Győr+
2018.04.18. 17:05

Az Ispita és a Vastuskós-ház kincseit fedeztük fel

A Műemléki világnap alkalmából szerdán az érdeklődők előtt feltárult a Magyar Ispita épületének, valamint a Vastuskós-háznak a története, a bennük rejlő kincseknek a legendája.

Az UNESCO kezdeményezésére 1984. április 18-án szervezték meg először a Műemlékvédelmi világnapot, hogy ezáltal is felhívják a figyelmet a műemlékvédelem fontosságára, lehetőségeire és szükségességére. A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum évek óta résztvevője a Műemlékvédelmi világnapnak, idén is érdekes programokkal csatlakoztak az eseményhez.

Fülöp Szabolcs tárlatvezető bemutatja a Magyar Ispitát

Ingyenesen tárták ki kapuját az Ispita épületének, amely már a XVI. században létezett, és ahol1666-ban ispotályt alapított Széchenyi György. A történet érdekessége, hogy a reneszánsz stílusban épült ház jó ötven évvel később barokk épületként lett kész. Eredeti formáját az 1990-es években kapta vissza, amikor az időközben „szegénylakásokká” átépített házat megvásárolta az önkormányzat és múzeumként nyitotta meg. Az épületben található Váczy Péter gyűjtemény mellett az Iloncsi grófnő életéről szóló időszaki tárlatot is a látogatók figyelmébe ajánlotta a tárlatvezető.

 

Józsa Tamás, a Hild-iskola népi építészeti kiállítását ismerteti

Valamint csak ezen a napon volt látható a Győri Műszaki SZC Hild József Építőipari Szakgimnáziumának a népi építészeti kiállítása , ahol az iskola népi felméréseiből összeállított tablókat láthatták az érdeklődők. Az iskola 2015-ben elnyerte az ICOMOS Példaadó Műemlékgondozásért díjat, nem véletlenül, hiszen 1996 óta folynak a felmérő táborok, határon innen és túl a magyarlakta területeken, ahol a diákok nem csak felmérik a népi építészeti emlékeket, hanem részt vesznek azok felújításában, megtartásában is.

 

Egy részlet a tablókról

A Széchenyi tér emblematikus épülete, a Vastuskós-ház is ingyenesen várta az érdeklődőket, akik a pincétől a padlásig megismerhették a múltját, jelenét a műemléknek. A kora-barokk jellegű ház az 1617. évi telekkönyv szerint Szőts Gergely győri bíróé volt. A győri legenda szerint egykor egy fa állt itt, és a városon átutazó vándorló céhlegények ennél a fánál találkoztak, itt osztották meg élményeiket, beszélték meg tapasztalataikat, és hogy emléket állítsanak maguknak, bevertek egy szöget a fába.

 

A Vastuskós-ház

Az igazság azonban az, hogy a házat 1833-ban Zittritsch Mátyás vette meg. Fűszer-kereskedése cégérének használta a bécsi “Stock im Eisen” mintájára 1834-ben készíttet vastuskót. Az épületben található Patkó Imre (1922-1983) újságíró, művészettörténész gyűjteménye, kortárs alkotók munkái mellett, kelet-ázsiai, afrikai, óceániai néprajzi tárgyak is láthatók.

A nap Pápai Emese művészettörténész Stílusok vagy izmusok a Patkó-gyűjteményben címmel tartott előadásával zárult.

F.G.

fotó: Marcali Gábor