Győr+
2016.09.06. 15:12

Csalók Győrben: ne dőljenek be az ablakcserének!

Szerkesztőségünket is megkeresték, hogy Adyvárosban, főként a Földes Gábor utcában csalók csengetnek be az otthonokba, ajtó- és ablakcsere lehetőségét kínálva. A rendőrség tud az esetről és felhívják a lakók figyelmét az elővigyázatosságra.

Nem lehet elégszer írni a csalókról, akik a jóhiszemű embereket próbálják meg kihasználni. Nemrég Adyvárosban is történt hasonló eset, amikor ismeretlen tettesek lakásokba csengetettek be és kedvezményes ajtó- és ablakcsere lehetőséget kínáltak. A hölgy aki szerkesztőségünket megkereste értesítette a rendőrséget is.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya megerősítette, hogy tudnak az esetről, kollégáik folyamatosan nyomoznak a trükkös csalók és a megtévesztéssel élő bűnözők ellen. A baj megelőzhető, ha az alábbi tanácsokat betartják a lakás és háztulajdonosok.

A legtöbb áldozat idős, egyedülálló ember, akik jóhiszeműségből képtelen történeket is elhisznek, beengedik a lakásukba a tolvajokat, a csalókat. A bűnözök tudják a praktikákat, amelyekkel a bizalmukba férkőzhetnek: megnyerő külső, behízelgő modor, visszautasíthatatlannak tűnő ajánlatok.

A becsengető idegenekkel kapcsolatban mindig legyenek óvatosak! Előfordul, hogy hivatalos vagy hasonló személyeknek (rendőr, postás, újságos, szerelő, díjbeszedő, mérőóra-leolvasó) adják ki magukat csalók. Sokszor házaló árusként, bajba jutott személyként segítséget kérve próbálnak bejutni a lakásokba. Éppen ezért nagyon fontos, hogy idegeneket lehetőleg ne engedjenek be a lakásukba! Ha ez elkerülhetetlen, akkor soha nem hagyják őket egyedül, egyetlen pillanatra sem. Ne dőljenek be az olyan kéréseknek, hogy segítsen pénzt váltani, figyeljenek ha nagyobb címletű pénzzel akarnak önöknek fizetni: gyakran lehet hamis.

A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei javasolják, hogy a névtáblára csak a vezetéknevet írják ki, így nem lehet arra következtetni, hogy a lakásban kik és hányan élnek. Célszerű, ha idegennek nem mesélnek arról, milyen körülmények között élnek, kikkel osztják meg otthonaikat. Praktikus, ha a növelik lakásuk biztonságát! Ezt megtehetik plusz zárak és biztonsági rendszerek felszerelésével is, vagy az ajtó elé rácsot is szereltethetnek. Ha lehet, ne otthonaikban tartsák a nagyobb mennyiségű készpénzüket. Ha idegen behatolásra utaló gyanús zajt hallanak, kérjenek segítséget, hívják a 112-es segélykérő telefonszámot. Fontos továbbá, hogy a lakást ne járkálják össze, ne kezdjenek el pakolni és ne várjanak reggelig a bejelentéssel.

A jó szomszédság is hasznos lehet, ezért lehetőleg mindenki ismerkedjen meg lakótársaival, figyeljenek egymásra, a lépcsőház, a ház és a környék biztonságára. Ha olyan viszonyt sikerül kialakítani a szomszédokkal, kérjék meg őket, ürítsék ki postaládájukat, figyeljenek a lakásra. A közösség ereje sokat segíthet a biztonság növelésében.

Egyébként Adyvárosban egyre fejlettebb térfigyelő kamerarendszer épít ki az önkormányzat, amely szintén nagy segítséget nyújthat a gyanús alakok kiszűrésében, a bűncselekmények megelőzésében, illetve adott esetben a felderítésben is.

HAK
illusztráció