A köztudatban úgy él, hogy az 1809-es győri csata szégyenletes futás volt. Ezt a tévhitet igyekszik eloszlatni a győri levéltár által szervezett konferencia.
A győri (kismegyeri) csata 210 évvel ezelőtt, június 14-én zajlott, ennek évfordulóján a napóleoni korszakot kutató neves történészek, levéltárosok és muzeológusok gyűltek össze konferenciára szerdán a Kisfaludy Károly Könyvtárban.
Nagy volt az érdeklődés a konferencia iránt
Mint ismeretes, a győri csata a napóleoni háborúk egyetlen, a Magyar Királyság területén lezajlott ütközete volt, egyben az utolsó olyan összecsapás, amelyben a magyar nemesi felkelés hadai vettek részt.
Bana József levéltárigazgató
Tíz évvel ezelőtt nagyszabású eseménysorozattal, kiállítással, tudományos konferenciával, kétkötetes, a történelmi eseményt feldolgozó könyv megjelenésével emlékeztek meg a csatáról. Bana József levéltár-igazgató emlékeztetett, akkor úgy tűnt, sikerült rehabilitálni a győri csatát. Szégyenkezésre nincs ok, hiszen a győriek hősiesen harcoltak, 19 napon át védték a várat. A város hadtörténetének legjelentősebb csatája volt, az áldozatok száma másfél nap alatt meghaladta a tízezret, ebből 791 halott a magyar nemesi felkelők vesztesége volt. Akik Petőfi Sándor bíráló soraival ellentétben (Majd elfeledtem győri vitézségtek./Mikor emeltek már emlékszobort/A sok hős lábnak, mely ott úgy futott?) derekasan küzdöttek.
A téma neves kutatói tartottak előadásokat
Ezúttal az előadók legújabb kutatásaikról, felfedezéseikről beszéltek, újból megerősítve: a mai történelemtudományok tükrében cáfolják a „győri futás” mítoszát.
A levéltár igazgatója szerint többet kellene foglalkozni a korszakkal, ugyanis a nemzetközi irodalomban gyakori kutatási téma az 1809-es év, hiszen ez éppen olyan fontos katonai időszak, mint a törökök elleni küzdelem.
Szerző: Földvári Gabriella
Fotó: O. Jakócs Péter