Betonakna-szigetelő rendszert tesztel a Pannon-Víz

Győr+
2015.05.09. 16:36

A csatornaművek szakembereit új kihívások elé állítja, hogy a szennyvízelvezető rendszerekbe egyre kevesebb, egyre töményebb szennyvíz kerül. A tömény szennyvíz pedig a betoncsatornák anyagát rongálja, akár a betonaknák idő előtti összeroppanásához is vezethet.

A környezetkímélő víztakarékos háztartási gépek, a víztakarékosság terjedésével párhuzamosan, egyre töményebb szennyvízzel van dolgunk – tudtuk meg Spissich Ákostól, a Pannon-Víz Zrt. Nyúli Üzemmérnökségének szennyvízágazat-vezetőjétől. Ráadásul ez a tömény szennyvíz a települések közti regionális elvezető rendszereknél hosszú utat – esetenként akár 30 km-t – tesz meg a keletkezés helyétől a szennyvíztisztító telepig.

A szennyvízben található baktériumok ez alatt az út alatt megkezdik a szennyvízben lévő szerves anyagok bontását. A levegőtől elzárt hosszú nyomóvezetékekben ez a lebontási folyamat a szennyvíz „berothadásához” vezet, és záptojásszagú kénhidrogén-gáz keletkezik. A kénhidrogén a szennyvízben lévő vízzel kénes savvá, illetve kénsavvá alakul. Ezek a savak a szennyvízhálózatokon lévő beton műtárgyaknál – aknáknál, átemelőknél, csöveknél – a beton felületét megmarják, és előbb-utóbb a beton teljes tönkremeneteléhez vezetnek.

A szennyvízcsatornák építéséhez betoncsöveket már régóta nem használunk, megjelentek a korszerű műanyag, korrózióálló vezetékek és csatornaaknák.

A szennyvízátemelőket műanyag béléssel védjük a korróziótól, átemelőnként ez többmilliós nagyságrendű költség. A meglévő beton csatornaaknák bélelése, átépítése viszonylag drága, aknánként több mint félmillió forintos nagyságrendű.

Idén tavasszal a Pannon-Víz Zrt. győr-ménfőcsanaki szennyvízelvezető rendszerének öt betonaknáján teszteli a német mérnökök által kifejlesztett és tesztelt szigetelőrendszert. A gyártó cég a közelmúltban végezte el az öt akna javítását, és mutatta be a technológia lépéseit.

Az így kijavított aknák utólagos ellenőrzése és a gazdaságossági számítások után tud a Pannon-Víz Zrt. dönteni a betonjavító anyagok használatáról. Sikeres próba esetén a győr-ménfőcsanaki aknák referenciaként szolgálnak a szigetelési technológia magyarországi terjesztéséhez.

 

Kép és szöveg: Pannon-víz