Győr+
2012.06.27. 21:50

Díszközgyűlés, szoboravatás és ünnepi körmenet Szent László Napon- FOTÓK, VIDEÓVAL

Az ünnepi díszközgyűlésen adták át az idei Szent László Érem díjakat, felavatták Szent László egész alakos szobrát, az ünnepi mise után pedig a herma mellett a Szent Jobbot is köszöntötték a győriek a körmenetben.

2012. június 27-én, az idei Szent László Napon a megemlékezések sora a város ünnepi díszközgyűlésével kezdődött az Esterházy-palotában. Borkai Zsolt polgármester emlékező beszédében úgy fogalmazott, a Szent László-i elhivatottsághoz kell visszatalálnia Magyarországnak, közösen, egymás kezét fogva kell visszavezetnünk az igazi értékekhez nemzetünket. Szent László királyunk mindig is alkotni akart, teremteni, egy célt szolgálni, egy közösséget, és egy Isteni akaratot! Tevékenysége rá kell, hogy irányítsa figyelmünket arra, hogy nem szabad belenyugodnunk a rosszba, abba, ami nem méltó Magyarországhoz! „Odaadó, áldozatkész és önzetlen munkával, a szorgalom és a tehetség előtérbe helyezésével kell, hogy megvívjuk harcainkat.”

Borkai Zsolt kitért arra is, hogy Győr az egyetlen olyan város Magyarországon, ahol a három legjelentősebb szakrális tárgyunk, a Szent Korona, a Szent Jobb és a Szent László-herma egyaránt megfordult már. Az idei ünnepen kettőt közülük, a Szent Jobbot és a hermát ismét itt köszönthetjük városunkban.

Hagyomány városunkban, hogy a díszközgyűlésen köszöntik azon személyeket, akik munkásságukkal, kiemelkedő eredményeikkel a város érdekeit szolgálták, jó hírnevét öregbítették. A kitüntetéseket Borkai Zsolt polgármester adta át, a közgyűlés határozatait dr. Somogyi Tivadar alpolgármester ismertette.

„Szent László Érem” díjat kapott dr. Koppány Attila tanszékvezető egyetemi tanár a győri felsőfokú építészmérnöki képzés megteremtéséért, valamint kiemelkedő jelentőségű kutatási eredményei és tudományos munkássága elismeréseként. A díjazott lapunknak elmondta, ilyenkor az emberben emlékek villannak fel az életéből, így például az a küzdelem, amivel kivívtuk a győri egyetemi építészmérnöki szakot, amely ma már Európai Uniós akkreditációval is rendelkezik. Szintén nagy esemény volt az egyetemmé válás, de nemes feladatot jelentett az új épületek beruházásainak előkészítése is. „Köszönöm a városnak, hogy ilyen módon is értékelte a győri felsőoktatásban végzett munkámat!”

Kulcsár Béla igazságügyi szakértő a közösséget szolgáló karitatív munkája és magas színvonalú művészeti tevékenysége elismeréseként vehette át a díjat, aki így fogalmazott: „A díj azt jelenti számomra, hogy Győr elismeri harminc éves szakértői munkámat, értékeli művészeti tevékenységemet, amivel a város kulturális életéhez kívántam hozzájárulni, valamint díjazza azt a karitatív munkát, amelyet lovagtársaimmal a közösség érdekében végzünk. Köszönöm, hogy méltónak találtak a Szent László díjra!”

Szent László díjban részesült Rupnik Károly színművész a közönség szeretetétől övezett, több évtizedes, magas színvonalú művészeti tevékenysége elismeréseként. A színművész e szavakkal értékelt: „Életem kétharmadát Győrben töltöttem, és mára ezt a várost tekintem igazi otthonomnak. Azt szokták mondani, hogy Szent László fejjel volt magasabb mindenkinél, mint ahogy egy fejjel kimagaslik ez az elismerés a pályám 36 éve alatt kapott díjaim közül. Úgy érzem, hogy a város díja a közönség elismerése is, amelynél nincs nagyobb jutalom egy színész számára.”

Ugyancsak „Szent László Érem”díjat kapott a Liszt Ferenc Zeneiskola a tehetséggondozás terén elért eredményei és magas színvonalú művészetoktató tevékenysége, valamint a győri kulturális életben vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként az intézmény alapításának 150 éves évfordulója alkalmából. Szakács Erika az intézmény igazgatója lapunknak elmondta: „Az egész tantestület számára nagy megtiszteltetés ez a díj. Örömmel tölt el, hogy a város látja és értékeli azt a munkát, amelyet az intézményben végzünk. 2010 óta tehetségpontként is működünk, így a gyerekek ma már nem csupán a városban, de országosan, sőt nemzetközi szinten is megmutathatják tudásukat, és ezzel Győr hírnevét is öregbíthetik a nagyvilágban.”

Az idei ünnepség rangját tovább emelte, hogy Gasztonyi László és családja egy új köztéri alkotással ajándékozta meg a várost. A Szent László szobrot a győri szobrászművész, Lebó Ferenc készítette, amely a szakrális uralkodót nem fegyveresen, hanem ünnepi öltözetben, lovagként ábrázolja. A szobor bal kezében tartott román stílusú templom modellje a király kereszténységet támogató intézkedéseire utal, a jobbjában jogarszerűen felemelve tartott bárd és koronája uralkodói mivoltát szimbolizálja.

Gasztonyi László, a Vill-Korr Hungária Kft. tulajdonosa elmondta, 23 éve működtetik Győr városában családi vállalkozásukat, amely elektromos tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozik. „Sikereinket nagymértékben annak a környezetnek is köszönhetjük, amelyet Győr városa biztosított nekünk. A most adományozott szobor úgy vélem, kifejezi azt, amit a város iránt érzünk. Ahogyan engem édesanyám, úgy ajánlom én a várost, valamint családomat Szent László oltalmába” – hangoztatta az adományozó.

Borkai Zsolt polgármester avató beszédében köszönetet mondott Gasztonyi Lászlónak azért a példamutató lokálpatriotizmusért, aminek révén számos győri ügyet támogat, és amelynek révén ezt a csodálatos szobrot is felajánlotta a városnak.

Az ünnepségen részt vett dr. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes, aki lovagkirályunk érdemeinek méltatása mellett megköszönte Győrnek azt a szolgálatot, amelyet a Szent László hagyományok ápolásával a nemzetért tesz. Dr. Surján László az Európai Parlament alelnöke arra kérte a jelenlévőket, hogy ez a szobor juttassa eszünkbe, Szent László tanítását, az ő általa képviselt erkölcsi mércét nekünk kell továbbadnunk a következő nemzedéknek. A beszédek elhangzása után dr. Pápai Lajos megyéspüspök áldotta meg a város új köztéri alkotását, valamint a közelmúltban átadott Zichy Ferenc Látogatóközpontot.

A szoboravatást a Szent László napi ünnepi szentmise követte. A mise a hagyományoknak megfelelően körmenettel ért véget, amelyen a győri hívek együtt vonultak a Szent Jobbal és Szent László hermájával a város utcáin. A napot a Győri Filharmonikus Zenekar hangversenye zárta a Bazilikában.

Kapcsolódó videónkat ITT nézhetik meg.

Papp Zsolt

Fotó: Marcali Gábor