Bőven van munka a nyáron dolgozni akaró diákoknak Győrben
Elkezdődött az iskolákban, illetve az egyetemeken a nyári szünidő. A gondtalan időtöltés időszaka ez, és persze a pénzkereset lehetőségét is magában foglalja. Tudnak-e, és ha igen, akarnak-e dolgozni a diákok? Arra is kíváncsiak voltunk, vajon ki, miért megy el nyáron diákmunkára.
A Pannon-Work Iskolaszövetkezetnek nagy tapasztalata van a diákmunkák szervezésében és közvetítésében. Nem csak nyáron, egész évben kínálnak munkalehetőséget az egyetemistáknak és középiskolásoknak.
A jövő héttől akár már száz-százhúsz diák munkába állhatna Győrben – mondta megkeresésünkre Nyikosné Kovács Melinda, a Pannon-Work győri irodájának kirendeltségvezetője, aki rögtön hozzá is fűzte, félő, hogy ennyi diákot jelentkező hiányában nem tudnak kiközvetíteni.
Vagyis a diákmunka leképezi a felnőtt munkaerőpiacot. Több az állás, mint a jelentkező. Ez persze üdítő helyzetet teremt a munkanélküliségi ráta számaiban, s egyúttal bosszantó azoknak a cégeknek, akik nem találnak munkást.
Diákokat leginkább betanított munkára keresnek a cégek, egy, kettő és három műszakos rendben – tudtuk meg a kirendeltségvezetőtől. Összeszerelés, csomagolás, szalagról leszedés egyaránt szerepel a kínálatban. Vagyis nem kétséges, hogy azok a győri cégek számítanak a diákok munkájára, amelyek a nyári szabadságok kiadásakor létszámgondokkal küszködnek, s az egyetemisták pótolnák az éppen nyaraló dolgozókat.
A nyomdaipar mellett a cégek betanított munkást, az üzletek pedig pénztárost és árufeltöltőt folyamatosan keresnek
Feltéve persze, ha akad jelentkező. A Pannon-Worknál ugyanis az a tapasztalat, hogy egyre kevesebb azoknak a diákoknak a száma, akik nyáron pénzt szeretnének keresni.
Vajon mi lehet az oka? Lustábbak lennének a mai diákok, mint húsz-harminc évvel ezelőtt? A talány megfejtésében Nyikosné Kovács Melinda segített.
Győrben magasabbak a fizetések, mint az ország más részein. Ebből adódik, hogy itt a szülők sokkal jobban tudják támogatni a tanuló gyereket. Márpedig ha nagyobb a szülői támogatás, akkor a gyerek sem kényszerül rá, hogy nyáron elmenjen dolgozni. Az ország más részein ezen okok miatt több a nyári diákmunkás, mint Győrben.
Kérdés lehet az is, ki, miért dolgozik. Az első csoportba tartoznak azok, akik kényszerből. Szülői támogatás hiányában a kollégiumi vagy albérleti díjat maguknak kell előteremteniük. Ez a réteg nem csak nyáron, év közben is dolgozik. A második csoportba tartoznak azok, akik például egy korszerűbb okostelefont vagy tabletet szeretnének, s azért vállalnak munkát, hogy álmuk teljesüljön. A harmadik csoportba a fesztiválozók tartoznak. Nyáron az ország különböző részein rengeteg fesztiválra várják a fiatalokat, horrorisztikus belépőárakkal. Ez a csoport egyértelműen a fesztiválozás költségeit szeretné a nyári munkából kihozni.
De vajon ki lehet-e, magyarán, mennyit kereshetnek a diákok a nyári munkával? A minimálbér 733 forint óránként. Ha ezt felszorozzuk napi nyolc órával és húsz munkanappal, bruttó 117 ezer forint a kereset. Személyi jövedelemadót a diákoknak is fizetniük kell, így marad egy hónap munka után százezer forint a kezükben, vagy inkább a bankszámlájukon.
Ha valaki nehezebb munkát vállal, netán éjszakai műszakot is bevállal, az órabér ezer forint környékén jár, a havi bér pedig jóval százezer forint felett.
A Pannon-Work nem csak nyáron, hanem egész évben kínál munkát az egyetemistáknak. A nyomdaipar mellett a cégek betanított munkást, az üzletek pedig pénztárost és árufeltöltőt folyamatosan keresnek.
Évente 1200 és 1500 között van azoknak a diákoknak a száma, akik irodánkon keresztül munkát vállalnak – mondta el Nyikosné Kovács Melinda.
Koloszár Tamás
Fotó: Marcali Gábor