Bikaviadal az Esterházy-palotában- VIDEÓVAL
Francisco de Goya négy rézkarcsorozatából kettőt láthat Győrben a művészetkedvelő közönség.
Március 29-én nyílik meg a Városi Művészeti Múzeumban, az Esterházy-palotában Goya Szeszélyek (Los Caprichos) valamint a La Tauromaquia ((Bikaviadal) című rézkarcsorozatának kiállítása. Ezeket a műveket a festő és grafikus nem megrendelésre készítette, hanem társadalomkritikának szánta.
Simon Róbert Balázs alpolgármester a pénteki sajtótájékoztatón elmondta: a 120 rézkarcot a bajor Bamberg városában élő Richard H. Mayer magángyűjtő és galériatulajdonos kölcsönzi Győrnek. Mayer – aki Picassóval is barátságot ápolt – ismert művészek grafikai munkáit összegző, s tematikus kiállításokon mutatja be Európa és a világ több városában is. Győrbe hozott, fél millió euró értékű két sorozata rendkívüli élményt ígér.
Grászli Bernadett, a múzeum igazgatója szakmai értékek alapján méltatta a műveket. Szólt arról, hogy Goya a kisméretű képeinél azért alkalmazta a rézkarc-technikát, hogy alkotásai minél szélesebb rétegeket érjenek el.
Az 1799-ben született Szeszélyek sorozat 80 alkotást foglal magába. A művész ekkoriban veszítette el a hallását, hallucinációk, belső hangok gyötörték, ennek a drámai élménye is megmutatkozik az alkotásokon. A képeken kora erkölcseit, babonáit állítja pellengérre.
A Bikaviadal sorozat a napóleoni háborúk után készült. Megalkotásakor Goya már hetven esztendős volt, s a jelenből szívesebben fordult a bikaviadalok világához. Egyik ismert képe a gyufaárus lányból lett bikaviadornőt mutatja be.
Az igazgatónő szólt arról is, hogy Goya Szeszélyek-sorozata az inkvizíciónak is szemet szúrt, a műveket be is tiltották. Az alkotó a spanyol királynak ajándékozta a rézlemezeket, így őrizte meg azokat az utókornak. 1937-ig összesen tizenhétszer készítettek nyomatot belőle, míg a Bikaviadalt hétszer nyomták után. A győri kiállításon az első nyomatok láthatók.
A kiállítás megnyitójának lesz egy szenzációja is. A világhírű dobos, Gulli Briem improvizál Goya képeire – tájékoztatott Csurák Erzsébet, a Győri Nemzetközi Ütős Fesztivál szervezője.
Velkey László táncművész pedig arról számolt be, hogy a 8. Magyar Táncfesztivál résztvevői a Múzeumok éjszakáján áttáncolnak az Esterhazy-palotába, ahol ezen a napon zárul a Goya-kiállítás.
A kiállításhoz több ismeretterjesztő program, tárlatvezetés is kapcsolódik.
Kapcsolódó videónkat ITT nézhetik meg.