte az állatvédelmi törvényt és a kedvtelésből tartott állatokról szóló kormányrendeletet minden állattartónak ismernie kellene.
Az állattartóknak ezen felül az évszakokban rejlő veszélyekkel is tisztában kell lenniük, hogy az állatok biztonságban érezhessék magukat. „Itt a nyár, így ismét ki kell hangsúlyozni, hogy még leeresztett ablak mellett se zárjuk be az autóba kedvenceinket. Ha ilyen esettel találkozunk, keressük meg a gazdát, ha pedig szükséges, jelezzük a hatóságok felé.”
Az önkéntes állatvédő elhivatottságát jól tükrözi az is, hogy tartott már előadást és képzést is különböző szervezeteknek. Ennek segítségével pedig még szélesebb körben ismerhették meg az állatokra vonatkozó előírásokat és az őket megillető jogokat.
Virág Anikó fáradhatatlanul teszi a dolgát, mert, ahogy fogalmaz, rengeteg feladata van még. „Az állatok védelme teljes embert kíván, ahogy szerető családom és a munkahelyem is. Nem könnyű összeegyeztetnem, de továbbra is az a célom, hogy mindenhol helytálljak.”
Kaszás Kornél
Fotó: Marcali Gábor