Csak annak igenje ér valamit, aki tud nemet is mondani

Győr+
2014.02.14. 12:45

Az élet nem azért jó, mert van lehetőség szórakozni, hanem hogy van kiért élni – hangsúlyozza Pál Ferenc római katolikus pap, ismert mentálhigiénés szakember a családról, a társas kapcsolatokról tartott előadásában. A szakember apró finomságokra hívja fel a figyelmet, amik megváltoztathatják mindennapjainkat.

Pál Ferenc szerint a tartós kapcsolat fontos alapja az elkötelezettség, amit nagyon sokan összekevernek az elhatározással. A mentálhigiénés szakember azt mondja, a határozott igen, amit egy sorsfordító döntésre mondunk ki, nem mindig tartós, hiszen vannak, akiknél ez csak egy rövid időre szól. Pál Ferenc hangsúlyozta, csak annak igenje ér valamit, aki tud nemet is mondani.

Az elkötelezettség viszont mélyebb ennél. A szakember szerint három dimenziója van: az egyik a személynek szóló, mikor azt érezzük, a mellettünk álló ember az, aki számunkra semmi mással nem pótolható. A másik az erkölcsi, a harmadik pedig a strukturális elkötelezettség. Ez utóbbi azt jelenti, hogy kialakítunk egy életközösséget, együtt neveljük a gyermekeket,összetesszük, amink van.

 

Ám az elkötelezettség sem elég a boldogsághoz – figyelmeztet Pál Ferenc. Hozzáteszi, a szerelmen alapuló házasságokat az érzelmi lendület viszi előre, a kialakult közös érzelemvilágnak az sem vet véget, ha már nem tombolnak a hormonok.

Azok a kapcsolatok a legtartósabbak, ahol a férfi és a nő egymás barátai tudtak maradni a legnehezebb pillanatokban is. Az együttérzés apró gesztusai erőt tudnak adni társunknak egész napra. Ha ez nincs meg fényévekre kerülhetnek a párok egymástól. A tartósság nem az intimitás mélységével van összefüggésben, hanem a mindennapos kommunikációval. Mindig legyen időnk arra, hogy adjuk magunkat a másiknak, hogy a közös világ folyamatosan tudjon épülni – mutat rá Pál Ferenc.

 

 

De nemcsak egymásra, hanem magára a kapcsolatra és az azt körülvevő összefüggésekre is figyelni kell. Hozhatunk ugyanis olyan döntéseket, amik jók nekünk és a társunknak, de árt a kapcsolatnak. Például egy új pozíció elvállalásával több pénz folyhat be a családi kasszába, de az egymásra fordítható idő lerövidülhet. Ugyanilyen fontos, hogy figyeljünk a körülményekre. Gyakran előfordul, hogy mondjuk a férj fáradtságát a felesége úgy érzékeli, hogy már kevésbé szereti őt. Hiba, ha a körülmények okozta nehézségeket a kapcsolat problémájaként éljük meg. A változásokkal újra ki kell találni az életet – ajánlja Pál Ferenc, aki a konfliktusok kezelésére is hasznos tanácsokkal szolgál. Egy kutatás bebizonyította, hogy azok a párok tudnak a konfliktusokból építkezni, akik közben kifejezik, hogy nem egymás személye ellen irányul a „vita”. Szerinte gyakran egy fél mondat elég, hogy a konfliktusból úgy kerüljünk ki, hogy a kapcsolat több legyen, erősebb legyen, mint előtte volt. A szakember a kompromisszum helyett sokszor jobb megoldás az együttműködés.

 

Amire igazán vágyunk, az a kölcsönösség, a másik feltétel nélküli támogatása. Ugyan egyenjogúság van, a tapasztalat mégis az, hogy míg a nő érzékenyen igényli a támogatást, a férfi természetesnek veszi, hogy megkapja. Akkor lehetünk elégedettek, ha a társunkkal kapcsolatban úgy érezzük, támogatja az egyéni célkitűzéseinket, mellénk tud állni.

Nagy csalódás egy nőnek, ha a kibontakozásban a férfi nem áll mellette. Pál Ferenc ezt egy egyszerű példával is bemutatta. Amikor a nő azt mondja, hogy elmegy jógázni vagy táncolni, a férfi sokszor rávágja, hogy ez pénzkidobás. Pedig ez a nőnek a saját világának kibontása, végre a saját testével foglalkozhat.

 

A mai világban nagyon sokan megőrzik individualitás természetüket, társukra úgy tekintenek, „addig szeretlek, míg hozzájárulsz az életcéljaim megvalósításához”. Gyakran a házasságkötések alapja is az, hogy „megtaláltam azt a valakit, aki engem egy életen keresztül szeretni fog”.

Pedig a kapcsolatban elengedhetetlen a társtámogatás, az érzelmi összetartozás, amikor megéljük, összetartozunk, számíthatunk egymásra.

 

Szigethy Teodóra

Fotó: O. Jakócs Péter