2017.05.12. 14:08

Az elődöntő elúszott, de a világbajnokság még összejöhet

Az U17-es labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjében a magyar válogatott Csonka András öngóljával 1–0-ra kikapott Törökországtól. A mieinknek a negyeddöntő további alakulásától függően még van esélyük a vb-pótselejtezőre.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG, HORVÁTORSZÁG

NEGYEDDÖNTŐ

MAGYARORSZÁG–TÖRÖKORSZÁG 0–1 (0–1)

Nagygorica (Velika Gorica). Vezette: Rumsas (litván)

Magyarország: Ásványi – Kovács K., Mocsi, Opavszky, Majnovics – Bencze, Csonka (Csoboth, a szünetben) – Szerető, Schön (Kiss T., 64.), Szoboszlai – Torvund (Tímári, 71.). Szövetségi edző: Szélesi Zoltán

A kispadon: Oroszi (k), Bolla, Szendrei, Arday

Törökország: Berke Özer – Ramazan Civelek, Özan Kabak, Berkehan Bicer, Berk Cetin (Umut Günes, 66.) – Recep Gül, Kerem Kesgin, Hasan Adigüzel, Yunus Akgün (Gök, 77.) – Malik Karaahmet (Ali Göcmen, 62.), Atalay Babacan. Szövetségi edző: Mehmet Hacioglu

A kispadon: Oruc (k), Karnucu, Enes Ilkin

Gólszerző: Csonka (20. – öngól)

ÖSSZEFOGLALÓ

Tűző napsütés, árnyék nélküli pálya fogadta Nagygoricán a csapatokat, akik a kezdeti percekben igyekeztek egymás erejét felmérni. Szélesi Zoltán, az U17-es válogatott szövetségi edzője igyekezett meglepni az ellenfelet azzal, hogy a csapatkapitány Szoboszlai Dominiket a középpálya közepe helyett a bal oldalra vezényelte.

AZ U17-ES EB ADATBANKJA

A csapatok a biztonságot helyezték előtérbe, felesleges kockázatot senki nem akart felvállalni, érződött, hogy egyik válogatott sem akar hátrányba kerülni. Emiatt aztán a kapusoknak sem kellett megtornáztatniuk magukat az első húsz percben. A magyar válogatott szervezetten játszott, a labdavesztés után azonnal visszatámadott, és többnyire sikerrel kergette vissza a törököket a saját térfelükre. Az ellenfél védelmét azonban nem tudta feltörni.

A mezőnyjáték aztán – sajnos – török gólt eredményezett, Hasan Adigüzel a tizenhatos jobb oldaláról laposan középre lőtte a labdát, a hosszú oldalon üresen érkező Atalay Babacan előlk pedig Csonka András igyekezett becsúszva menteni, ám saját kapujába lőtte a labdát (öngól, 0–1).

A gólt követő percekben Szoboszlai Dominik lőtt kapura huszonkét méterről, szabadrúgásból, ám a bal alsó sarokra tartó labdát Berke Özer biztosan védte. A magyar kapu előtt nagyobb helyzet maradt ki, egy beívelés után Babacan fejelt teljesen üresen a bal felső sarok mellé. A magyar csapat ment előre, próbálkozott, de az ellenfél rendkívül szervezett védelme ellen nem találta az ellenszert, hiába nyertek egy az egy elleni párharcokat a játékosok, valamelyik török mindig besegített a társának, így nem sikerült létszámfölényes helyzetet kialakítani. Így aztán török vezetéssel ért véget az első negyven perc.

A második félidő első percében ismét a törökök előtt adódott helyzet, Babacant hárman sem tudták leszerelni a magyar tizenhatos előtt, az akció végén pedig Recep Gül lőtt a balösszekötő helyéről centikkel a bal alsó sarok mellé. Szoboszlai újabb szabadrúgása viszont elakadt a sorfalban.

A magyar kapu előtt Ásványi védte biztosan Malik Karaahmet középre tartó lövését, a kapus indítása után pedig a szünetben beállt Csoboth igyekezett kapura húzni a bal oldalon, majd a tizenhatoson belülre érve elesett Bicer szorításában, a síp viszont néma maradt. A török védő keze a magyar középpályás vállán volt, láttunk már ilyenért büntetőt adni.

Aztán Schön Szabols buktatása után Özernek is védenie kellett, a tizennyolc méterről megítélt szabadrúgást Szerető Krisztofer lőtte kapura, a törökök kapusa azonban vetődve kiütötte a bal sarokba tartó labdát. Ezt követően ismét Recep Gül próbálkozott, huszonkét méterről leadott lövését azonban Ásványi gond nélkül magához ölelte.

Az utolsó húsz percre átvette az irányítást a magyar válogatott, ám érződött, a gyors török csapatban bármikor benne van a kontrázás lehetősége, ami eldöntheti a meccset. Aztán Rumsas játékvezető került a főszerepbe. Előbb nem ítélt büntetőt a magyar válogatottnak, miután Torvund Alexandert a büntetőterületen belül buktatta Berkehan Bicer, majd az ásványvizes üveget földhöz vágó Szélesi Zoltánt küldte el a magyar kispadtól.

A folytatásban mindent megtett az egyenlítésért a válogatott – a csereként beálló Tíméri Norman helyzetét a ráadásban védte a török kapus –, ám ezen a napon semmi nem jött össze, a kontrákat elpuskázó törökök kivédekezték az utolsó perceket. A rivális a négyben folytathatja, az emelt fővel búcsúzó, nagyot küzdő magyar válogatott számára pedig szombat este, az utolsó negyeddöntő után derül ki, hogy játszhat-e kedden a vb-részvételért. Ehhez az kell, hogy a német és az angol válogatott közül legalább az egyik továbbjusson a legjobb négy közé.