2013.04.11. 18:44

Drámai csatában BL-döntős az Audi ETO-FOTÓK

Kikapott a Valceeától, de hihetetlen izgalmak után 2013-ban is ott lesz a fináléban az Audi ETO.

A Győri Audi ETO KC bár 24–25-ös vereséget szenvedett a Oltchim Valcea együttesétől Veszprémben a Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóján, idegenbeli 24–22-es győzelmének köszönhetően összesítésben (48–47) egy góllal jobbnak bizonyult román ellenfelénél, így a 2012–2013-as szezonban első csapatként bejutott a legrangosabb nemzetközi kupasorozat fináléjába.

A mérkőzésen (önmagához képest) nem játszott jól a Győr, szinte végig hátrányban volt, a félidei szünetre ijesztő, négygólos deficittel (10–14) vonulhatott Ambros Martín csapata. A második félidőben is sok hiba jellemezte a győriek játékát (legfőképp támadásban), a Valcea időnként mentálisan is erősebbnek is tűnt, a románok donták a könnyű gólokat. Az előző évek tapasztalatával ellentétben a hajrát azonban a győri lányok bírták jobban.

Kilenc perccel a meccs vége előtt a Valcea már hat góllal is vezetet, ekkor nagyon távolinak tűnt a finálé, hátrányát azonban egy gólra faragta az ETO, így az 59. percre, Kovacsics Anikó értékesített hetesét követően összesítésben már átvette a vezetést és nem is engedte ki a kezéből. Hatalmasat küzdve, nem várt drámai csatában, egy felejthetetlen végjátékban a Győri Audi ETO KC végül kiharcolta a BL-döntőt a Veszprém Arénában megjelent több mint 5000 tomboló szurkoló legnagyobb örömére. Az ETO szezonbeli első veresége ellenére a lefújás pillanatában a csarnok felrobbant, a győri kéziesk egymás nyakába borultak és megkezdődött az önfeledt ünneplés a pályán és a lelátón egyaránt.

Jakob Vestergaard, a Valcea vezetőedzője a mérkőzést követő sajtótájékoztatón elsőként gratulált az ETO-nak a fináléhoz, és bár büszke csapata veszprémi teljesítményére, nagyon csalódott, amiért ötgólos előnyt pazaroltak el a hajrában. „Nüanszok döntöttek a párharcban, összességében elmondhatom, hogy a Győr Bukarestben harcolta ki a továbbjutást” – mondta az edző. Oana Manea, a román csapat beállósa szerint „ajándékba adták a sikert az ETO-nak.”

Ambros Martín a hitéből is kifordult a drámai végjátékban, a spanyol vezetőedző eddig csak a kemény munkában hitt, „de a mai győzelem után valami másban is hinnem kell” – nyilatkozta az ETO edzője, aki szerint „mikorra a fejek és a lábak elfáradtak, a csapat szíve vitte a csapatot a fináléba. – A szurkolók hihetetlen buzdítása nélkül nem sikerülhetett volna a hajrá, ezért óriási köszönettel tartozunk nekik.”

„A mérkőzésnek két kulcspontja volt: az egyik az első tíz perc, mikor a Valcea zavart össze bennünket kemény védekezésével, szerzett előnyt, ezáltal pedig könnyű gólokat. A visszavágó másik kulcsa az utolsó tíz perc volt, mikor a mi védekezésünk javult fel nagyon, és támadásban is mi dobtuk a gólokat” – összegezte a mérkőzésen látottakat a spanyol tréner, aki az Itxaco után a Győrrel is BL-fináléba jutott.

Az elődöntő másik párosításában a Krim Ljubljana és a Larvik küzd a döntőbejutásért, a párharc első mérkőzésén a Ljubljana – az ETO-hoz hasonlóan – kétgólos előnyt szerzett (24–22) Norvégiában, így a szlovén együttes várhatja bizakodóbban a szombati visszavágót.

Második félidő

VÉGE!!! 24–25! A GYŐRI AUDI ETO KC JUTOTT A BAJNOKOK LIGÁJA FINÁLÉJÁBA!!

60′ – De nem sokáig, Lekic passzából Löke dob gólt 24–25, majd visszafutás közben a szerb döntőt érő labdát szerez, támadhat az ETO!

59′ – Ki kell védekezni, de Bulatovics nem engedi, ismét a Valcea áll közelebb a döntőhöz 23–25 egy perc van hátra

58′ – Bulatovics ellépi, támadhat a Győr – Lekic harcol ki hetest, Bulatovicsot ápolni kell. Kovacsics BEDOBJA! 23–24 ezzel már az ETO áll továbbjutásra!

57′ – Megbénult támadásban a Valcea, Harldsen véd fontosat, de a bírók elveszik a labdát az ETO-tól, ismét ki kell védekezni.

55′ – Ezúttal a Valcea kért időt, öt és fél perc van hátra. A folytatásban egyből labdát veszít a Valcea, az újabb támadást ismét Radicevic fejezi be góllal. Már csak kettő 22–24

54′ – Ez kell: Haraldsen véd, Löke lerohan és gólt dob 20–24, ismét visszaszerzi az ETO a labdát, rohamosan fogy az idő, Lekic dob kapufát, de a kipattanó Radicevicé, a szélső irgalmatlanul bevarrja a hosszúba. 21–24

52′ – A hetesháború újabb  csatáját Kovacsics nyeri 19–24, majd gyorsan labdát szerez az ETO. Görbicz majdnem eladja, de visszakapja a labdát,  Radicevic a vonalról lőtt, a Valcea támadhat

51′ – 10 perc van hátra mikor Löke góljával ötre zárkózik a Győr.17–22, de az utóbbi percekben hengerlő Managarova hetest és két percet (Amorim) harcol ki, Meiroisu belövi 17-–23, Szepesi Ivett gyorsan válaszol 18–23, de az ETO védekezése teljesen szétesett, Barbosa használja ki 18–24

50′ – Az egyébként formán kívül játszó Bulatovics is nagy gólt ragaszt a felsőbe 16–22, az ETO-nak közben semmi sem jön össze. Ismét időt kér Ambros Martín, elérkezni látszik az a bizonyos utolsó szalmaszál.

49′ – Megzavarodni látszik az ETO, ismét egy elpuskázott támadás, nyomasztó a hátrány. Managarova újabb lövésénél azonban segít a kapufa Haraldsennek. Görbicz hibáz el egy hetest. Mi történt?

47′ – Managarova a szélről behúzódva lő gólt beállóból 16–20, pedig jól védekezett a Győr. Löke sajnos hibázik ugyanonnan, kiegészülnek a románok és egyből gólt is dobnak (Pineau) 16–21

45′ – Ezúttal Kovacsics ment fel átlövőben, de ismét csatát nyert Navarro, Bulatovics ad rossz passzt a sűrű győri falban. Jovanovics kiállításával (2p) emberelőnyben az ETO, Radicevic váltja azonnal gólra. 16–19 Kellett.

43′ – Újabb hiba, újabb eladott labda, újabb lerohanás, újabb Barbosa ziccer és gól. Sajnos: 15–19 Ambros Martín időt kért.

42′ – Visszatért Bulatovics egy lépéshibával (szerencsére), de Lekic is gyengén passzol egy hosszú támadás végén. Haraldsen újabb fontos védést mutat be, marad a három közte.

40′ – Csúnyán leindítanak minket, Barbosa a végrehajtó 14–18 Kovacsevics szép szólója gólt nem, de egy hetest megért, Görbicz pimaszul helyezi a ficakba. 15–18 Időt kér Vestergaard, a Valcea mestere. (A gólok számából ítélve, ha két találattal nyerne a Valcea, az nem kedvezne az ETO-nak.)

38′ – Löke harcol ki két perces kiállítást Bulatovicsra, de Görbicz lövései el vannak átkozva. Passzív miatt veszít labdát a román csapat, Radicevic a szélről dob nagy gólt 14–17

36′ – Barbosa nagyot ugrik és hatalmas gólt ragaszt a bal felsőbee 12–17, ismét eladja támadásban a labdát az ETO, ellenben most vissza is szerzi, Amorim passzol okosan lövés helyett: Löke góljával 13–17

35′ – Emberelőnyben sem sikerült lövésig jutni, Maneát küldték le a bírók, már másodszor. Görbicz hetesből szépít, nagyon kellett: 12–16

33′ – Haraldsen ismét nagyot véd, ezúttal Pineaun fogott ki. Görbicz könnyelműen szórja el a labdát támadásban, Maneau megállíthatatlan. 11–15, Lekic is eladja a labdát, Managarova ötre növeli a Valcea előnyét 11–16

31′ – A Valceaé az első támadás: lélektanilag roppant fontos két védést mutat be Haraldsen, a túloldalon Lekic nyitja a gólok sorát 11–14

Remélhetőleg Ambros Martín vezetőedző az öltözőben megtalálta az ellenszert a Valcea kemény játékára és azt az ETO-t láthatjuk a második 30 percben, amelyik egész tavasszal oly sok örömet okozott a szurkolóknak. Ne feledjük: egy gólnál többel nem szabad kikapni.

Első félidő

30′ – Navarro ihletett formában és nagy szerencsével véd a Valcea kapujában, Lekic időntúli szabadobásból próbál szépíteni, de marad a négygólos Valcea előny a szünetre 10–14 Ennél sokkal több kell a második félidőben, ha 2013-ban is döntőt akar játszani a Győri Audi ETO a Bajnokok Ligájában.

29′ – Manea kap szép passzt a hatos vonalán tisztán, a beállós góljával először négy közte 10–15, Rédei-Soós a sokadik győri kapufát dobaj.

28′ – Görbicz átlövései nem jönnek be, a Valcea 77-ese dob gólt lerohanásból 10–13 Önmagához képest tanácstalan az ETO támadásban, sok a pontatlanság

26′ – Manea harcol ki hetest Amorim szorításában, Bulatovics után Meirosu már nem hiábzik 10-12

26′ – Pineau, a francia, hosszú idő után eredményes átlövésből, 9–11.Rédei-Soós ismét egy szép egyéni akcióból válaszol. 10–11

25′ – Lépés miatt veszít labdát az ETO, a szerb bírók végre befújnak egy belemenést a Valceának. Lekic hatalmas gólt ragaszt a bal alsóba 9–10

23′ – Pineau gyűjti össze elsőként a kipattanót és szerez szerencsés gólt Bulatovics kapufája után 7–10. Rédei-Soós az egész román védelmet megkerülve hozza fel kettőre a Győrt. 8–10

21′ – Átlövésből nem megy a románoknak: Barbosa próbálozását védi Lunde, de Orbán sem talált gólt egy a szélre lejátszott akciót követően. A Valcea is kikéri első idejét.

20′ – Nincs idő örülni: Managarova lecsap a jobbszélről 6–9, de Lekic elkapta a fonalat: ismét nagy gólt szerez 7–9

18′ – Görbicz ezúttal a felső léc segítségével dob gólt, de a bírók bebefújnak. Amorim elkapkodja, gyenge, középre helyezett átlövését hárítja a spanyol kapus. Barbosa is erőtlenül lő, de Amorim ismét kapkod és nem talál gólt. Barbosa bedobja a nyolcadik Valcea-gólt, a türelmét vesztett Amorimot pedig két percre kiállítják. Ennek ellenére Lekic azonnal szépít, egy gyors labdaszerzés után pedig már 6–8

16′ – Navarro is nagyot háírít, Görbicz lövését fogta. Bulatovics megtalálja Maneát beállóban, de mellé lőtt a félelmetes méretű játékos. Görbicz újabb lövésénél ismét a Valcea mellé állt a kapufa, Pineau pedig már a hetedik vendég gólt lövi. 4–7 Nem meglepetés: Ambros Martín kért időt.

14′ – Érik a passzív játék a románoknál, a győri fal minden lövést blokkolt. Felállt védelem ellen, a labdát jól megjáratva került helyzetbe Lekic, de a kapufa a Valceával volt. Újabb két perc az ETO-nak: Radicevic vonul le a pályáról, Bulatovics azonban kihagyja hetesét, azaz Haraldsen védett parádésan.

11′ – Amorim 7 másodperccel az emberhátrány vége előtt adja el a labdát, véleményes (belemenés?) góllal újabb növeli előnyét a Valcea (Manea), de egy újabb hetesből (ezúttal Görbicz)  tartja a lépést az ETO 4–6

10′ – A túloldalon is fújtak egy hetest, Görbicz hiányában Kovacsics volt a végrehajtó: 3–5, Haraldsen véd egy nagyon fontosat Farcau szélről leadott lövésénél

9′ – Combbal védi Navarro kapus Amorim bombáját, a Valcea negyedik gólját az exgyőri Bradeanu szerzi egyből utána 2–4, Szepesit lökték lövés közben, de a szerb bírók sípja néma maradt. Görbicz nyakánál fogva rántotta le Nekitát, büntetése két perc, és hetes a Valceának, amit Bulatovics értékesít. 2–5

7′ – Pineau sárga után egy két perces büntetést is kap, emberelőnyből Amorim szépít 2–3

5′ – Haraldsen már három fontos védésen is túl van, a románok agresszívan védekeznek, Pineau kapja az első sárga lapot. Görbicz átlövését blokkolják a románok, Manea újabb gólt szerez lerohanásból 1–3

3′ – Az első Bulatovics-Haraldsen párharcot utóbbi nyerte, Amorim szerzi az első ETO-gólt 1–1, Újab hiba támadásban, ezúttal Lekic vett át rosszul egy passzt, Manea büntet egy könnyű góllal 1–2

1′ – Az ETO kezdte a találkozót, de az első gólt a Valcea szerezte Nekita révén. Haraldsent a gól után percekig ápolni kellett, de tudta folytatni a játékot. 0–1

– AZ EHF hivatalos Bajnokok Ligája himnuszának meghallgatása után már csak az utolsó simítások vannak hátra: pillanatokon belül kezdődik a BL-elődöntő második mérkőzése.

– A szurkolók különleges lélektani hadviseléssel készültek a Valcea rideg fogadtatására: miközben a román csapat játékosainak bemutatása közben síri csönd honolt az arénában (egyedül Bradeanu kapott tapsot), az első győri kézilabdázó szólításakor majd felrobbant a csarnok.

– A csapatok lassan befejezik a bemelegítést, a lelátókon hamarosan egy tűt sem lehet leejteni, abszolút telt házra van kilátás a Veszprém Arénában, így szurkolásból biztosan nem lesz hiány. Hamarosan következik a két együttes játékosainak bemutatása.

Előzmények

Alig egy héttel ezelőtt az elődöntő első felvonásán 24–22-es győri győzelem született Bukarestben, így az ETO kétgólos előnnyel fogadja hazai pályán román ellenfelét.

Korábban az ETO-nak még sosem sikerült BL-meccset nyernie a Valcea otthonában, de nem csak emiatt sikerült történelmire a bukaresti kirándulás: Ambro Martín vezetőedző csapat sorozatban 13. BL-mérkőzését húzta be szombaton, ezzel rekordot állított fel a legrangosabb európai kupasorozatban. A mai mérkőzésen akár 14 meccsesre nőhet ez a bámulatos sorozat, ami értelemszerűen az ETO döntőbejutását eredményezné.

A Valcea dán vezetőedzője, Jakob Vestergaard korábban lét BL-trófeát nyert már, mindkettőt a dán Viborg mestereként. Érdekesség: az egyik döntőben az ETO, a másikban a Valcea volt a Viiborg ellenfele.

A két csapat egymás elleni mérlege a közelmúlt meccsei alapján teljesen kiegyenlített: utolsó hét találkozóból hármat a Győr, hármat a Valcea nyert meg, egy pedig döntetlen lett.

Az ETO-t a tavalyi BL-ben a Buducsnoszt Podgorica állította meg a döntőben, az elődöntőben pont a Valceát győzték le az ETO kézisei, ezúttal is a román csapaton keresztül vezet az út a fináléig.