Diákmunka: Több, mint zsebpénz

Győr+
2019.06.23. 12:51

Horribilis árba kerülő fesztiválbelépők, horribilis árú mobiltelefonok, nem éppen olcsó nyaralás, még idehaza sem. Sok szülő nem tudja, vagy éppen nem akarja finanszírozni gyereke soros kívánságát. Tanulja meg, hogy mindenért meg kell dolgozni – vallják sokan. Aki akar, dolgozhat, munka van bőven, több, mint ahány jelentkező van.

Több, mint zsebpénz – ezzel a szlogennel csalogatja nyári munkára a diákokat a Pannon-Work. Nem alaptalanul. Ma már nem csak a felnőtt dolgozók bérei araszolnak felfelé, hanem a diákmunkáé is.

A minimális bruttó óradíj, amit a diákoknak fizetni kell 857 forint, a gyakorlatban azonban ennél jóval többet kapnak, 950 forinttól 1400 forintig terjed a határ – tudtuk meg Barti Diánától, a Pannon-Work diákmunka üzletágának vezetőjétől. Mindehhez kedvező adózás is társul. A diákoktól 15 százalékos személyi jövedelemadót és 1,3 százaléknyi biztosítást vonnak le, a maradék nettóként kerül a diákok számlájára.

A Pannon-Work Győrön kívül Győrszemerén, Lébényben, Rábapatonán és Csornán is kínál munkát a diákoknak. A ki- és visszajutásról többnyire a cégek gondoskodnak, feltéve persze, ha van jelentkező. Paradicsomszedésre lasszóval kell fogni a diákokat, valljuk be, ebben a hőségben paradicsomot szedni elég megterhelő. Sokkal népszerűbb a raktári csomagolás vagy éppen valamelyik áruházban pénztárosnak lenni. Fiúknak van nehéz fizikai munka, ezt fizetik a legjobban. De szépen lehet keresni éjszakai nyomdai munkával, feltéve, ha a diák betöltötte 18. évét, az éjszakai munkának ez ugyanis előfeltétele.

„A diákmunka további feltétele a betöltött tizenötödik év, s 18 év alatt a szülő engedélye is szükséges” – tudtuk meg Lacziné Csóka Judittól, a Pannon-Work régiós közvetítési tanácsadójától. Elmondta azt is, szívesen várják a jelentkező diákokkal együtt a szülőket, hogy ők is képben legyenek, milyen munka vár gyermekükre és mennyi a kereset.

A nyári munka, szezonális jellege miatt, júniustól augusztus végéig tart. Nagy átlagban elmondható, hogy a diákok 3-4 hetet nyomnak le munkával, egészen ritkának számít az, ha valaki az egész nyarat végigdolgozza. Ebben az esetben feltételezhető, hogy nehéz sorsú család fiatalja munkájával hozzájárul a megélhetéshez is.

Barti Diána hangsúlyozza, a középiskolában végzettek vagy az egyetemen diplomázók októberig diáknak minősülnek, így a végzősöket is várják a munkára.

Augusztus végével eltűnnek a középiskolások, s maradnak a főiskolások, egyetemisták, akiket év közben is kiközvetít a Pannon-Work munkára. Ez az a réteg, amely a tanulmányok mellett munkát is tud vállalni, így finanszírozva költségeit vagy a bevezetőben már említett, s horribilisnak aposztrofált termékek vagy szolgáltatások finanszírozását. A tapasztalatok szerint ugyanis a legtöbb diák ezeket nevezi meg – a telefont, a fesztiválbelépőt, a nyaralást –, hogy mire szeretnék költeni a kétkezi munkával megkeresett pénzt.

Harminc-negyven évvel ezelőtt szinte alig akadt olyan diák, aki nyáron ne dolgozott volna. Manapság a fizikai munkának már nincs akkora becsülete. Barti Diána visszaigazolja tapasztalataimat, hogy jóval kevesebb diák dolgozik, mint évtizedekkel ezelőtt.

„Sokkal több a lehetőség, mint húsz éve, és sokkal kevesebb a dolgozó diák, mint húsz éve” – foglalja össze tapasztalatait a szakember.

Egy szociológiai kutatás bizonyára alaposabban alátámasztaná az újságíró feltevését: nem a diákok lettek lustábbak, hanem a szülők sokkal több mindent megadnak a gyereküknek, aki nem szorul rá, hogy megdolgozzon egy drága telefonért vagy fesztiválbelépőért.

Szerző: Koloszár Tamás

Fotó: O. Jakócs Péter