Győr+
2016.09.07. 22:24

Az iskolakezdés közügy

A diákok sorsa és teljesítménye határozza meg, hogy milyen lesz Magyarország húsz-harminc év múlva – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a megyei szakmai tanévnyitó konferenciát Németh Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke szerdán délután az Apáczai karon.

 

 

Németh Zoltán köszöntőjében kiemelte, a kormány célja, hogy a diákok az ország minden szegletében hozzájussanak a minőségi oktatáshoz és egy stabil, a napi problémáktól mentes oktatási rendszer jöjjön létre.

A magyar oktatásügy ennek érdekében jelentős változásokon megy keresztül. Ma, amikor két és fél évente megkétszereződik a Földön az ismeretanyag, nehéz megmondani, hogy mire lesz a diákoknak szüksége 10, 20, vagy 30 év múlva. Így nehéz eldönteni, mit tanítson a mai iskola.

 

Az elnök szerint az iskolának adnia kell egy magas szintű és korszerű általános műveltséget, fejlesztenie kell a fiatalok gondolkodását, az ízlésüket, a jellemüket, a kommunikációs képességüket, a nyelvtudásukat, hiszen ezek a képességek különös jelentőséget kaptak az Európai Uniós csatlakozásunkkal. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy csak a tudás ad jólétet és biztonságos megélhetést. Ha az iskola olyan fiatalokat bocsát ki, akik tisztában vannak képességeikkel, akkor boldogulni fognak az életben – hangsúlyozta Németh Zoltán.

A Győrben záródó országos szakmai tanévnyitó konferencián Sipos Imre, az EMMI Köznevelésért felelős helyettes államtitkára előadásában az idei tanév változásait emelte ki. Elmondta, az általános iskolákban 380 féle új tanmenet javaslatot alkalmazhatnak a pedagógusok, amellyel csökkenthetik a diákok leterheltségét. Másik fontos változás a szakképzésben történt. Elindultak a szakgimnáziumok, ahol új tantervek szerint, új képzési formát alkalmaznak, amely során a gimnáziumból négy év múlva olyan fiatalok kerülnek ki, akik érettségit és szakmát is kapnak. Ők eldönthetik, hogy munkába állnak, vagy felsőfokon folytatják tanulmányaikat. A tanév jelentős feladata, az új nemzeti alaptanterv kidolgozása – emelte ki Sipos Imre.

A helyettes államtitkár a konferencián beszélt az oktatási hivatal helyzetéről, a köznevelési kerekasztalnál felvetett témákról, melyek azok, amiket elvégeztek és melyek azok, amik folyamatban vannak, valamint szólt a lehetséges uniós fejlesztési forrásokról is.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: O. Jakócs Péter