Az unoka vagy a lakatlan sziget segít a leszokásban?

Győr+
2012.01.25. 13:36

Csak egy lakatlan szigeten tudnám elképzelni, hogy ne gyújtsak rá- mondják a dohányzók. Most azonban pedagógusok vállalkoztak arra, hogy itt, Győrben (lakatlan sziget nélkül) a program segítségével végleg leteszik a cigarettát.

A nemdohányzók védelmét szolgáló törvény miatt minden zárt légterű helyen tilos lett a dohányzás, így munkahelyen, éttermekben és kocsmákban csak szabad levegőn, illetve a bejárattól távolabb lehet rágyújtani. A közoktatási intézményekben még szigorúbb a szabályozás, ugyanis még nyílt légtérben sem jelölhető ki dohányzóhely.

A magyar lakosság 38 százaléka dohányzik, következményeként a tüdőrák miatti halálozásban hazánk a világelső. Egy Győr városi felmérés alapján a hetedikesek egyharmada próbálta a dohányzást, a nyolcadikosoknál viszont már a kétharmada. A tizenkettedikesek rendszeres dohányzása már a felnőtt lakosság körében mért gyakoriságot mutatja.

A megelőzés mellett már a leszokásnak is fontos szerepe van a fiatalok körében. Az iskolákban a dohányzásról nem mások, mint a pedagógusok tudnának példát mutatni a diákoknak. Azonban az a pedagógus, aki maga is dohányzik, nehezen okíthatja a fiatalokat a dohányzás káros hatásairól.

Győrben a pedagógusok részére egészségük és példamutatásuk érdekében dohányzásró valól leszokást segítő program indult, amelyen tizenketten vesznek részt.

– Ez nem valamiféle leszoktató-, hanem ez leszokást segítő, támogató program – mondta portálunknak dr. Bazsika Erzsébet, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv egészségfejlesztési osztályvezetője. Ő a moderátor, a támogató személy a csoportban.

A nyolc héten át tartó program legfontosabb része szerinte az, hogy a csoport tagjai teljesen őszinték, bátorítják egymást. Mindenki elmondja saját tapasztalatait, élményeit, tanácsokat adnak egymásnak.

Az országban nem ez az első ilyen program, Győrben is volt már ehhez hasonló, csak akkor a lakosság, foglalkozás szerinti megkülönböztetés nélkül vett részt a leszokást segítő tréningen. Most úgy gondoltuk, hogy a pedagógusokat célozzuk meg – tájékoztatott bennünket Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester. Mint mondja, azért döntöttek a pedagógusok mellett, mert ők egy mintaadó réteg, fontos szakemberek, akik közvetlen kapcsolatban állnak a fiatalsággal. Egy tanár nem csak tanít, hanem nevel is. Ha rossz példát látnak tőle a diákok, akkor felmentve érzik magukat, a jó személyes példa azonban hitelesíti a pedagógiai szándékokat – fogalmazott az alpolgármester, aki 25 éve szokott le a dohányzásról.

– Tudom, hogy nagyon nehéz, de kellő akaraterővel el lehet dobni a cigarettát – teszi hozzá.

Dr. Királyné Szabadkai Márta ugyan nem tinédzserkorában szokott rá a dohányzásra, hanem a főiskolás évei alatt, sajnos azonban azóta nem tudta letenni. Eddig. Most viszont úgy döntött, eljött az ideje, hogy az egészsége, valamint a példamutatás érdekében leszokjon. Nem tagadja: legfőbb motivációja születendő unokája lett.

– Illatos nagymama akarok lenni. Azt szeretném, amikor majd a kezemben tartom a picit, odabújjon hozzám, ne pedig elhúzódjon a cigarettafüst miatt – lelkendezik a pedagógus.

A győri Speciális Szakiskola tanítónője már 35 éve dohányzik, napi egy-másfél dobozt szív el, eddig csak terhessége alatt tette le egy időre a cigarettát.

– Érdekes, hogy a gyerekei miatt nem akart leszokni, az érkező unoka miatt azonban igen – jegyzem meg.

– Valóban érdekes, igazából nem is tudom az okát. Úgy látszik az unoka valamiért más– magyarázza.

– És a gyerekei dohányoznak?

– Szerencsére egyik lányom sem. Ebből a szempontból nem voltunk példamutató szülők, annyit mondtunk nekik a volt férjemmel együtt, hogy ha lehet, akkor ti inkább ne cigarettázatok.

Azzal győzködte magát, hogy a dohányzás eddig neki nem okozott egészségi problémát. Viszont most, hogy csökkentette az eddigi adagját, el kezdett köhécselni.

– Most azért köhécsel, mert a hosszú évek alatt lerakódott káros anyagok szakadnak fel – magyarázza dr. Bazsika Erzsébet, majd hozzáteszi: a módszer lényege, hogy lépésről lépésre kell abbahagyni a dohányzást, hiszen rá sem egyik napról a másikra szokott az ember. A nemdohányzó magatartást kell újra megtanulni. Kezdetben a cigaretta mennyiségét csökkentik, s az első héten dohányzási naplót vezetnek: feljegyzik, mennyit szívnak el, milyen időközönként, milyen érzések váltják ki a dohányzás szükségletét.

– Van, akinek a mozdulat vagy az íz,az illat, illetve a feszültség oldása hiányzik majd- mondja a doktornő- Olyan praktikákat adunk nekik – s adnak ők is saját magunknak, -, amivel más eszközt módszert találnak az automatikus cselekvés pótlására. Például, ha valaki a feszültség miatt szív el egy szálat, akkor helyette relaxációs gyakorlatot tanulnak a program során. Volt, aki azt mondta: csak akkor tudnám elképzelni, hogy ne gyújtsak rá, ha lakatlan szigetre száműznének. Aztán mégis itt van, és ki akar tartani.

– Mi a legfőbb motivációjuk a csoport tagjainak?- kérdezem a doktornőt.

– Leginkább saját maguk, a család, gyerekek, az unokák, de van, akinek a tanítványai.

– Milyen mellékhatásai lehetnek a leszokásnak?

– Szerencsére kevés az elvonási tünet. Előfordulhat idegesség, feszültség, sóvárgás. Kiemelném, hogy a sóvárgás 15-20 percig tart, ezért érdemes várni ennyi időt, mielőtt rágyújtanánk. Néhányan félnek az elhízástól, de ha ugyanannyi táplálékot fogyasztanak, mint korábban, csupán egy-két kilót szednek fel. Tény, hogy aki leteszi a cigarettát, jobban érzi az ízeket. Ha a dohányzás mozdulatának a pótcselekvése a cukorka, az édesség fogyasztása, akkor valóban feljöhetnek a felesleges kilók.

– A nyolc hét elteltével milyen tanáccsal engedi őket útjukra?

– Fontos, hogy még egy szálat se szívjanak el, mert akkor előről kezdődik a folyamat. Remélhetőleg a program letelte után is találkozni fognak, hogy beszélgessenek, s támogassák egymást a jövőben.

Dr. Bazsika Erzsébet azt is elmondta: minden alkalommal mérik a páciens által kilégzett levegő szén-monoxid tartalmát. Két füstmentes nap után a szén-monoxid tartalom jelentősen csökken. A tartós dohányzás sajnos okoz olyan sérüléseket, károkat, amelyek nem tüntethetőek el, de megakadályozható a további romlásuk. Az ér-és szívrendszeri betegségek esetében is megmutatkozik a leszokás eredménye.

Mosonmagyaróváron is indul egy csoport az egészségügyi dolgozók számára. A mi intézetünk egy akkreditált programot szervez az alapellátásban dolgozó orvosok részére, hogy ők is tudjanak segíteni, tanácsokat adni a dohányzó pácienseiknek.

A szakember feltette a kérdést: vajon van-e a nemdohányzóknak elég bátorságuk figyelmeztetni a dohányzó diákokat, terhes nőket, kisbabát tologatókat, hogy káros, amit ők művelnek? Vagy csak a hátuk mögött ítéljük el őket?!

Kovács Veronika