Győr+
2015.11.06. 15:16

Bőbeszédű útravaló a Vaskakastól

Második premierjét tartotta vasárnap a Vaskakas Bábszínház az új otthonukban: ezúttal Alfonza, a vakondlány, Bernát, a medve, Felícia, a mókuslány és Zénó, a sokat látott átutazó légy kalandjait élvezhették a gyerekek. A többek között környezetünk védelméről, hazugságról, önbecsapásról szóló, A bőbeszédű diófa című mesét Kolozsi Angéla Blattner Géza-díjas bábszínész írta és rendezte, a játszók pedig Kocsis Rozi és Szúkenyik Tamás.

„A növények nem beszélnek, igaz?” – erről a kérdésről indít vitát a három kis állat, akiknek ugyanaz a diófa jelenti az otthont: a vakond a gyökerei között él, a medve az odvában, a mókus pedig az ágain. Egyszer csak közéjük reppen Zénó, aki átutazó légy lévén, már sokat látott, s állítja: a növények igenis beszélnek! Csak hát lehet-e hinni valakinek, aki nem megy a szomszédba egy jó szövegért? Nem mellesleg, ő maga is be akar költözni a diófába…

 

 

A kis lakókról Kolozsi Angéla azt is elárulta, bár nem szeretnének ártani, a maguk módján mindannyian kárt okoznak a diófának: Alfonza cincálja a gyökereit, Felícia a leveleiből készít fülbevalókat, Bernát mániája pedig, hogy különféle gépeket rendel magának, amikre viszont hamar ráun, és eldobálja azokat a fa mellé. S mivel közben semmit nem adnak, csak elvesznek, a fa elkezd tönkremenni… Zénó próbálja rábírni a többieket, hogy vigyázzanak rá, hiszen az beszél és érez! A történetben hőseink mellé szegődik még egy kutya és egy macska is, akik szintén a fáért aggódnak.

 

 

„A környezetvédelmen túl az önbecsapásról, füllentésről, csúsztatásról, a jó és rossz hazugságokról szól A bőbeszédű diófa, illetve ezek következményeiről. Olyan darabnak gondolom, ami útravalót ad a gyerekeknek. Amiről lehet beszélgetni előadás után a szülőkkel, pedagógusokkal” – hangsúlyozta Kolozsi Andrea és hozzátette, természetesen most sem didaktikusan magyarázzák el a gyerekeknek, hogy tetteink nem járhatnak következmények nélkül.

A darab két bábszínészére, Kocsis Rozira és Szúkenyik Tamásra tehát rengeteg feladat hárul, ráadásul Sipos Katalin díszlete sem könnyíti meg a dolgukat: a 30 elemből álló fa állandóan forog, így ritmusos játékot kíván. A Laun László által írt zene pedig, ahogy kell, hol effektez, hol aláfest, s megemeli a hangulatot.

 

 

Kocsis Rozi igazgató elmondta, a darabot a Reflex Környezetvédő Egyesület támogatja egy pályázat által, melyet azzal a céllal adtak be, hogy környezettudatos témában előadást láthassanak kicsik és nagyok egyaránt.

Az előadást vasárnap mutatták be a bábszínház új otthonában, a volt Bartók Béla Megyei Művelődési Központban, ahová hamar mesevilágot; Győrkőcbirodalmat varázsoltak a társulat tagjai.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor