Győr+
2018.12.23. 14:31

Dr. Bartha Csaba: BL-t nyerni kizárólag magyar játékosokkal nem lehet

Lehet-e BL-t nyerni csak magyar játékosokkal? Elég érdekes-e a magyar bajnokság? Miről szól a klub jótékonysági akciója? Ezekről is szó esett a Győr+ Rádió egyik reggeli műsorában, amelynek vendége dr. Bartha Csaba, a négyszeres Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO női kézilabdacsapatának elnöke volt.

Az elmúlt idényben mindent megnyert az Audi ETO, amit klubszinten csak lehet. Mi volt ennek a szezonnak a legfelemelőbb pillanata?

Május elején negyedszer hódítottuk el a Bajnokok Ligája-trófeát, nem akármilyen menetelés és izgalmak után. Ezt lehetett még fokozni, hiszen a bajnoki aranyérem sorsáról olyan versenyfutás döntött, amire még nem volt példa, és azt hiszem, az elkövetkező húsz-harminc évben nem is lesz sehol a világon. Az utolsó másodpercekben dőlt el a bajnoki cím sorsa, úgy, hogy gólarányon és egyetlenegy találaton múlt, hogy Győrbe került az aranyérem és nem a Fradihoz. A klub történelmének legemlékezetesebb pillanatai között mindig ott lesz az az utolsó, Békéscsaba elleni mérkőzés és az a katarzis, amikor megjött a hír a riválisunk meccséről.

Ekkor még Ambros Martín, az ETO történelmének legsikeresebb edzője ült a kispadon. A spanyol szakembert szerették a nézők, a világ legjobb csapatát irányította, miért döntött úgy, hogy távozik?

Ambros egy nagyon pozitív és céltudatos ember, megtervezi, hogy a karrierjében mi a következő lépés, mikor mit szeretne elérni. Szerintem ő már korábban eldöntötte, hogy új kihívást keres, és februárra győzte meg saját magát arról, hogy tovább kell állnia. Úgy gondolhatta, hogy az edzői karrierje a távozással újulhat meg. Hat évet volt a spanyol Itxakónál, hat évet itt, szeretett volna váltani. Biztos vagyok benne, hogy nem a pénz, avagy a jobb feltételek motiválták abban, hogy Rosztovba ment. Vannak rövid és hosszú távú céljai, akár klubszinten, akár a román válogatottal, vagy éppen a férfi kézilabdában. Kíváncsi vagyok, hogy marad-e Oroszországban az idény befejeztével, hiszen hallani pletykákat arról, hogy újabb váltás következik. Mi egyébként saját magunkra koncentrálunk, van egy remek szakmai stábunk, és a lehető legjobb választás volt Danyi Gábor Ambros utódjának. Vele sem változtak a célok, meg szeretnénk védeni a címeinket.

 

Világklasszisokat felvonultató csapatok léteznek az ETO-n kívül is, mitől lesz mégis időről időre a Győr a legjobb?

A miénk egy igazi csapat. Ha itt kiesik egy játékos, nem az történik, hogy feltesszük a kezünket és belenyugszunk, hogy ez a hajó elment, hanem összeszorított fogakkal küzdünk egymásért. Az előző idényben nem volt olyan hét, amelyen ne történt volna valami negatív dolog, kisebb-nagyobb sérülés és egyebek. Kulcsjátékosok estek ki hosszú időre a keretből. Ez azonban nem lerombolta, hanem sokkal erősebbé tette a csapategységet. Ezek a lányok mindent megtesznek a másikért a pályán és azon kívül is. Én a Final4 előtt is ezt éreztem, rájuk néztem és tudtam, hogy sújthat minket bármi, megnyerjük a BL-t.

Bajnokok Ligáját nyerni csak külföldiekkel lehet?

Ez rendkívül összetett dolog, nehéz pár mondatban válaszolni rá. Magyar játékost igazolni nehéz, jó magyar kézilabdázót idehozni még nehezebb, a klasszis külföldiek pedig örömmel jönnek, mert az ETO-ban játszani a legnagyobb sztároknak is kuriózum. Igaz, hogy az utánpótlásunk egyedülálló a világon, a korosztályos válogatottak a győriekre épülnek, és ezek a tehetségek kapnak lehetőséget a játékra az első csapatban is, ám óriási a különbség az ifibajnokság csapatai és egy BL-győztes együttes között. A fiataljainknak rengeteget kell még tanulni, hogy elérjék Nycke Groot, Eduarda Amorim, Görbicz Anita, Stine Oftedal szintjét. Ez azonban nagyrészt rajtuk múlik, a lehetőségek ugyanis adottak számukra. Meggyőződésem, hogy csak kizárólag magyar játékosokkal ezeket az eredményeket nem lehetne elérni, de ugyanezt nem tudná teljesíteni csak saját nemzetbeli játékosokkal sem a román, sem a dán, sem a norvég, sem az orosz bajnok.

A Bajnokok Ligája vonzza a nézőket, de érdekes lehet-e hosszú távon az a magyar bajnokság, amelyben tíz-húsz góllal veri ellenfeleit az ETO?

Sokan mondják, hogy a magyar bajnokság a legerősebb Európában. Én nem feltétlenül értek egyet ezzel. Azért nem, mert látva a dán vagy a francia, norvég bajnokságot, az EHF-kupában szereplő csapataik sokkal jobb eredményeket érnek el, mint a mieink. Jogos felvetés, hogy mennyire élvezhetőek az Audi ETO és a bajnokság alsó harmadában szereplő gárdák meccsei. Én azt szoktam mondani, hogy azon a meccsen is a világ legjobbjai játszanak a Győrben, és a nézőknek ez a legfontosabb. Az ellenfelet azzal tiszteljük meg, ha a maximumot nyújtjuk ezeken a meccseken is, és ezek a sztárok nem szeretnek a padon ülni, ők azért vannak itt, mert szeretnek játszani és nyerni.

A következő évet egy jótékonysági akció első állomásával kezdi a klub. Miről szól ez a kezdeményezés?

Mindannyiunk számára fontos, hogy a gyermekek hétköznapi élete szép legyen, és ebben bőven akadjanak maradandó élmények is. Ez sajnos nem mindenkinek adatik meg, sokan vannak, akiknek azért nem, mert nincs családjuk, és gyermekotthonokban élnek. A január 2-i, Ferencváros elleni rangadóra időzítettük az akciósorozatunk kezdetét, olyan felajánlásokat várunk, amelyekkel a győri gyermekotthonok lakóit segíthetjük. Ez nem kizárólag anyagi, pénzbeli segítséget jelent, minden olyan adományt fogadunk majd az Audi Arénában kihelyezett gyűjtőpontokon, ami hasznos lehet a fiataloknak. A csapat honlapján az összes információ megtalálható a „Jó cselekedet a gyermekekért” kezdeményezésről. A játékosok, a klub dolgozói szeretnének élen járni a gyűjtésben, közösen ajánlunk fel pénzt és egyéb ajándékokat, emellett az élmény sem marad el, vendégül látjuk őket a mérkőzésen. Természetesen ez a kezdeményezés nem egy alkalomról szól, folytatódik a későbbiekben is.

 

Szerző: Nagy Roland

Fotó: Marcali Gábor, O. Jakócs Péter