Életveszélyes is lehet a darázscsípés

Győr+
2019.08.18. 08:00

A kalcium semmit nem használ az allergiás tünetekre – jelentette ki dr. Nékám Kristóf professzor, allergológus és klinikai immunológus.

A professzort annak okán szólaltatták meg az M1 televízió műsorában, hogy Badacsonyban darázscsípés következtében sokkos állapotba került egy lány, s az arra járó, méhcsípésre ugyancsak allergiás 14 éves fiú az erre a célra használatos készenléti injekciójával mentette meg az életét. Dr. Vasvári Gergely Pál győri allergológus szakorvossal arról beszélgettünk, kinek van szüksége ilyen autoinjektorra.

Honnan származhat az a tévhit, hogy a kalcium segít az allergiás betegeknek?

Ez egy nagyon régi és veszélyes tévhit. Az egyik gyógyszercég korábban antihisztamint és kalciumot egyaránt tartalmazó szert gyárott. A hatóanyag közül akkor sem a kalcium volt jótékony hatással az allergiás betegekre, hanem az antihisztamin. Az említett gyógyszer már réges-rég nincs forgalomban, ám sokan még mindig azt hiszik, hogy a kalcium használ allergia esetén. Pedig a darázscsípésre bizonyítottan érzékeny betegek közül még mindig van, aki csak kalciumot tart magánál. Az baj, mert a kalcium nem menti meg az életét, s nem is enyhíti a tüneteit. Az orvos indokolt esetben fel tud írni adrenalin-készítményt autoinjektorban. Ha ezt az autoinjektort a megcsípett ember combjára helyezzük – gyakorlatilag rácsapjuk a combra –, akkor az életmentő hatóanyag a szervezetbe kerül.


Honnan tudható, hogy ki érzékeny darázscsípésre?

Kézenfekvő, hogy akit egyszer a darázs vagy a méh már megcsípett, s igen erős reakciót váltott ki nála, az érzékeny rá. Kiszűrni vérvizsgálattal lehet. Érdemes tudni, hogy a darázs, a méh csípése valamint a mogyoró szokott veszélyes tüneteket okozni. Úgynevezett anafilaxiás sokk alakul ki teljes értágulattal, a vérnyomás leeshet 50-re, ilyenkor az eszméletét is elveszítheti a beteg. Az újraélesztés valamit segíthet az állapotán, de nem az oldja meg a gondot. Azonnal mentőt kell hívni, s akinél van, használja az autoinjektort.


Akkor is hívni kell a mentőt, ha valakinél van és beadja magának az adrenalint?

Feltétlenül. A mentők beviszik a kórházba, ahol egy napon át megfigyelik az állapotát. A mentőben természetesen van ellenszer – nem pontosan az, amit a beteg használhat –, de a rosszullét pár perc alatt bekövetkezhet, s ha a betegnél nincs adrenalin, akkor a mentők kiérkezéséig életveszélybe kerülhet. Márpedig, ha hegyen, erdőben, eldugott helyen csíp meg valakit a darázs, hiába indul azonnal a mentő, nem tud nagyon gyorsan odaérni.


Az autoinjektoros adrenalin hol szerezhető be?

Orvosi rendelvényre kapható. A gond az, hogy nincs rajta egészségbiztosítási támogatás, ezért elég drága. Ráadásul a szavatossága egy év, utána újra kell cserélni. Olyan embert is érhet darázscsípéses sokk, aki nem gyanítja, hogy allergiás rá. Neki nem is jut eszébe, hogy adrenalinra lehet szüksége.


A biztonság kedvéért mégis, milyen gyógyszert vigyen magával a kiránduló, természetjáró ember?

Érdemes Fenistil cseppeket, melyek szintén vénykötelesek, s közel sem annyira hatásosak, mint az adrenalin, de baj esetén valamennyit segít addig, míg kiérnek a mentők.

Hajba Ferenc
Fotó: Pixabay