Győr+
2018.09.16. 15:51

Együtt vagyunk az áramlás!

November 9-ig kell leadni a pályázati anyagot, amellyel városunk megméreti magát az Európa Kulturális Fővárosa 2023 (EKF) cím második körében.

Mint ismeretes, rendhagyó és sikeres prezentáció után Győr februárban továbbjutott a címért folytatott versenyben. A hét pályázó magyar város közül még Debrecen és Veszprém készülhet a második fordulóra. Az izgalom pedig egyre nagyobb, hiszen, december 14-én a nemzetközi zsűri előtt tartott prezentáció után tudjuk meg, hogy ki fogja viselni ezt a címet 2023-ban. Addig is egy visszatekintésre invitáljuk olvasóinkat, melyben felidézzük a legnagyobb rendezvényeket, ahol megjelent az áramlás. Győr ugyanis „Mi vagyunk az áramlás” szlogennel indult a megmérettetésen, ezzel is szimbolizálva a dinamizmust: a város befogadja és befogja vitorlájába a friss szeleket, s nyitott az új, eredeti gondolatokra. Így lett tehát a pályázat jelképe a papírhajó.

Jó hírrel indult a nyár: városunk továbbra is éllovasa az Országos Városmarketing Díj ranglistájának: a kilenc győri pályázatból hat nyert gyémántdíjat, a Hugoo-Post és az EYOF-fotóalbum, az EKF-film, a GyőrCard, a Barokk Esküvő és a Műhely-estek programsorozat.

 

 

Az EKF-pályázat népszerűsítésében az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény is részt vállalt, idén az országos találkozójuk központi témájául a kultúrát választották. A szervezők a Kulisszatitkok, avagy színház az egész világ címet adták az eseménynek. Az idelátogató időseknek barokk hangulatot varázsoltak a Győri Nemzeti Színház, a Győri Balett és a Győri Művészeti és Fesztiválközpont segítségével.

„Adj örömmel!” – ez volt a júniusi Dunakapu téri Szeretetnap mottója. „Fontosnak érezzük a Szeretetnap jelenlétét az EKF-címre pályázó Győrben, mert a kultúra segítségével megtaláljuk azokat a jóakaratú embereket, akiket máshogy nem érhetünk el” – hangzott el a jótékonysági rendezvényen. Minden adomány, amely ezen a napon befolyt, a dévai Szent Ferenc Alapítványhoz került, segítve ezzel fennmaradását.

 

 

A helyi fesztiválszezon pedig koncerthétvégével indult, a Magna Cum Laude, a Virtuózok és Kowalsky meg a Vega is fellépett. Több mint negyvenezren nyitottuk együtt a nyarat, a népszerű együttesek pedig rögtön lecsaptak a papírhajókra, fotósunk persze lesen volt!

A Győri Balett PianoPlays című bemutatójával indult a XIV. Magyar Táncfesztivál június közepén, a Győri Nemzeti Színház nagyszínpadán. Az egy hét alatt több mint negyven produkciót láthatott a közönség, a fesztivál idei fő témája az áramlás volt. A táncfesztivál hazánk és Európa fesztiváljai között is egyedülálló, az egyik legnagyobb értéke a város pályázatának. A győri koncepció szerint a kultúrák közötti áramlás az egyik legfontosabb tényező, amelyik előbbre viheti az emberiség jobb jövőbe vetett hitét. A táncfesztivál is éppen ezt az áramlást segíti.

Méltó módon őriztük Győrben idén is Szent László királyunk emlékét: a díszközgyűlésen túl, minden évben az Aranyparton zajló Szent László Napokra várják az érdeklődőket. Így volt ez most nyáron is, a középkori városi forgatagba pedig a papírhajók is beúsztak, összekötve múltat a jelennel, s a reményteli jövővel.

 

 

A Győrkőcfesztiválnak szintén az áramlás volt az idei központi témája, a programok és a dekorációk is erre épültek. A szervező Vaskakas Bábszínház társulata matrózruhát öltve várta a gyerekeket tíz helyszínen ezer programmal, mindezt pedig egy mosolyért cserébe. Ilyen volt például a várágyúknál a Vers-játszó-tér, ahol a hazai gyermekirodalom színe-virágával találkozhattunk.

Tizennegyedik alkalommal rendezték meg Győrben a Rotary Fröccsnapokat, ahol a finom frissítők mellett idén is a jótékonyság kapta a főszerepet. Az idei Fröccsnapok újdonsága egyébként a Fröccsterasz volt, ahol a nagyszínpadi produkciók mellett a kisebb formációk is bemutatkozhattak.

 

 

A magyar rock and roll leghitelesebb képviselője is nyáresti koncertet adott a Dunakapu téren és szívesen pózolt a kishajóval. Később felléptek a koncertsorozat keretében a fiatalok kedvencei is: a Wellhello és a The Biebers, akik szintén nem maradtak papírhajós fotó nélkül.

 

 

Az Európa Kulturális Fővárosa győri pályázatának tavalyi beadása előtt az önkormányzat széles körű, minden társadalmi rétegre kiterjedő közvélemény-kutatást végzett – emlékeztetett a 31! – 3 folyó, 1 sziget összművészeti fesztivál sajtótájékoztatóján dr. Fekete Dávid alpolgármester. A kutatásból az derült ki, hogy a fiatalok hiányolnak egy, az ő nyelvükön szóló, az ő érdeklődésüknek megfelelő újszerű fesztivált. Az önkormányzat a város kulturális intézményeivel, s a különböző művészeti ágaknak az érintett korosztályt képviselő alkotóival, vezetőivel hozta létre az összművészeti fesztivált, amelyet a Radó-szigeten rendeztek meg. A Győr+ Rádió pedig az áramlás hangja lehetett, stábunk szolgáltatta ugyanis a hajós felvonulás aláfestő zenéjét a július végi eseményen.

 

 

Kiküldetésben is járt a hajó: az elmúlt évek legtöbb világsztárját felvonultató budapesti Sziget Fesztiválon egyedüli vidéki múzeumként volt jelen a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, vele pedig az üzenet: Győr szeretne Európa Kulturális Fővárosa lenni 2023-ban.

 

 

A hagyományos elemek mellett számos újdonsággal készültek a szervezők a már említett Barokk Esküvőre. Az EKF-pályázatunk egyik kiemelt eleme a kert-program, ezért is fogadta a látogatókat a Széchenyi téren egy pompás barokk kert, melynek középpontjába egy filagória került. Itt a szerenádon túl koncerteket hallhatott a közönség.

A Stílusos ART Piknik, Győr első gasztroművészeti fesztiválja a kortárs zene, dizájn, képzőművészet és az igényes gasztronómia legemlékezetesebb nyári helyszínévé varázsolta a Radó-szigetet, s természetesen itt is megjelent városunk EKF-pályázatának néhány eleme.

 

 

Áramoltak a dallamok a Széchenyi téren is, az új operasztár-nemzedék ünnepelt énekesei léptek fel a Voices of 2018! koncerten, augusztus derekán. A koncert előtt Borkai Zsolt polgármester mondott köszöntőt. „Győrben mindig gazdag kulturális élet volt és lesz is. Nem véletlenül pályáztuk meg a 2023-as EKF-címet. Ez a rendezvény is kiváló arra, hogy megerősítsük: esélyesek lehetünk a végső győzelemre!” – hangsúlyozta népes közönség előtt.

A négy nap alatt rengetegen látogattak ki a XI. Győri Bornapok – Bor-, Borlovag és Gasztronómiai Fesztiválra is, ahol 61 borász kínálta a legfinomabb borait. A Széchenyi és a Dunakapu téren is hangulatos koncertek adtak hátteret a beszélgetésekhez. A hagyományok szerint a Bornapok keretében tartotta az önkormányzat a Nyárzárót, idén az amerikai világsztár, Kelis lépett fel a Városház téren.

 

 

Városunkban rendezték meg a 8. Európai Klarinétfesztivált nyár végén. S miután egy vándorfesztiválról van szó, több várossal kellett versenyeznie Győrnek a rendezési jogért, nem mellékesen arra az évre, amikor is városunk egy másik pályázat sikeréért izgul: sikerül-e elnyernünk az Európa Kulturális Fővárosa címet 2023-ban – hangzott el a program sajtótájékoztatóján.

S az összeállításba kívánkozik lezárásként, hogy az őszt szintén egy új rendezvénnyel, az 1. Győri Filmnapokkal nyitottuk: a Rómer Házban, a Szent László Látogatóközpontban és a Széchenyi téren mozizhattak a mozgókép szerelmesei színes programok kíséretében. Utóbbi helyszínen tartotta az önkormányzat szombaton az EKF-napot is. A tavalyi sikeres EKF-nap után idén is szerettük volna megmutatni Európának: Győr nem csupán arra készül, hogy decemberben megnyerjen egy pályázatot, hanem azon dolgozik a város, hogy 2023-ban Európa Kulturális Fővárosaként, az egész európai kultúrát képviseljük az áramlás jegyében megfogalmazott programunkkal. Mi így, együtt vagyunk az áramlás! – szólt az EKF-nap üzenete, amelyhez kórusok, színésznövendékek, zenei műhelyek és táncegyüttesek is csatlakoztak, akik egymást váltva mutatták be a színpadon, mennyire sokrétű a győri kultúra.

A gálaestet megelőzően a Vaskakas Bábszínház a Paradicsomleves betűtésztával címet viselő darabbal nevettette meg a közönséget. A győri társulat Lackfi János költő verseit zenésítette meg.

 

 

A szombati gálaest a Győri Filharmonikus Zenekar fellépésével kezdődött. Az együttes a klasszikusok mellett olyan slágereket is előadott, mint a Harry Potter és a Csillagok háborújának főcímzenéje, jelezve ezzel is: a kultúra sokszínűbb, mint azt olykor gondolnánk. A közönséget ekkor érte az este első meglepetése, majd a zenekarhoz csatlakozott a Győri Balett is, akik a világ számos színpadán táncolták már el Ravel Boleró-ját, most azonban a győri zenekarral együtt mutatták be újra városukban, miért is szeretik őket más kultúrákban is. A táncot követően a popzene egyik legsikeresebb és legnagyobb hatású zenekarának, a Beatlesnek a legnépszerűbb slágereit hozták el a Győri Nemzeti Színház színészei, akik mögött még mindig játszott a Győri Filharmonikus Zenekar, de ekkor már a teátrum zenekarával és énekkarával kiegészülve. Nem csak a zene erejét mutatta meg a több mint 130 színpadon lévő művész, de azt az erőt is, ami a győriek összefogásából keletkezik újra és újra.

 

 

Erre az erőre utalt Borkai Zsolt, a város polgármestere is a gálaestet megelőző köszöntőjében: 2017-ben Győr a visszajelzések szerint minden idők legjobb Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválját rendezte meg. Akkor a sporté, most és a jövőben pedig a kultúráé lesz a főszerep. „A város több lábon áll, a további erősödéshez pedig szükségünk van a megmérettetésekre. A jó szereplés köszönhető a győrieknek, akik mindennap azért küzdenek, hogy a várost sikerre vigyük, együtt” – hangsúlyozta Borkai Zsolt.

 

Összeállította: Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor, O. Jakócs Péter, Mekliz Fotóstúdió