Győr+
2014.06.02. 10:26

Dohányzás és fitnesz

A dohányzás általános egészségi állapotra gyakorolt negatív hatásai mindenki számára ismeretesek: köhögés, tüdőgyulladás, tüdőrák, keringési zavarok, érelmeszesedés, szívinfarktus – csak néhány a rengeteg egészségügyi probléma közül, amely ennek a rossz szokásnak (is) köszönhető. Vajon a testedzést végző dohányosok esetében jobb a helyzet? Lehetséges némiképpen kompenzálni a káros következményeket mozgással, edzésekkel? A válasz egyértelműen nem.

A rendszeres dohányzás hosszabb távon kedvezőtlen hatással bír a sportolók fizikai teljesítményére, szellemi elkötelezettségére és regenerációs képességeire egyaránt.

Ismert tény, hogy a dohányzás étvágytalanságot okoz, amelynek egyenes ági következménye lehet, hogy egy sportoló nem megfelelő mennyiségben viszi be szervezetébe a szükséges tápanyagokat. Ennélfogva tehát az izmok felépítéséhez elengedhetetlen fehérjeszintézis nem valósul meg optimálisan , valamint az energiát adó szénhidrátok sem biztosítják a kellő dinamizmust és erőt a szervezet számára.

A nikotin negatívan befolyásolja a regenerálódást. A dohányzók- általában egy-két év rendszeres dohányzás után kisebb edzésmunkát tudnak végezni, tréningjeik intenzitása jóval alacsonyabb lesz nem dohányzó társaikéhoz képest.

Személyesen ismertem néhány sportolót, akik edzőterembe jártak, és dohányoztak. A cigaretta kezdetben nem akadályozta őket edzéseikben, lassan-lassan azonban árulkodó jelekre lettem figyelmes. Az illetők kerülni kezdték a megerőltetőbb súlyzós gyakorlatokat – guggolásokat, evezéseket, felhúzásokat -, s ezeket kényelmesebb, kevesebb erőt igénylő mozdulatokra cserélték. Adott idő alatt egyre kevesebb sorozatot végeztek, munkájukból eltűnt az igazi intenzitás. Az aerob gyakorlatok- mint például a futás, ugrálókötelezés- végzésétől végképp ódzkodtak, ami nem csoda, hiszen éppen az ilyen típusú tréningek során csökkent igazán a teljesítményük.

Ennek legfőbb oka, hogy a dohányosok vérében a vörösvérsejtek felveszik a szén-monoxidot (melyet a cigaretta füstje juttat a tüdőbe), az így létrejött szén-monoxid-hemoglobin pedig nem képes több oxigént felvenni. Nyilvánvaló tehát, hogy oxigénfelvevő kapacitásuk kisebb lesz, s főként az aerob jellegű teljesítményük csökken.

Megéri? (x)

 

Írta: Bögi Viktor