Az Anna-bálok győztesei, udvarhölgyei egykoron és most
Az egyik legszebb magyar, történelmi hagyományú bált, az Anna-bált idén 186. alkalommal rendezik meg Balatonfüreden.
“A most szombaton, július 23-án megrendezendő Anna-bál óriási múltú bál, amely az egyik legszebb magyar történelmi időszakra nyúlik vissza – említette a kezdeteket dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere. “Városunk ápolja a bál hagyományait, a tradíciókhoz hűen, de természetesen évről évre újítunk is. Az idei Anna-bál díszvendége Kecskemét városa lesz, ők specialitásokkal készülnek az eseményre.”
Balatonfüred városa pedig meghívta a bálra azokat a füredi lányokat is, akik idén ünneplik 18. születésnapjukat: ők a város vendégei, s számukra ingyenes a belépés.
Egy kis múltidézés
Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Szentgyörgyi Horváth Fülöp János balatonfüredi fogadójában, a házigazda leánya tiszteletére. Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernő huszárkapitánnyal, az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok vértanújával.
Az Anna-naphoz legközelebb eső szombaton rendezett balatonfüredi bálok, amelyen a bálkirálynőt 1862 óta aranyalmával is jutalmazzák, hamar országos hírűvé lettek, a nemzeti öntudat zsinóros dolmányokban, gyöngyös pártákban is kifejezésre jutott. Az egykoron neves személyiségeket – mint Széchenyi István, Wesselényi Miklós, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Vörösmarty Mihály, Jókai Mór, Blaha Lujza – vonzó mulatságok fénye a két világháború között kissé megkopott, reneszánszuk 1954-ben kezdődött. A színhely előbb a Balaton étterem volt, 1957-től pedig a felújított egykori Kúrszalon, a mai Anna Grand Hotel.
A bál nyitótánca hagyományosan a díszpalotás, amelyet a Magyar Állami Operaház balettművészei mutatnak be az Anna-báli keringővel, Huszka Jenő utolsó szerzeményével együtt – ennek dallamai 1962 óta csendülnek fel. A bálon részt vevő nők számozott herendi porcelánszívet kapnak.
A hölgyek közül választja ki a szakmai zsűri a legszebb tizenötöt, majd e 15-ös csoportból választják meg a bál résztvevői és az eseményt élőben közvetítő Duna Televízió nézői az Anna-bál szépét és két udvarhölgyét. Kilétükre a tévéközvetítés miatt a hagyományoktól eltérően nem éjfél után, hanem előtte negyedórával derül fény. A bálkirálynő jutalma az aranyalma mellett egy Viktória-mintás herendi váza, az első udvarhölgy Rothschild-, a második pedig Apponyi-mintás vázát kap.
Fogjunk egy szívet!
A bál előtti pénteken rendezik meg a balatoni szívhalászatot, amelynek résztvevői kihalászhatják a tóból jövendőbelijük nevét. E kedves szokásról már Vörösmarty Mihály és Krúdy Gyula is megemlékezett. Akkoriban a tóra ladikokkal, csónakokkal kievező lányok fából készített kis szívecskéket hajítottak a hullámok közé, amelyekre egy-egy férfinevet róttak. A szívek közül minden lány kifogott egyet, s akinek a neve szerepelt rajta, az lett az első táncpartnere másnap a bálon. A hagyományt néhány évvel ezelőtt újították föl, a lányok az 1891-ben épült Kelén gőzös fedélzetéről merítőhálóval foghatják ki a szíveket.
A bál napján hagyományosan az előző évi bálkirálynő hajt végig hintón a városon, a bált követő vasárnap délelőtt pedig az Anna-bál legszebb hölgye és kísérői négyesfogattal, huszárbandérium kíséretében indulnak sétakocsikázásra.
Az Anna-bál alkalmából rangos kulturális programok várják az érdeklődőket, a díszvendég Kecskemét is specialitásokkal készül az eseményre. Balatonfüred városa meghívta a bálra azokat a balatonfüredi lányokat is, akik idén ünneplik 18. születésnapjukat: ők a város vendégei, s számukra ingyenes a belépés
Tavaly Borkai Zsolt polgármester lánya, Borkai Petra is nevezett, és füredi Anna-bál első udvarhölgyének választották.
Forrás: hirado.hu – gyorplusz.hu