Egy kisvárosnyi ember tanul a Széchenyi-egyetemen

Győr+
2019.07.25. 15:19

Szeptembertől 4060 új hallgató kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen, az intézmény története során először lépte át a bűvös négy ezres számot – jelentette be csütörtökön tartott sajtótájékoztatón dr. Kovács Zsolt tanárképzési és igazgatásszervezési főigazgató, aki dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettessel értékelte az idei felvételi eredményeket.

2017-ben 3420, tavaly már 3762 diák nyert felvételt az egyetemre. Az idei négyezer feletti szám egyértelműen azt bizonyítja, hogy a győri egyetem továbbra is népszerű, a hallgatói létszám dinamikusan emelkedik.

Pontos számot szeptemberre ígérnek az egyetem vezetői, az azonban biztos, 12 és 13 ezer közötti lesz a Széchenyi-egyetemen tanuló hallgatók száma. Ezzel a győri egyetem Magyarország 6. legnagyobb egyeteme, a vidéki intézmények között pedig a negyedik helyet foglalja el. Több mint kilencven százalékos kapacitása azt jelenti, hogy a hallgatói létszám a jövőben már drasztikusan nem emelhető.

Nem csak a magyar, hanem a külföldi hallgatók száma is nő az új tanévben. Eddig 49 országból 200 külföldi hallgató tanult Győrben, szeptembertől ez a szám eléri a háromszázat. A Stipendium Hungaricum program után idéntől keresztény hallgatóknak is meghirdetett egy ösztöndíjat a kormány, ennek keretében egyebek mellett Nigériából, Szíriából és Jordániából érkeznek fiatalok az egyetemre.

Szinte nincs olyan kar az egyetemen, amely ne lenne népszerű.

A Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karon önmagában több mint ezer új elsőéves hallgató kezdheti meg szeptemberben a tanulmányait – fogalmazott dr. Kovács Zsolt. – Továbbra is nagyon népszerű a gépész- és a villamosmérnök képzés, ezzel együtt jelentősen nőtt a mérnökinformatikus alapképzésre felvettek száma. A Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karon az átlagpontszám is emelkedett, többek kezdhetik meg tanulmányaikat államilag finanszírozott helyeken, és új szakként indul a turizmus menedzsment mesterképzés.

Az Audi Hungaria Járműmérnöki Karon nőtt az érdeklődés a környezetmérnök szak iránt, és angol nyelven is indul logisztikai mérnök alapképzés. A járműmérnök szak közben továbbra is húzóerőt jelent. Az Építész-, Építő és Közlekedésmérnöki Karon az építőipar szárnyalása nemcsak a karra jelentkező hallgatók számában, hanem az emelkedő ponthatárokban is jól érzékelhető, legerőteljesebben az infrastruktúra-építő mesterszakon, illetve a szerkezet-építő mesterszakon és az építőmérnöki alapszakon.

A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon az összlétszámmal együtt erősödött a jogász nappali képzés, valamint a munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási szak is nappali és levelező képzésben egyaránt. Az Apáczai Csere János Karon új szakként indul a közösségszervezés, a gyógypedagógia változatlanul nagyon népszerű, a tanítóképzés pedig erősödött.

A Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karon az összlétszám emelkedett, és angol nyelven is indul képzés élelmiszermérnök alapszakon. Változatlanul nagyon népszerű a mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki mesterszak. Az Egészség- és Sporttudományi Karon a sport- és rekreációszervezés alapszakon nőtt a felvettek száma, és továbbra is nagyon keresett a levelező tagozatos ápolóképzés. A Művészeti Karon az új szakok (karmester, gordonka) sok új hallgatót vonzottak, és erősödött a mesterképzés aránya.

Koloszár Tamás
illusztráció: Marcali Gábor