Dr. Bedécs Gyula megjelent könyvei méltó emléket állítanak az első világháborúban meghalt katonáinknak. Az Elesett hőseink nyomában címmel kiadott sorozat magyar nyelvű kis köteteit a háború csataterein lévő információs irodákban is megtalálhatjuk. A sorozat több részének érdekes győri vonatkozása is van.
Közel 30 évnyi anyaggyűjtés áll Bedécs Gyula könyveinek hátterében, amelyhez az Isonzói Baráti Kör tagjai is segítséget nyújtottak azzal, hogy ez idő alatt minden évben elfogadták a tanár úr meghívását és bejárták a nagy háború csatatereit. A csataterek nem hazai földön vannak, de magyar katonák vére és könnye is kötődik hozzájuk. „A háború magyar emlékeit keresőknek három kötetben foglaltam össze az emlékhelyeket és a hozzá tartozó tudnivalókat – kezdi a trilógia és a későbbi sorozat kiadásának történetét Bedécs Gyula. – A kötetek oldalszámukat tekintve terjedelmesek, színes könyvek, s így súlyosak. Útikönyvekként nehezen használhatók, ezért szétszedtük a trilógiát és szemelvényekkel, novellákkal, versekkel, naplórészletekkel dúsítva szerkesztőtársammal, Trukáné Katona Zsuzsával sorozatba rendeztük.”
Az Elesett hőseink nyomában című sorozat kiadása három évvel ezelőtt egy találkozást követően indult, a könyveket pedig a helyszínre szállították, hogy az érdeklődök Galíciában és a Doberdón magyar nyelvű kiadványból a helyszínen ismerhessék meg a háború történéseit és megmaradt emlékeit. S bár a trilógia elviszi az érdeklődőket a magyar emlékekhez, de nem viszi be a háborúba. Nem tájékoztat arról, hogy akik ott nyugszanak, min mentek keresztül. Az utókor szemlélői felteszik a kérdést: Mi lehetett itt? Min mentek keresztül a hősi halált halt katonák? Magukra maradnak a kérdésükkel és ezek megválaszolásához segít hozzá a kiadványsorozat, amelynek Költők, írók, haditudósítók alcímű könyvecskéi az akkor és a hadszíntéren született sorokkal viszik az olvasót emléktől emlékig, s így útikönyvként használhatva járják körül azt, ami még megmaradt az emlékhelyekből. A világháborús emlékhelyekhez látogatók különös érzéssekkel közelednek egy-egy sírhoz, emléktáblához, ezért hozzájuk sajátos vezetőre van szükség. A Bedécs Gyula szerkesztette sorozat elvezeti az embereket a lövészárokba, a kavernákba és útvonalvezetőül áll az emléktől emlékig járók számára.
„Az elmúlt száz évben a nagy háborúban elesett gyalogosok drótakadállyal védett lövészárkai turisztikai látványossággá szelídültek, a sírhalmok elsimultak, rajtuk virág nő, a sírköveket idővel majd elmorzsolja az idő, a kőtáblákat moha fedi be, a feliratok lassan olvashatatlanná válnak. Most azonban még láthatók, és tudnak szólni bajtársiasságról, szülői fájdalomról, az utókor feledékenységéről és a ma élők felelősségéről. Szinte kiáltanak felénk: Emlékezzetek! Keressük fel ezeket a köveket, halljuk meg szavukat, és ébredjünk felelősségünkre! Ez a sorozatnyi kötet azért íródott, hogy a sírokon mindig gyúljon mécses és az emlékművekre koszorú, a sírokra pedig virág kerüljön. Mert az utókor felelőssége, hogy az elhunyt embertársainkra emlékezzünk, a háború borzalmait ne feledjük” – összegez Bedécs Gyula, aki küldetésének tartja, hogy az itthon készített kötetek a külföldön lévő emlékhelyek turisztikai hivatalaiban hozzáférhetők legyenek és az odalátogató magyarok az elesett hősök nyomában járva olvashassák a felejtés ellen írott emlékezés betűit.
Zárásként a Magyar Turista magazinra hívja fel figyelmet a tanár úr. Az év elejétől kezdve Az összetartozás jelei a Csallóközben és Mátyusföldön címmel indult ismét egy sorozat. A térség látnivalóit mutatja be, hozzáillesztve az első világháborúra emlékeztető szobrokkal, világháborús emlékművekkel. A magazin egyes témái összefűzve kötet formájában is megjelennek. Az egykori Győr, Moson, Sopron vármegye első világháborúban harcoló katonáira való emlékezés jegyében adta az eddig megjelent kötetekhez Győr a támogatását, és a zárókötete is az önkormányzat anyagi hozzájárulásával készülhet el. „A városunktól alig húsz kilométerre fekvő kis csallóközi falu, Csicsó »Magyarnak maradni« gránitba vésett sorral várja a látogatókat. Minket várnak, nekünk szól a fogadalom. Nekünk kell hírt adni róla” – hívja fel az emlékezés felelősségére a figyelmet a kötetek szerkesztője, Bedécs Gyula.
Szabó Csilla
Fotó: O. Jakócs Péter