Borkai Zsolt: Győr hosszú távon is az ország kiemelkedő városa marad

Győr+
2012.09.14. 10:09

Az Audi beszállítói parkjának Győrben történő felépítése a város egésze, azon belül a gazdaság helyi szereplői számára is fontos távlatokat nyit – mondta el lapunknak adott interjújában Borkai Zsolt polgármester, aki Győr és az önkormányzat közös eredményének tartja, hogy sikerült meggyőzni a világcéget arról, itt lesz a legjobb helye a logisztikai centrumnak.

Pár napja döntötte el a Volkswagen konszern, hogy Győrben építteti fel a beszállítói parkot. Korábban a győr–gönyűi kikötő látszott befutónak. Mi történt a háttérben, mivel sikerült meggyőzni az Audit, hogy megváltozott a világcég véleménye?

 

Nagyon komoly vetélytársai voltak Győrnek. Szóba került Pozsony, aztán a győr–gönyűi kikötő is, mely a kormánynak sem lett volna ellenére. Tudtuk azonban: ha ez a központ máshol épül fel, akkor a beruházás minden velejáró előnye ott hasznosul. El kellett érni, hogy ez a centrum ne hagyja el Győr közigazgatási területét, ha tovább akarjuk erősíteni városunk vonzerejét, s növelni a munkahelyek számát. Hiszünk abban, hogy Győr rengeteg előnyt kínál a külföldi és a hazai befektetők számára. Gondoljunk az itt kialakult munkakultúrára, a tárgyi és szellemi infrastruktúrára, a piaci igényekhez átgondoltan átalakított képzésekre. Ezeket az értékeket azonban érzékletesen, szakszerűen és meggyőzően be kell tudni mutatni. A jelek szerint sikerült.

 

Van-e valamiféle titkos alku a háttérben?

 

Nincs. Szándékaink teljesen egybevágnak az Audi törekvésével, hogy a mostaninál is kedvezőbb gazdasági környezetet, keretfeltételeket teremtsünk a vállalkozások számára. Ennek az elképzelésnek – mely gondolkodásunkban és terveinkben eddig is folyamatosan jelen volt –, nem az Audi lesz az egyedüli haszonélvezője, hanem minden Győrben működő hazai és külföldi cég. Úgy gondolom, hogy ezek a tervezett intézkedések négy-öt éven belül már igen erősen éreztetik kedvező hatásukat, s a város gazdasági fejlődése tovább gyorsul. Az elképzeléseinket természetesen minden képviselő ismeri, hiszen a közgyűlés fogadta el.

 

A világcég döntése előtti hetekre időzítve önt bírálatok, támadások érték. Ezek tükrében ismételten úgy járna el, ahogy korábban?

 

Mindent ugyanígy tennék ma is. Nézze, tudomásul kell venni, hogy a polgármestert, a közszereplőt mindig érik támadások. A konkrét esetben ezek gyökerét a gazdasági konkurenciaharcban kell keresni, erre telepedett rá a politika. Nem mindenkinek állt érdekében, hogy ez a város egésze, ezen belül a gazdaság hazai, helyi szereplői számára fontos távlatokat nyitó beruházás Győrben valósuljon meg. Sajnos voltak olyanok helyben is, akik politikai törekvéseiket fontosabbnak tartották a város érdekeinél. Próbáltak az én nevemhez kötni képtelen dolgokat. A szememre vetették például, hogy miért nem az önkormányzat vásárolta meg azokat a földeket, ahol majd a logisztikai centrum felépül. Először is, nem lehetett tudni, hogy hol épül fel pontosan, hiszen –mint már utaltam rá – több helyszín jött szóba. Ráadásul ez a beruházás nem a miénk, hogyan lehetett volna közpénzekből komoly összegeket kockára tenni? Győrben sok fejlesztési területet vásároltak meg az utóbbi két évtizedben. Az előző önkormányzat sem tette bele látatlanul a pénzét – nagyon helyesen – olyan, tőle független beruházásba, melynek a helyszínét már a tranzakció után mások jelölték ki. Ez felelőtlen hazardírozás lett volna részünkről is. Önkormányzatként nem is dolgunk résztvenni ilyen ingatlanüzletekben. A szabályozási terv módosítását egyébként már 2009-ben elkezdtük, amikor még a beszállítói park nem is jött szóba. Tudtuk azonban, hogy a gazdasági fejlődéshez bővíteni kell az ipari park területét. A szabályozás módosításának, az átminősítésnek a szándékát a sajtóban, hirdetés formájában is közzé- tettük. Körültekintően és mindenben jogszerűen jártunk el, és szerencsére a köz érdekében eredményesen is.

 

Bántották a támadások?

 

Nagyon. Védekezni az alaptalan vádak ellen a legnehezebb.

 

 

Polgármesterként van tudomása arról, hogy – részben a beszállítói park győri letelepedése hatására – új cégek érkeznek Győrbe?

 

Igen, van. Neveket egyelőre nem mondhatok. Győr szerencsére nemcsak a befektetők, hanem jórészt az általuk kínált lehetőségekre alapozva a munkavállalók számára is vonzó város. Az átlagkeresetek tekintetében megelőztük az eddig biztos első Budapestet. A munkanélküliségi ráta nálunk a legalacsonyabb. Az ingatlanpiac, egyedül az országban nálunk, jelentősen megélénkült. A szolgáltató- ipar iránt is nagy az igény. Ha a gazdasági környezetet tovább sikerül javítani, akkor Győr hosszú távon az ország kiemelkedő lehetőségű városa marad.

 

Hogyan tükröződik ez az önkormányzati beruházásokban?

 

Az önkormányzat mindig azt elemzi, hogy az adott országos és helyi gazdasági környezetben milyen feladatokat tud a várost veszélyeztető kockázatok nélkül vállalni. Jó esélyt kínál nekünk a 2017-ben megrendezendő Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál, melynek megpályáztuk a rendezési jogát, s az év végén döntés is születik a helyszínről. A Magyar Olimpiai Bizottság elnökeként és országgyűlési képviselőként is rengeteget lobbizok Győrért, így azért is, hogy a mi városunk legyen a befutó. Pályázatunkhoz az állam tízmilliárd forint értékben vállalt garanciát, elsősorban sportlétesítmények építésére.

 

Segíthet ez az összeg a multifunkciós csarnok megépítésében?

 

Ennek a létesítménynek a megvalósításáról nem mondtunk le, de a mostani gazdasági helyzetben nem vállalkoztunk rá. Az ifjúsági olimpiára szántpénz segíthet ebben, de előtte felelősen át kell gondolnunk, mit érdemes építeni. Kell-e egy állandó nagy aréna, ki tudjuk-e használni folyamatosan, vagy jobban járunk, ha egy mobil csarnokot vásárolunk, s az 5-6 ezer ember érdeklődésére számot tartó rendezvényekre azt állítjuk fel, úgy, ahogy ezt az Egyesült Államokban, s Németországban is sok helyen csinálják.

 

Létesül-e új uszoda az ifjúsági olimpiai program keretében?

 

Az állam költségvetése a jövő évre előirányoz 1,6 milliárd forintot a győri uszodaépítésre, persze csak akkor, ha mi leszünk a rendezvény szervezői.

 

Hol építik fel ezt az uszodát?

 

Az olimpiai sportkomplexum központja a Dózsa-pálya és környéke lesz, ide tervezzük az uszodát is.

 

Visszatérve a városi nagyrendezvényekre: a jövő évi nyárbúcsúztatót koncertet már a megújult Dunakapu téren tartják?

 

Ezt nem tudom megmondani, mert nem rajtunk múlik. Folyamatban vannak a régészeti feltárások, amelyeket elengedhetetlenül fontosnak tartunk, de szeretnénk felgyorsítani. Létre is jött egy megállapodás a további kutatásokra, s azt ígéreték a régészeti szakemberek, hogy októberben átadják a teret. A környéken működő üzlettulajdonosok is ezt szorgalmazzák. A nyári programok egyébként ismét meggyőztek arról, hogy az emberek szeretik a társasági életet, szívesen találkoznak a város kitüntetett pontjain. Sokszor igényes kulturális programok hozzák őket össze, máskor könnyedebb, szórakoztató események, de az együttlét lételeme Győrnek. Nyaranta érezni, hogy lüktet a város, az emberek szeretnek itt élni.

 

Polgármester úr, néhány napja kezdődött el az iskola. Mi lesz az oktatási intézményeinkkel?

 

Közismert, hogy az állam átveszi a pedagógiai irányítást. Ha ez egységesebb szakmai szemléletet teremt, jól követhető pedagógusi pályamodellt hoz létre és garantál, akkor az oktatás, nevelés, képzés előnyére válik. Az önkormányzatnak lehetősége nyílik arra, hogy az infrastrukturális, tárgyi feltételek megteremtésétben közreműködjön. Ez nem kötelező feladat, de mi nem akarunk eltávolodni az iskoláinktól, s szívesen vállaljuk ezt a szerepet a diákok és a pedagógusok érdekében.