Győr+
2013.03.15. 07:30

Az egészség sportos szigete

Győr északnyugati része jellemzően családi házas övezet, amely az elmúlt években szervesen kapcsolódott be a város vérkeringésébe. A Jedlik Ányos híd és a hozzá kapcsolódó úthálózat megépülésével infrastrukturális adottságai is jelentősen javultak, de a jövőben még ennél is nagyobb fejlődés vár a területre.

Mint ismeretes, a város elnyerte a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál rendezési jogát, és a Bercsényi liget szomszédságában valósul meg az a nemzetközi színvonalú verseny- és edzőközpont, amelyet Győr új sportparadicsomaként is aposztrofálhatunk. A sporttelep mellett egy új út is épül, ami összeköti Szigetet Pinnyéddel, ez még inkább megnyitja a város központja felé az eddig kissé körülményesen elérhető kertvárosi településrészt. A terület fejlődésének az újvárosi rehabilitáció is további lendületet ad.

 

Az Európai Unió által támogatott városrehabilitációs program érinti többek között a Kossuth Lajos Általános Iskolát, amelynek igazgatója, Papp Gyöngyi úgy látja, a régi patinás épületek felújításával új fejezet nyílik a városrész életében. A szociális rehabilitáció tovább erősíti a különböző egészségvédelmi és esélyegyenlőségi programokat, amelyek mentén már eddig is széles körű társadalmi összefogás alakult ki. Mint mondja, sok civil szervezet foglalkozik Újvárosban a témával, és az iskola – amely egyébként épp március 14-én ünnepli fennállásának 140. évfordulóját – is mindent megtesz azért, hogy a szegényebb családok gyermekei is részesüljenek a különböző kulturális, egészségnevelési, sport- és egyéb programokból. Lehetőségeiket az új műfüves pálya és a tervezett közlekedési park is szélesíti.

 

A társadalmi élet Győr-Szigetben is pezsgőnek mondható. A városrészi ünnepségek állandó résztvevője a Márvány Dalkör, vezetője, Veszeliné Németh Erzsébet 1996 óta él Szigetben. Mint mondja, rögtön magával ragadta a hely barátságos légköre. „Emlékszem, itt mindenki köszönt mindenkinek, megálltunk az utcán beszélgetni, és a közösségi érzés ma is jellemző. Ennek egyik legfelemelőbb példája a szigeti templom 300. évfordulóján rendezett ünnepség volt, amelyen a mi dalkörünk is fellépett.” Úgy érzi, a Győr-Szigeti Nyugdíjas Klub is olyan, mint egy nagy család, ahová jó érzés tartozni. A Márvány Dalkör munkásságát egyébként az elmúlt évben Sziget Szolgálatáért Díjjal ismerték el. „Sokat jelent a kitüntetés számunkra, különösen azért, mert szeretett városrészünk szolgálatát ismerték el vele.” Balicsné Halász Rita, a pinnyédi bolt üzemeltetője hat éve költözött családjával az általa a nyugalom szigetének nevezett városrészbe. Mint mondja, kezdetben ódzkodott férje választásától, ma már úgy gondolja, ez volt a legjobb döntés, amit hozhattak. „Nagyon megszerettem Pinnyédet, ami családias jellegével a nagybetűs otthon, ahonnan mégis hamar elérhető a belváros. Jó itt élni, a gyerekeket nyugodt szívvel lehet kiengedni az utcára. A forgalom minimális, hiszen csak az itt élők közlekednek erre.” Úgy látja, a tervezett, Pinnyédre vezető új út igazán hasznos fejlesztés, amely könnyebben elérhetővé teszi otthonukat, a forgalmat mégsem terheli rá a városrészre. Szeles Szabolcs, a terület önkormányzati képviselője gyermekkorától itt él, és küldetésének tekinti ezen városrészek régi rangjának visszaállítását:

 

– Itt nőttem fel, minden ideköt – kezdi visszatekintését a képviselő. – A Kossuth-iskolába jártam, ahol olyan matematika tagozat működött, amelyből az országban csak kettő volt. Persze a tanulás után az első utunk a grundunkra vezetett, a mi esetünkben ez a pinnyédi híd lábánál volt. Itt építettünk focipályát és sötétedésig rúgtuk a bőrt. Szinte minden utcához kötődik egy egy emlékem, ezért is szívügyem a terület képviselete a városi közgyűlésben.

 

Már fiatalon úgy éreztem, hogy sok győri kicsit lenézi a város ezen részét, pedig Sziget is, Újváros és Pinnyéd is rengeteg értéket rejt magában. Azt szeretném, ha ezt minden győri felfedezné, mint ahogy mi gyermekkorunkban már felfedeztük ezeket a szépségeket. Az elkövetkező időszakban olyan fejlesztések valósulnak meg nálunk, amelyek révén visszanyeri régi fényét ez a terület. A szociális rehabilitáció nagy lökést adhat Újvárosnak, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál Szigetet formálja át, az új út pedig könnyebben elérhetővé teszi Pinnyédet, miközben a csendes környék nyugalmas miliője is megmarad. Ezek a változások átformálják a győriek fejében a területről kialakult képet, így nyerheti vissza egykori rangját a városrész.

 

Szeles Szabolcs egyik legkedvesebb élménye az elmúlt időszakból a szigeti templom 300. évfordulója, de egy másik fontos momentumot is kiemelt: „Talán a legfelemelőbb pillanat az volt eddigi képviselői megbízatásom során, amikor bizonyossá vált, hogy városunk rendezheti a 2017-es ifjúsági olimpiát. Győriként büszkeséggel tölt el az ötkarikás játékok rendezése, és nagyszerű érzés belegondolni, hogy a szomszéd utcában fog lobogni az olimpiai láng. Bizonyára sokan tudják, hogy körzetünkben valósul meg az olimpiai központ olyan fejlesztésekkel, mint az új városi uszoda, a teniszcentrum vagy a torna- és a dzsúdócsarnok, amelyek a jövőben a győriek mozgáslehetőségét, a város sportját szolgálják majd. Ezek tényleg olyan fejlesztések, amelyek valóban újra bekapcsolják otthonunkat a város vérkeringésének főáramába. Ha hozzáteszem, hogy szomszédságunkban található a Győr tüdejeként is aposztrofálható Püspökerdő, akkor nyugodt szívvel mondhatom, hogy az „Egészség, kultúra, innováció” hármasából a mi lakókörnyezetünk az egészséget fogja megtestesíteni. A sportos fejlesztések mellett a szociális város rehabilitáció is ezt erősíti. Jó érzés látni és átélni azt a folyamatot, ahogy otthonunk Győr életének újra meghatározó területévé válik.

 

Papp Zsolt

Fotó:O. Jakócs Péter