Győr+
2013.02.08. 09:50

Az egészségünkért kérdeznek az egészségünkről

A győri önkormányzat koordinálása mellett folytatódik az a tavalyi év második felében megkezdett munka, amely a város egészségfejlesztési tervének és az idősek életminőségének javítását célzó koncepció megalapozását szolgálja. A kérdezőbiztosok legalább 2600 győri válaszára kíváncsiak, a téma természetesen az egészség.

Mint ahogy arról lapunkban is beszámoltunk, tavaly novemberben egészségfórumok indultak városrészenként, ahol Győr város Egészségképének és Egészségfejlesztési tervének elkészítéséhez a lakossági szempontokra, észrevételekre voltak kíváncsiak a szakemberek. Akkor dr. Somogyi Tivadar, a területért felelős alpolgármester azt hangsúlyozta, hogy a győri önkormányzat kiemelt figyelmet fordít a város egészségügyi ellátására, az egészségmegőrző programokra, éppen ezért a lakosság bevonásával szeretne hiteles képet kapni a jelenlegi állapotról, illetve várja azon véleményeket is, amelyet a továbblépéshez is fel tudnak használni.

 

A fórumok tapasztalatairól Miklósyné Bertalanfy Mária, a győri önkormányzat Humánpolitikai Főosztályának munkatársa, WHO koordinátor elmondta, hogy a településrészek önkormányzati képviselőinek részvételével zajló, a Széchenyi Egyetem szociológusai által vezetett fórumok érintették az épített és természeti környezet kapcsolatát, a városi intézményeket, a piaci alapon működő szervezetek szolgáltatásait, a lakosság életmódját, életstílusát, az egészséghez való hozzáállásunkat, az alulról jövő kezdeményezéseket, a helyi közösségben rejlő lehetőségeket. A legtöbb hozzászólás az egészséget befolyásoló tényezőkről, az épített és természeti környezetről érkezett, a második legnagyobb érdeklődést kiváltó téma pedig a különböző szolgáltatások színvonala vagy hiánya volt. A családi házas beépítésű övezetek lakosságánál az önálló kezdeményezések támogatása került előtérbe, míg a Belváros vagy a tömbházas beépítésű övezetekben élők a különböző szolgáltatók munkáját hangsúlyozták. A különböző beruházások hatásairól, a növekvő forgalom miatti zaj és légszennyezésről, és a hulladéklerakással kapcsolatban is érkeztek észrevételek. Kérdésként hangzott el például a több városrészben megjelenő mobil átjátszó állomások egészségügyi biztonsága is. A készülő anyag a lehető leghatékonyabban kíván reagálni a felmerült problémákra.

 

„Meglepő módon az egészségügyi szolgáltatók és szolgáltatások sokkal kevesebb említést kaptak, mint amennyit a téma kapcsán elvártunk volna. Ennek oka az lehet, amit az egészségügyi alapellátásról szóló elégedettségi vizsgálat is alátámaszt, hogy a háziorvosi szolgálat működésével alapvetően elégedettek a szolgáltatásokat igénybevevők.”

 

A munka folytatódik, méghozzá egy olyan széleskörű lakossági felméréssel, amelyre 17 év óta nem volt példa a városban. Az önkormányzat megbízásából a kérdezőbiztosok a tervek szerint 2600 győri válaszait gyűjtik össze. A közel 80 kérdésből álló kérdőívet szakmai szempontok alapján állította össze a Népegészségügyi Hivatal, a Széchenyi Egyetem, valamint az önkormányzat intézményeinek szakembereiből álló munkacsoport. A kérdések fő témakörei a demográfiai adatok, foglalkoztatás, lakásviszonyok, a szabadidő eltöltés, az egészségszokások, egészségmagatartás és a közösségi kapcsolatok. A WHO Iroda koordinálásával megvalósuló kutatás eredményei jelentős segítséget nyújtanak majd a városi egészségfejlesztési terv, valamint az idősek életminőségének javítását célzó koncepció elkészítéséhez, amelyek az idén tavasszal kerülhetnek a városi közgyűlés elé.

 

Ezen stratégiai dokumentumok célja, hogy a döntéshozókat és a lakosságot segítsék az egészséget támogató döntések meghozatalában, a hosszútávra szóló tervek egészségre gyakorolt hatásának átgondolásában. A WHO Európai Regionális Iroda részéről is elvárás, hogy a tagvárosok hosszú távon, fenntartható módon gondolkodjanak az egészség, életminőség kérdésében. További haszon, hogy segíti a várost olyan Európai Uniós pályázatokon való eredményes részvételben, amelyek a Győrben lakók egészségi állapotának javítását szolgálják.

 

Az egészségfejlesztésre koncentráló anyagok elkészítéséhez a város nem csak a szakembereket vonja be, de az önkormányzati bizottságok elnökeit, a településrészek önkormányzati képviselőit, civil szervezeteket, és a lakosságot is. Nagyon fontos, hogy akiket február közepétől felkeresnek a megbízólevéllel rendelkező kérdezőbiztosok, válaszoljanak a kérdésekre, mert valós problémákra reagáló koncepciót csak így tud megalkotni az önkormányzat. „A kérdezőbiztosok mindegyike (a képen látható) egységes formátumú, Borkai Zsolt polgármester által aláírt megbízólevéllel rendelkezik, amely kizárólag a személyi igazolvánnyal együtt érvényes, ezért annak bemutatását – a visszaélések elkerülése végett – mindig kérjük a minket felkereső biztosoktól!” – zárta a WHO koordinátor.

 

Papp Zsolt

Fotó: Marcali Gábor