Elrettentő megelőzés! Látványos baleset-szimulációval hívták fel a figyelmet
Március 1. a Polgári Védelem Nemzetközi Napja. A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság március harmadikán több programot is szervezett a Polgári Védelmi Nap alkalmából. Győr mellett például egy diszkóbalesetet jelenítettek meg a szakemberek és a bevont önkéntesek.
Délelőtt szakmai konferenciára várták az önkéntes mentőszervezetek és az önkéntes tűzoltó egyesületek képviselőit a sáráspusztai gyakorlóbázison. A tanácskozáson részt vett dr. Muhoray Árpád polgári védelmi vezérőrnagy az Országos Polgári Védelmi Szövetség képviseletében, prof. dr. Veszeli Tibor a Nyugat-Magyarországi Egyetemről, Funk József a Győr-Moson-Sopron Megyei Polgári Védelmi Szövetség elnöke, ausztriai és szlovákiai tűzoltóságok képviselői, illetve az önkéntes tűzoltó egyesületek és önkéntes mentőszervezetek vezetői.
Körülbelül 700 gyerek gyűlt össze a délelőtti bemutatóra
A vendégek üdvözlése után Sallai Péter tűzoltó dandártábornok átadta a 2016. évi pályázaton nyert eszközöket a mentőszervezetek részére. Hét mentőszervezet három és félmillió forint értékben nyert különböző technikai eszközöket, felszereléseket a tavalyi pályázaton.
Ezt követően ünnepi megemlékezést tartott Beke Zoltán tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő. Beszédében felidézte, hogy 1992 óta minden évben megünnepeljük ezt a napot, ilyenkor felhívjuk a nyilvánosság figyelmét a polgári védelem történetére és fontosságára. Elmondta, hogy a katasztrófák egyre gyakoribbá válnak napjainkban és egyre nagyobb pusztulást hagynak maguk mögött. Ezt a globálisan alakuló folyamatot nem áll módunkban teljességében megfékezni, de egyre többen és többet tehetünk a katasztrófák megelőzéséért, a következmények enyhítéséért. Ez vált a polgári védelem alapvető feladatává, s ebben a megelőző munkában vannak segítségünkre a mentőszervezetek, az önkéntes tűzoltó egyesületek, az önkéntes és köteles polgári védelmi szervezetek.
Az EYOF-ról is volt szó
Később a főfelügyelő összefoglalta az önkéntes mentőszervezetek 2016-ban végzett munkáját, beszélt a gyakorlatokról, az elért eredményekről. A szakmai konferencia különböző előadásokkal folytatódott, a résztvevők a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválról (EYOF) és a kapcsolódó önkéntes tevékenységekről, lehetőségekről kaptak tájékoztatást Pásztor Rudolf önkéntes koordinátortól, majd az önkéntes tűzoltó egyesületek előző évi tevékenységéről és az ez évi tervekről adott tájékoztatást Galumba Lajos tűzoltó alezredes, tűzoltósági főfelügyelő. A résztvevők ezután hallhattak a BM OKF pályázataival, az elszámolással kapcsolatosan is beszámolót, majd dr. Áder Zsolt tartott előadást az ügyészség részéről történő vizsgálatok szempontjairól és a követelményekről az önkéntes tűzoltó egyesületekkel szemben. Őt követte dr. Nagy Anikó hasznos információkat átadó tájékoztatója, aki a NAV követelményekről, az elvárásokról a helyes eljárásrendről a civil szervezeteket érintően beszélt.
Látványos diszkóbaleset-szimulációt tartottak
A szakmai tanácskozásokat követően 11 óra 30 perctől egy látványos baleseti szimulációra hívták a diákokat, amelyet a megyei polgári védelmi szövetség támogatásával és a társszervek, illetve a Rotary Klub közreműködésével hajtottak végre. A gyerekek a győri általános és középiskolákból érkeztek mintegy hétszázan.
A buszból is menteni kellett a sérülteket
Először egy ledfalra kivetített történetet láthattunk, ahol a friss jogosítványt szerzett fiatalok bulizni indulnak, s nem kevés alkoholt fogyasztanak. A buli után aztán autóba ülnek és balesetet szenvednek. Ütköznek egy utóbusszal. Az ütközés pillanatától megelevenedett a történet: a tűzoltók mellett a társszervek – rendőrök, mentősök – illetve amatőr színészek – az IMPORT IMPRO színtársulat tagjai – és diákok közreműködésével élőben láthattuk, mi történik egy közlekedési baleset során, hogy reagálnak a sérültek, ki, milyen feladatot végez, hogy történik a sérültek kiszabadítása, ellátása, a helyszínelés. Mivel a történet szerint a sofőr melletti ülésen ülő fiút már nem tudták megmenteni, végezetül egy halottszállító is a helyszínre érkezett.
Veled is megtörténhet! Viselkedj felelősen!
A gyerekek többsége döbbenten követte az előtte játszódó eseményeket, amely bárkivel előfordulhat a mindennapok során.
A gyakorlattal a célja az volt, hogy a tavasz közeledtével a biztonságos kirándulásra hívják fel a figyelmet, és arra, hogy mindenki felelős magáért, ám ha autóba ül, akkor már a társaiért is. Illetve ha hasonló élethelyzetbe kerülnek jó döntést hozzanak. A szimuláció után Csepi László tűzoltó ezredes, a győri katasztrófavédelmi kirendeltség polgári védelmi felügyelője szólt is a fiatalokhoz, ismertette a beavatkozók munkáját, illetve kitért arra is, hogy egy ilyen balesetnél milyen polgári védelmi feladatok adódhatnak. Összefoglalta, mire figyeljenek, ha autóval vagy ha autóbusszal indulnak kirándulni, továbbá praktikus és hasznos tanácsokat adott, majd kellemes és biztonságos hétvégi időtöltést kívánt a fiataloknak.
Tűzoltók és mentők együtt küzdöttek a fiú életéért
– Bízunk abban, hogy a testközelbe hozott, néha megdöbbentő, esetenként drámai szituációkat is bemutató történettel, gyakorlattal a felelős magatartásra ösztönözzük a fiatalokat, s minél kevesebb baleset részesei lesznek a jövőben – mondta el Ruskáné Takács Anita tűzoltó főhadnagy, a sajtószóvivő.
HAK/katasztrófavédelem
Fotók: Ruskáné Takács Anita tűzoltó főhadnagy